Dom Development i J.W. Construction wracają na szczyt

Połowa z ujętych w rankingu „Parkietu” deweloperów z GPW poprawiła w sezonie letnim wyniki sprzedaży mieszkań

Publikacja: 05.10.2009 08:10

Najwięcej mieszkań w III kwartale 2009 r. sprzedały J.W. Construction, kontrolowany przez Józefa Woj

Najwięcej mieszkań w III kwartale 2009 r. sprzedały J.W. Construction, kontrolowany przez Józefa Wojciecho-wskiego (u góry) oraz kierowany przez Jarosława Szanajcę Dom Development

Foto: GG Parkiet, Andrzej Cynka A.C. Andrzej Cynka

Lato przyniosło zmianę na pozycji lidera w „Parkietowym” rankingu deweloperów o największej ilościowo w kwartale sprzedaży mieszkań netto (uwzględniając rezygnacje z wcześniej zawartych umów). Wcześniejszy numer jeden, dolnośląski Gant Development, oddał palmę pierwszeństwa jednemu z dwóch stołecznych deweloperów – J.W. Construction lub Dom Development.

[srodtytul]Kto zdobył złoto?[/srodtytul]

J.W. Construction podpisał w III kwartale około 257 umów sprzedaży mieszkań (brutto, bez rezygnacji). We wrześniu spółce udało się zbyć ponad 100 lokali. – Od początku roku możemy się pochwalić nieprzerwanym wzrostem sprzedaży. Wszystko wskazuje na to, że uda się nam utrzymać dodatnią dynamikę również w kolejnych miesiącach – komentuje Małgorzata Szwarc-Sroka, dyrektor pionu ekonomicznego firmy.

Wyniki sprzedaży z poprzednich kwartałów poprawił również Dom Development. Jak mówi Jarosław Szanajca, prezes spółki, od lipca do września deweloper sprzedał więcej lokali niż w II kwartale, kiedy to nabywców znalazło 156 mieszkań (uwzględniając rezygnacje). – Oczekujemy, że końcówka roku przyniesie dalszą poprawę wyników – ocenia Szanajca.

Który z wymienionych deweloperów jest nowym liderem? Wiele wskazuje na to, że kontrolowane przez Józefa Wojciechowskiego J.W. Construction. By było inaczej, skala rezygnacji w przypadku tego dewelopera musiałaby być większa niż 20 proc. sprzedaży brutto, a Dom Development przy okazji publikacji wyników za III kwartał musiałby się pochwalić wzrostem sprzedaży w ujęciu kwartalnym o ponad 30 proc.

[srodtytul]Nie takie straszne rezygnacje[/srodtytul]

Do pierwszej trójki giełdowych deweloperów o największej liczbie sprzedaży mieszkań udało się awansować Polnordowi. Spółki z jego grupy sprzedały w III kwartale 116 mieszkań (uwzględniając 39 rezygnacji). To nieco gorzej niż w II kwartale, kiedy to nabywców znalazło 131 lokali. Wojciech Ciurzyński, prezes Polnordu, podkreśla, że od umów odstępują głównie nabywcy lokali sprzedawanych przez Fadesa Polnord. – Rezygnują głównie inwestorzy z Hiszpanii. Mieszkania te były oferowane po dość niskich cenach. Wprowadzając je ponownie na rynek, zarabiamy nawet o kilkanaście procent więcej – ocenia prezes.

[srodtytul]Letnie spowolnienie[/srodtytul]

Tuż za Polnordem uplasował się Gant. Deweloper sprzedał w minionym kwartale 115 mieszkań netto. Dla porównania w II kwartale 2009 r. spółka sprzedała 182 lokale. Spadek sprzedaży zarząd wiąże z wakacyjnym okresem i wyprzedaną ofertą mieszkań. – Sezon urlopowy zaowocował spadkiem wizyt w naszych biurach – mówi Dariusz Małaszkiewicz, prezes Ganta. Szef zarządu spółki uważa, że kolejne miesiące powinny być lepsze, m.in. dzięki intensywnej kampanii reklamowej projektów w Poznaniu i Gdańsku oraz wprowadzeniu do sprzedaży na przełomie 2009 i 2010 r. pierwszej stołecznej inwestycji Ganta przy ul. Sokołowskiej.

Nieco słabszą niż w II kwartale sprzedaż zanotował deweloper z Lublina – Wikana. W III kwartale nabywców znalazły około 82 mieszkania, podczas gdy kwartał wcześniej sprzedano 100 lokali. Robert Gajor, dyrektor finansowy spółki, spadek sprzedaży tłumaczy sezonowością i prognozuje, że końcówka roku będzie lepsza.

[srodtytul]Ronson przyspiesza[/srodtytul]

Poprawą wyników sprzedażowych może się z kolei pochwalić Ronson. W III kwartale spółka sprzedała 78 mieszkań netto (63 w II kwartale). – Od początku roku rośnie zainteresowanie klientów ofertą. Coraz więcej ich odwiedza nasze inwestycje – komentuje Tomasz Łapiński z zarządu Ronsona. – Nie stymulujemy wzrostu sprzedaży cięciami cen, które są stabilne od początku roku. Rozważamy wręcz niewielkie ich zwyżki na niektórych inwestycjach – dodaje.

Marvipol w III kwartale sprzedał 61 mieszkań. To lepszy wynik niż przed rokiem, kiedy to spółka zbyła 49 lokali, poprawiono również rezultat z II kwartału 2009 r. (52 mieszkania). Andrzej Nizio, wiceprezes Marvipolu, zwraca uwagę na bardzo stabilny poziom sprzedaży mieszkań przy znikomym poziomie zwrotów. – Moim zdaniem świadczy to o dojrzałej bazie klientów, orientującej się na stabilnego dewelopera – mówi Nizio. Tuż za Marvipolem uplasował się Atlas Estates, któremu udało się sprzedać w III kwartale 42 mieszkania.

Budownictwo
Deweloperzy wciąż budują dużo mieszkań, ale nie biją się o pozwolenia
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Budownictwo
Deweloperzy podsumowują sprzedaż mieszkań w I kwartale 2025 roku
Budownictwo
Wycena obligacji Ghelamco w Polsce odbija. Koniec kłopotów grupy?
Budownictwo
Polski Holding Nieruchomości z lepszymi zyskami z najmu i mieszkaniówki. Skąd strata netto?
Budownictwo
Unibep po konferencji: znamy cele budowlano-deweloperskiej grupy na ten rok
Budownictwo
Grupa Unibep z mocną poprawą wyników po reorganizacji