Już kilka tygodni temu SII wezwało Rovese do uzupełnienia komunikatu dotyczącego transakcji, wskazując na naruszenie obowiązków informacyjnych, a także na nietransparentność polityki informacyjnej spółki. SII skierowało do Rovese także serię pytań dotyczących planowanych przejęć. W odpowiedzi spółka, co należy przyznać – szybko, upubliczniła znacznie szerszy zakres danych, które pomogły inwestorom w podjęciu decyzji o sposobie głosowania. W opublikowanym komunikacie zabrakło jednak odpowiedzi na pytania dotyczące poziomu wyników przejmowanych spółek, jak i ich kapitałów własnych na koniec 2011 r. Wobec tego SII przekazało spółce informacje, że zada takie pytania na NWZ.
SII złożyło do sądu wniosek o zobowiązanie zarządu Rovese do udzielenia odpowiedzi na pytanie dot. kapitałów własnych przejmowanych podmiotów
Zgodnie z zapowiedzią podczas NWZ SII próbowało uzyskać informacje na temat sytuacji finansowej przejmowanych podmiotów, szczególnie, że ich przejęcie miało być sfinansowane z emisji będącej przedmiotem obrad. Niestety zarząd nie był skory do odpowiedzi. W przypadku wyników finansowych tłumaczył m.in., że takie dane nie odzwierciedlają perspektyw tych podmiotów, wskazując, że wciąż trwają w niektórych z nich prace nad rozbudową mocy produkcyjnych, w innych nastąpił okresowy spadek wydajności ze względu na pozbycie się produkcji 2- i 3-gatunkowej itp. Biorąc pod uwagę te wyjaśnienia, a także brak finalnej informacji o przychodach spółek, EBIT czy EBITDA na koniec 2011 r. można przypuszczać, że niechęć zarządu do udzielenia konkretnych danych finansowych mogła wynikać z dość dużej rozbieżności między prognozami finansowymi tych spółek a ich dotychczasową kondycją finansową. Z powodu braku precyzyjnej odpowiedzi teza ta może być obarczona oczywiście pewnym ryzykiem. Warto dodać, że zarząd w odpowiedzi na jedno z pytań przekonywał do racjonalności kierunku rozwoju na wschodzie, wskazując znacznie wyższą marżowość i perspektywy prowadzonego tam biznesu. Podczas obrad wyjaśniano także, że cenę przejęcia ustalono na poziomie niższym od dwóch dodatkowych wycen przejmowanych podmiotów.
Obok pytań dotyczących wyników finansowych spółek stowarzyszenie chciało także uzyskać informacje na temat kapitałów własnych przejmowanych podmiotów, a konkretnie ich stanu na koniec 2011 r. Choć jak wspomniano, Rovese opublikowało metodologię wyceny tych spółek, to jednak nie pojawiły się nigdzie informacje o wartości majątku netto tych podmiotów. Tymczasem pytanie to jest szczególnie istotne, bo mogło mieć niebagatelne znaczenie dla przyszłego bilansu Rovese, a przede wszystkim dla pozycji „wartość firmy", która informuje o ewentualnej nadwyżce ceny zapłaconej za przejmowane podmioty nad ich wartością księgową. Poza tym pozycja kapitałów własnych jest kluczowa, ponieważ informuje akcjonariuszy o wartości przypadającego na nich oddłużonego majątku firmy. Niestety podczas obrad wprost odmówiono udzielenia odpowiedzi na to pytanie, choć podkreślono, że prowadzono badania tych spółek. Przedstawiciel Rovese uzasadnił odmowę faktem, że nie wie, czy właściciel tych spółek pan Sołowow życzyłby sobie ujawnienia takich danych akcjonariuszom. Co należy zaznaczyć, zarząd spółki miał jednak kilkanaście dni, aby ten fakt zweryfikować. Pytanie więc, czy naprawdę tego nie zrobił, wiedząc, że SII zada takie pytania, czy też najzwyczajniej chciał uniknąć odpowiedzi? Biorąc pod uwagę skalę projektu i istotę, uchwał taka sytuacja nie powinna mieć miejsca.
Wobec powyższego, zgodnie z przepisami k.s.h. SII złożyło do sądu wniosek o zobowiązanie zarządu do udzielenia odpowiedzi na pytanie dotyczące kapitałów własnych. W ocenie stowarzyszenia spółka powinna ujawnić takie dane podczas NWZ, bo były niezwykle istotne dla oceny sprawy objętej porządkiem obrad. Szkoda zatem, że przy tak dużej i istotnej dla spółki operacji tak trudno pozyskać tę informację w naturalny sposób podczas obrad. Ze względu na zamkniętą postawę zarządu spółki jedyną możliwą ścieżką stają się działania przed sądem, szczególnie, że taka informacja może być cenna na wypadek powrotu do pomysłu transakcji.