Murapol znalazł nabywców na 4532 mieszkania, to o 67 proc. więcej niż rok wcześniej i branżowy rekord. Klienci indywidualni zawarli 2809 umów deweloperskich i przedwstępnych, o 3 proc. więcej niż rok wcześniej. Dopalaczem okazała się transakcja z funduszem PRS (najem instytu-cjonalny) przewidująca budowę 1723 lokali.
Na koniec grudnia w ofercie Murapolu było 2,8 tys. mieszkań w 11 miastach. W banku ziemi spółka miała parcele pod budowę 18,8 tys. lokali dla klientów indywidualnych oraz 1,7 tys. na potrzeby PRS.
– Wypracowane w 2021 r. wyniki operacyjne są dla nas niezwykle satysfakcjonujące mimo wciąż trudnej i nieprzewidywalnej sytuacji społecz-no-gospodarczej – skomentował Nikodem Iskra, prezes Murapolu. – Potwierdzają na pewno odporność na zawirowania gospodarcze przyjętego przez nas modelu operacyjnego, solidne fundamenty biznesu oraz trafność produktu wypracowanego przez ponad 20 lat doświadczeń w różnych warunkach ekonomicznych na polskim rynku. Niewątpliwie to, co nas wyróżnia spośród innych deweloperów, i to, co się sprawdziło, to jest nasz wysoce zintegrowany model biznesowy, szeroka dywersyfikacja geograficzna oraz dopasowanie oferty mieszkań do najszerszego i najbardziej chłonnego segmentu rynku – co jest naszą przewagą, zwłaszcza w warunkach rosnących stóp procentowych – dodał. Deweloper w 2021 r. wydał na grunty 213 mln zł i w 2022 r. przewiduje kolejne znaczące zakupy.
Notowany na Catalyst Robyg podpisał z Kowalskimi 4308 umów, o 57 proc. więcej niż rok wcześniej. Robyg to kolejny gracz, który mocno za-angażuje się w PRS. Firma jest w trakcie przejmowania przez niemiecki fundusz TAG Immobilien i będzie dostarczać lokale do jego polskiej plat-formy. Według deklaracji inwestora w najbliższych latach około 12 tys. mieszkań z banku ziemi zasili platformę najmu, a 11 tys. zostanie sprze-dana klientom detalicznym.
– Uważamy, że rynek nieruchomości mieszkaniowych w ciągu najbliższych dwóch lat będzie się stabil-nie rozwijał – podkreślił Eyal Keltsh, wiceprezes Robyga. – Spodziewamy się, że nadal popyt będzie prze-wyższał podaż ze względu na wymogi proceduralne i administracyjne dotyczące wprowadzania nowych inwestycji. Wzrost popytu może być także stymulowany przez nabywców lokujących swój kapitał na rynku nieruchomości, jednak nadal kupujący mieszkanie na własne potrzeby będą stanowić istotną część nabyw-ców – zaznaczył. ar