Bankowe depozyty nie zaczną szybko przynosić realnych zysków

Różnica między oprocentowaniem lokat a inflacją jest coraz mniejsza, dzięki czemu straty na oszczędzaniu nie są tak duże jak jeszcze kilka miesięcy temu. Ale marne są szanse, by w perspektywie roku ten minus zamienił się na plus.

Publikacja: 06.11.2023 21:00

Bankowe depozyty nie zaczną szybko przynosić realnych zysków

Foto: AdobeStock

Średnie oprocentowanie depozytów terminowych w bankach spadło we wrześniu już poniżej 5 proc. i wynosiło 4,96 proc. – wynika z ostatnich danych podanych przez NBP. Ale mimo to realnie wyniki oszczędzania poprawiają się, dzięki szybko topniejącej inflacji. Jak wylicza Jarosław Sadowski, główny analityk Expander Advisor, w październiku tego roku lokaty terminowe przyniosły 1,78 proc. realnej straty, podczas gdy mniej więcej rok temu było to aż 15 proc. na minusie.

Gdyby takie tempo poprawy utrzymało się w kolejnych miesiącach, Polacy zyskali by w końcu szansę, by ich oszczędności nie tylko przestały tracić na wartości, ale także, by udało się je realnie pomnażać. Niestety, prognozy ekspertów są niezbyt pomyślne w tym względzie.

– Moim zdaniem mało prawdopodobne jest, by realne oprocentowanie lokat bankowych stało się dodatnie, zwłaszcza po uwzględnieniu tzw. podatku Belki – ocenia Sadowski. To oczywiście zależy od wielu czynników, takich jak polityka depozytowa banków, poziom inflacji, kierunki polityki pieniężnej itp. Może w poszczególnych przypadkach uda się komuś wyjść na zero czy nawet niewielki plus, niemniej perspektywy dla ogółu oszczędzających nie rysują się tu najlepiej.

4,96 proc.

wynosiło średnie oprocentowanie depozytów terminowych we wrześniu – wynika z danych NBP. To o 1,3 pkt proc. mniej wobec lokalnego szczytu w XII 2022 r.

Według Sadowskiego przykładowo trudno się spodziewać, by banki zmieniły swoje podejście. Obecnie konkurencja o depozyty klientów (w postaci kuszenia wysokim oprocentowaniem) nie jest zbyt zacięta, bo po pierwsze mamy w Polsce bardzo skoncentrowany rynek, pod drugie zaś banki charakteryzują się wysoką nadpłynnością. – Banki zwykle potrzebują depozytów klientów i zaczynają o nie walczyć wówczas, gdy mocno rośnie akcja kredytowa. Obecnie popyt na kredyty jest raczej słaby i nie widać symptomów poważnej zmiany – wyjaśnia Adam Antoniak, ekonomista ING Banku Śląskiego.

6,5 proc.

wynosiła inflacja CPI w październiku – wynika ze wstępnych szacunków GUS. Jeszcze w lutym było to aż 18,4 proc.

Jeśli chodzi o politykę pieniężna, to zdaniem ekspertów w perspektywie 2024 r. wciąż będziemy mieć w Polsce środowisko ujemnych stóp procentowych. – Oczywiście jest tu sporo niewiadomych, nie mniej oczekujemy, że na listopadowym posiedzeniu Rada Polityki Pieniężnej obniży stopy procentowe o 25 punktów bazowych, z 5,75 do 5,5 proc. – mówi Piotr Bartkiewicz, ekonomista Banku Pekao.

Czytaj więcej

Oszczędności lepiej trzymać blisko siebie?

– Kolejne miesiące to najprawdopodobniej chwila przerwy, po czym wrócić mogą cięcia. Trudno dziś powiedzieć do jakiego poziomu, ale naszym zdaniem spadną one poniżej 5 proc., pojawi się tzw. czwórka z przodu. Niemniej przy inflacji na poziomie ok. 5 proc., realne stopy procentowe mogą być wciąż ujemne – analizuje Bartkiewicz.

– Obecnie mamy nową sytuację, nowy rząd, nie wiemy co w 2024 r. stanie się z obniżonymi stawkami VAT na żywność, co się stanie z zamrożonymi cenami energii i jak to wpłynie na inflację, ani jakie będzie nastawienie RPP w polityce pieniężnej – zaznacza też Antoniak. – Wydaje się jednak, że inflacja pozostanie na podwyższonym poziomie. Jeśli RPP dokona cięć stóp do około 5 proc. w przyszłym roku, to realne stopy procentowe w Polsce będą bliskie zera, ale nic nie wskazuje na to, byśmy mieli powrócić do sytuacji realnie dodatnich stóp – podkreśla Antoniak.

Banki
Pierwsze kredyty z nowym wskaźnikiem dopiero w I połowie 2026 r.
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Banki
Czy Pekao skorzysta na udziale w holdingu PZU?
Banki
Banki nie walczą o oszczędności Polaków
Banki
Pekao przedstawia nową strategię. Stawia na młodych i AI
Banki
Obniżki stóp procentowych? I tak chcemy rosnąć!
Banki
Duży bank w Polsce pójdzie pod młotek? „Teraz to mało prawdopodobne”