Jeśli chodzi o realizację poprzedniej strategii, to z danych po III kw. wynika, że nie udało się osiągnąć wszystkich celów postawionych na 2022 r.
Jesteśmy przed publikacją wyników za cały 2022 r., ale nawet odnosząc się do tych po trzech kwartałach, trzeba podkreślić, że osiągnęliśmy większość celów rentowności i ryzyka. Tak jest w przypadku wskaźników takich jak CoR, NPL, NIM czy ROE. Jeśli chodzi o cele biznesowe, to rzeczywiście nie wszystko udało się zrealizować. W dużej mierze jest to efekt zmian w otoczeniu makroekonomicznym i podwyżek stóp procentowych. Bardzo pozytywnie wpłynęło to na rentowność, udało się utrzymać w ryzach koszty ryzyka, ale wpłynęło to również negatywnie na wolumeny biznesowe – w ubiegłym roku sprzedaż nowych kredytów wyraźnie spadła. Nie ukrywamy, że w aktualnie budowanej strategii intensywnie szukaliśmy dźwigni wzrostu w obecnym otoczeniu. Znaleźliśmy je. Myślę o rynku mikropożyczek, czyli finansowaniu typu BNPL, najmie konsumenckim i rozwoju procesu zakupowego dla klientów indywidualnych. Naszą ambicją jest zamknięcie procesu zakupowego w aplikacji mobilnej i dostarczenie tam finansowania.
Drugą dźwignią wzrostu będzie wejście w segment mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. Nie jesteśmy bankiem korporacyjnym, ale również chcemy uczestniczyć w transformacji energetycznej kraju. To bardzo kapitałochłonny proces, jako kraj potrzebujemy najwięcej inwestycji w skali całej UE. Rolą banków jest wspieranie tej transformacji.
Chodzi tu nie tylko o inwestycje w stricte zielone projekty, ale też o finansowania ścieżki przejścia w tej transformacji.
CV
Grzegorz Olszewski stanowisko prezesa Alior Banku piastuje od listopada 2021 r. Z wykształcenia jest ekonomistą (ukończył kilka uczelni), swoje życie zawodowe związał z rynkiem finansowym. W latach 2019–2020 pracował w Banku Pekao, gdzie pełnił funkcję członka zarządu, a następnie wiceprezesa, odpowiadając między innymi za obszar IT, usług maklerskich, bancassurance oraz transformacji cyfrowej. Wcześniej pracował w Grupie PZU, AgioFunds TFI (gdzie rozwijał m.in. produkty inwestycyjne), Banku Millennium, a także w Alior Banku, na stanowisku dyrektora. Jest też wykładowcą akademickim, zajęcia z obszaru produktów inwestycyjnych prowadzi na Uczelni Łazarskiego.