PKO BP z nową strategią

Największy bank w Polsce ma apetyt na zwiększenie przewagi konkurencyjnej. Chce poprawiać wyniki finansowe, rozgląda się za ciekawymi akwizycjami.

Publikacja: 08.12.2022 22:04

– Nasza strategia jest gotowa do wdrożenia i realizacji – podkreślał Paweł Gruza, prezes PKO BP.

– Nasza strategia jest gotowa do wdrożenia i realizacji – podkreślał Paweł Gruza, prezes PKO BP.

Foto: materiały prasowe

– Wielu naszych konkurentów przygotowuje się do przetrwania w trudnych warunkach w kolejnych kwartałach, my ze względu na naszą silną pozycję możemy myśleć o rozwoju, o nowych produktach i nowej ofercie – mówił Paweł Gruza, prezes PKO BP, podczas prezentacji strategii banki na lata 2023–2025.

Trudne otoczenie

Prezes podkreślał, że otoczenie rynkowe jest dynamiczne i wymagające. – Żyjemy w czasach historycznie największych niepewności, które wpływają na nas wszystkich. Instytucje finansowe muszą mierzyć się m.in. z niepewnością regulacyjną i prawną (która kosztowała sektor bankowym w 2022 r. ok. 32 mld zł – przyp. red.), trwa walka o talenty i przewagi technologiczne, co wymaga ogromnych nakładów kapitałowych. Patrząc z punktu widzenia naszych klientów, zachwiane zostały podstawy poczucia bezpieczeństwa, co wpływa na ich wybory co do lokowania środków i nowe potrzeby – wyliczał Gruza.

Prezes zaznaczył, że unikatowe przewagi PKO BP (m.in. skala działalności nieporównywalnie większa niż konkurencji) i solidne fundamenty pozwolą funkcjonować bankowi w nadchodzących kwartałach i latach zgodnie z hasłem nowej strategii: „Przygotowani na wyzwania, nastawieni na przyszłość”.

Śrubowanie wyników

W nowej strategii PKO BP stawia sobie m.in. takie cele finansowe, jak osiągnięcie w perspektywie do 2025 roku ROE powyżej 12 proc. Po trzech kwartałach zysk netto wyniósł 1,6 mld zł przy ROE na poziomie 7,9 proc. Osiągnięcie wyższego wskaźnika oparte jest na założeniu wzrostu kapitałów grupy o ok. 60 proc. w horyzoncie strategii oraz spadku stopy referencyjnej NBP do 3 proc. w 2025 r.

PKO BP planuje też osiągnięcie wskaźnika C/I poniżej 45 proc. (obecnie wskaźnik kosztów do dochodów jest na poziomie 48,7 proc., a z wyłączeniem kosztów regulacyjnych wynosi 34,5 proc.) i utrzymanie kosztu ryzyka w przedziale 0,7–0,9 proc.

W swojej strategii PKO BP zakłada utrzymanie polityki dywidendowej, nie wyklucza skupu akcji. Jak wyjaśniał wiceprezes Bartosz Drabikowski, skup akcji może okazać się atrakcyjnym sposobem dystrybucji kapitału do części akcjonariuszy. Władze banku podkreślają, że priorytetem jest rozwój organiczny, ale PKO BP będzie też aktywnie monitorować rynek pod kątem ewentualnych przejęć.

Otwarci na akwizycje

Gruza wyjaśniał, że nie będą to poszukiwania prowadzone na siłę, ale raczej „polowanie” na ciekawą okazję w sektorze bankowym i wśród spółek spoza sektora „o wysokim potencjale synergii z biznesem bankowym”. Wśród potencjalnych korzyści wynikających z przejęć bank wymienił m.in. akwizycję bazy klientów, synergie biznesowe i dywersyfikację geograficzną.

Bank stawia sobie też ambitne cele biznesowe – planuje zająć pozycję w pierwszej trójce instytucji z najwyższym NPS wśród polskich banków dla każdej grupy klientów.

Chce zwiększyć bazę młodych klientów dzięki ofercie usług pozabankowych i cyfrowej usłudze, modernizować sieć placówek w nowym standardzie, itp. PKO BP zakłada też osiągnięcie największego wolumenu nowego finansowania ESG w Polsce w 2025 r.

– Nową strategię PKO BP można porównać do przejrzyście opracowanej mapy. Jej umiejętne i konsekwentne wykorzystanie umożliwi bowiem szybkie, a zarazem przemyślane osiągnięcie zakładanych celów – komentował Gruza.

Siedem strategicznych filarów

– Nasza przyszłość to dalszy rozwój klientocentrycznej kultury oraz oferty i modelu obsługi klientów. Kluczowy pozostaje również obszar ESG. Będziemy wspierać transformację polskiej gospodarki, tak w zakresie energetycznym, jak i mobilności społecznej. Zamierzamy także przeciwdziałać wykluczeniu informatycznemu i ekonomicznemu obywateli. Chcemy stać się liderem transformacji ESG w polskim sektorze bankowym. Pragnę również zapewnić, że jesteśmy doskonale przygotowani do stawienia czoła niepewnym warunkom, w których obecnie operujemy – podkreślał prezes.

Strategia banku oparta jest na siedmiu filarach:

¶ klient w centrum,

¶ bankowość dopasowana do stylu życia,

¶ najlepsza oferta dla klientów biznesowych,

¶ lider transformacji ESG w polskim sektorze bankowym,

¶ technologie i operacje gotowe na wyzwania przyszłości,

¶ kultura innowacji i zwinności,

¶ wykorzystanie silnej pozycji banku do wzrostu nieorganicznego.

Banki
Coraz więcej ugód sądowych
Banki
PKO BP pozostaje w trendzie wzrostowym
Banki
Banki pożyczyły rządowi rekordowo dużo
Banki
Na wysokich stopach NBP banki zarabiają krocie. Czy to w porządku?
Materiał Promocyjny
Zrozumieć elektromobilność, czyli nie „czy” tylko „jak”
Banki
Dlaczego banki nie lubią gotówki? Konsumenci protestują
Banki
Frankowa batalia