Alior: Wzrostu ryzyka jeszcze nie widać

Alior Bank pozytywnie zaskoczył wynikiem netto za I kwartał, ale w dużej mierze to efekt niższych o 9 proc. od prognozowanych odpisów kredytowych.

Publikacja: 07.05.2020 05:00

Alior: Wzrostu ryzyka jeszcze nie widać

Foto: Bloomberg

Wyniosły 295 mln zł, rosnąc przez rok tylko o 7 proc. Inne banki, które do tej pory podały wyniki, zanotowały skokowy wzrost odpisów (Santander o blisko 80 proc., a mBank aż o 200 proc.), co było skutkiem uwzględnienia w modelu ryzyka pesymistycznych prognoz makroekonomicznych wynikających z pandemii.

– Z naszego punktu widzenia postanowiliśmy nie robić w I kwartale rezerwy na ryzyko dotyczące pandemii, zmierzymy się z tym zadaniem w II kwartale, kiedy będziemy mieć więcej danych i też powstaną pewne mechanizmy, które spowodują, że banki będą mogły bardziej odpowiedzialnie i jednolicie podejść do tego tematu – mówi Krzysztof Bachta, prezes Alior Banku. Zapytany, czy nastąpi podwojenie kosztów ryzyka w banku w tym roku (jak zakładają dla całego sektora niektórzy analitycy), odpowiada, że teraz trudno szacować skalę przyszłego wzrostu odpisów, nie wiadomo też, jak wakacje kredytowe będą wpływały na koszt ryzyka (ilu klientów po wakacjach kredytowych wróci do regularnego spłacania kredytu). Między innymi z tego powodu bank zrezygnował z podawania celów całorocznych. Do tej pory 10,3 proc. klientów indywidualnych otrzymało zgodę na zawieszenie rat, 11,6 proc. firm i 22,8 proc. leasingobiorców. Alior ocenia, że ma stosunkowo niski (14 proc.) udział klientów biznesowych z branż najbardziej zagrożonych wpływem pandemii wśród 100 największych ekspozycji kredytowych.

Tylko 149 zł za rok czytania.

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Banki
Pierwsze kredyty z nowym wskaźnikiem dopiero w I połowie 2026 r.
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Banki
Czy Pekao skorzysta na udziale w holdingu PZU?
Banki
Banki nie walczą o oszczędności Polaków
Banki
Pekao przedstawia nową strategię. Stawia na młodych i AI
Banki
Obniżki stóp procentowych? I tak chcemy rosnąć!
Banki
Duży bank w Polsce pójdzie pod młotek? „Teraz to mało prawdopodobne”