Dzisiaj w południe kurs akcji ING Banku Śląskiego na GPW wynosi 138,4 zł, od początku roku spadł o prawie 32 proc. Haitong Bank uwzględnił w swojej prognozie ostatnią obniżkę stopy referencyjnej przez NBP o 40 pb. do 0,1 proc.
Stabilny zysk netto w przyszłym roku?
Prognozy zarządu ING Banku Śląskiego po publikacji wyników za II kw. były raczej ostrożne, ale zdaniem analityków nie nazbyt pesymistyczne. Podstawowym scenariuszem pozostaje krótkie U-kształtne odbicie gospodarcze, mniej dotkliwe konsekwencje dla gospodarki płynące z drugiej fali pandemii (która sądząc po liczbie zachorowań już się zaczęła) i brak dalszych obniżek stóp procentowych. Analitycy zmienili prognozę zysku netto na lata 2020/21 odpowiednio o +12/-4 proc. r/r, do 1,11 mld PLN (spadek o 33 proc. r/r) i 1,12 mld PLN (wzrost o 1 proc. r/r). Założenia Haitong Banku na wspomniany okres różnią się od konsensusu o odpowiednio 24/4 proc. W opinii analityków wynika to głównie z wysoce nieprzewidywalnych skutków pandemii szczególnie w przypadku akcji kredytowej i poziomu ryzyka, a także założenia co do poziomu stóp procentowych w perspektywie średnioterminowej.
Po ostatnim spadku kursu akcji (-7,46 proc. w ostatnim miesiącu, gdy indeks WIG-banki spadł o 7,03 proc.) ING Bank Śląski jest obecnie wyceniany na rok 2020 ze wskaźnikiem P/B na poziomie 1,0x, co oznacza premię w stosunku do konkurentów (0,6x). Zdaniem analityków jest ona uzasadniona biorąc pod uwagę niskie uzależnienie od poziomu stóp procentowych, niski profil ryzyka, ponadprzeciętną rentowność, szybki wzrost organiczny i ograniczoną ekspozycję na kredyty frankowe. Haitong Bank podniósł cenę docelową akcji o 7 proc. 158,5 PLN (po uwzględnieniu oczekiwanej straty z tytułu kredytów frankowych w wysokości 1,5 PLN na akcję, tj. 0,9 proc.), co daje 14-proc. potencjał wzrostowy. Główne ryzyka dla ING Banku Śląskiego to obecnie różne scenariusze makroekonomiczne i poziomu stóp procentowych, które mogą prowadzić do niższych przychodów odsetkowych netto i kosztu ryzyka oraz spowolnić akcję kredytową.
Haitong Bank oczekuje, że marża odsetkowa netto spadnie o 31/17 pb. do 2,63/2,46 proc. w latach 2020/21, biorąc pod uwagę negatywną zmianę w portfelu aktywów. Jednocześnie analitycy podnoszą prognozę przychodów odsetkowych netto odpowiednio o 9/7 proc. do poziomu 2,2/3,6 proc. r/r, biorąc pod uwagę dynamiczny wzrost aktywów i dalszą zdecydowaną korektę w kosztach finansowania, która powinna być zauważalna w II poł. 2020 r.
Szybsza akcja kredytowa wróci?
Potencjał ING Banku Śląskiego, jeżeli chodzi o wzrost organiczny jest bezdyskusyjny. Udział w rynku kredytów korporacyjnych wzrósł z 6,3 proc. w 2011 r. do 10,4 proc. w II kw. 2020 r., zaś w kredytach konsumenckich (z wyłączeniem walutowych kredytów hipotecznych) odpowiednio z 2,9 proc. do 7,8 proc. W II kw. br. bank poinformował o pierwszym spadku w udziale w rynku od przynajmniej dekady, co było spowodowane ostrożnym podejściem do rozpatrywania wniosków kredytowych w świetle niepewności związanej z pandemią i przekonaniem zarządu od kilku kwartałów o zbliżającym się spowolnieniu gospodarczym. Dlatego analitycy uważają, że tendencja wzrostowa w tym zakresie powróci, gdy tylko perspektywa makroekonomiczna stanie się bardziej czytelna.