Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 13.02.2025 10:27 Publikacja: 13.02.2025 06:00
Foto: Adobestock
Najnowszy odczyt inflacji zza oceanu jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki odmienił nastroje na rynkach akcji, walut, a szczególnie obligacji.
Temat inflacji wraca jak bumerang. Przed miesiącem amerykańskie dane dały impuls do odreagowania rynków. Tym razem jednak wskaźnik dynamiki wzrostu cen sięgnął 3 proc. i okazał się wyższy od prognoz, a to oczywiście nie spodobało się inwestorom. W pierwszej reakcji rentowności amerykańskich obligacji dziesięcioletnich poszybowały do 4,65 proc., czyli aż o 11 pkt baz. Oprocentowanie amerykańskich papierów dziesięcioletnich od wyboru na prezydenta Donalda Trumpa wzrosło już o około 0,35 pkt proc., a od wrześniowej obniżki stóp procentowych w USA – o około 0,95 pkt proc.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Spadek ryzyka geopolitycznego w naszym regionie wynikający z oczekiwań związanych z zakończeniem wojny w Ukrainie w połączeniu z odległą perspektywą obniżek stóp procentowych NBP przekłada się na siłę krajowej waluty.
Na polskim rynku fuzji i przejęć od trzech lat widać duże ożywienie. Najwięcej transakcji jest w sektorze nowych technologii, ale ten trend zaczyna hamować. Które aktywa w tym roku mogą zmienić właściciela?
Spółki z Wall Street notują dwucyfrową poprawę wyników w IV kwartale. Kolejne okresy również mają być bardzo dobre.
To, że działania Donalda Trumpa będą źródłem napięć i rynkowej zmienności, było niemal pewne. Jednak chyba mało kto spodziewał się aż takiego natężenia tych zjawisk. Huśtawka nastrojów jest tak duża, że inwestorzy uznali złoto za najlepszą bezpieczną przystań.
W bardzo długim okresie amerykańskie akcje wygrywają ze złotem pod względem stóp zwrotu, ale droga do tej wygranej bywa wyboista. Najciekawsze jednak jest to, że dodanie porcji złota do portfela pozwoliłoby wyraźnie ograniczyć zmienność wyników. Najniższym ryzykiem cechowałby się portfel złożony po równo z akcji i szlachetnego metalu. Jakie inne kombinacje można uznać za optymalne?
Z przewidywań analityków wynika, że w przypadku większości spółek z sektora medycznego można się podziewać kontynuacji pozytywnych tendencji w wynikach. Część jednak nie zaliczyła końcówki zeszłego roku do udanych.
Inflacja za oceanem była wyższa, niż oczekiwali analitycy. Podstawowa miara cen wzrosła o 0,5 proc. w skali miesiąca, a więc najsilniej licząc od sierpnia 2023 r.
Krajowe indeksy akcji i złoty zachowują się w tym roku tak, jakby nic nie było ich w stanie zatrzymać. W gorszej sytuacji są inwestorzy na rynku obligacji, które znów są pod presją. Oczekiwania na cięcia stóp procentowych w USA się przesuwają.
Zielone Obligacje o wartości 750 mln zł, wyemitowane przez Polenergię, zadebiutowały na Catalyst. Jest to jednocześnie pierwszy debiut na tym rynku w 2025 r.
Kwestia amerykańskich ceł na kolejne grupy produktów i kraje wpływa na oczekiwaną ścieżkę stóp procentowych Rezerwy Federalnej.
BM ING BSK, tak jak i inni pośrednicy, zdecydowało o obniżeniu opłat na rynku ETF-ów. Czy popularność tych instrumentów wzrośnie?
Pieniądze z emisji obligacji są niezbędne do realizacji strategii budowania 400 tys. mkw. magazynów rocznie. Część nieruchomości chcemy zostawić we własnym portfelu, by czerpać przychody z najmu – mówi Tomasz Mika, członek zarządu dewelopera magazynowego 7R.
BM ING BSK dołączyło do grona firm, które zdecydowały się na obniżenie prowizji dla klientów, którzy chcą handlować funduszami ETF na GPW.
Spółka 7R pozyskała z emisji obligacji 150 mln zł w ramach programu o wartości 100 mln euro. Czy z rynkiem kapitałowym wiąże się na dłużej? Jakie perspektywy rozwoju daje rynek magazynowy w Polsce?
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas