Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 15.01.2025 06:09 Publikacja: 12.08.2024 06:00
Panika osiągnęła największą skalę na parkiecie japońskim, gdzie dwudniowe załamanie przyniosło tąpnięcie Nikkei o 17,5 proc. Fot. Kiyoshi Ota/Bloomberg
Foto: Kiyoshi Ota
Seria bardzo słabych danych z amerykańskiej gospodarki, a przede wszystkim z rynku pracy, uświadomiła inwestorom, że istnieje poważne zagrożenie wystąpienia recesji.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Rentowności obligacji skarbowych na całym świecie wyraźnie wzrosły w 2024 r., co spowodowało spadek cen tych papierów. Trend ten szczególnie widoczny był w końcówce roku. I trwa dalej.
Nowe technologie, handel, medycyna i przemysł – to branże , które na celowniku mają inwestorzy. Aktywności transakcyjnej sprzyja tegoroczne ożywienie gospodarcze i spadający koszt pieniądza. Które spółki w Polsce mogą zmienić właściciela?
Producenci gier stanowią duży odsetek w grupie najmocniej przecenionych firm w zeszłym roku. Zdaniem analityków w niektórych przypadkach rynek przereagował i najwyższy czas na odbicie w górę. Czy branża wróci na celowniki inwestorów?
Nastroje na rynkach finansowych ostatnio się pogorszyły. O wyraźnym tzw. efekcie stycznia na giełdach na razie nie ma mowy, a powodem niepokoju, poza korektą ścieżki luzowania polityki monetarnej przez Fed, zdaje się być niepewność po najnowszych zapowiedziach Trumpa, dotyczących zakusów ekspansji terytorialnej.
W naszym corocznym rankingu stóp zwrotu zatriumfowało złoto i amerykańskie akcje, najsłabszy był zaś rodzimy WIG20, ale honoru polskich akcji broniły małe i średnie spółki. Jakie są szanse i ryzyka dla poszczególnych aktywów w 2025 r.?
Liczba niedowartościowanych blue chips jest najwyższa, odkąd „Parkiet” zbiera dane. W przypadku połowy firm z WIG20 potencjał do wzrostu jest dwucyfrowy. Ale żeby ten optymistyczny scenariusz się zrealizował, musi poprawić się otoczenie rynkowe.
O ponad 18 proc. urosły w ciągu ubiegłego roku aktywa funduszy inwestycyjnych. Za większością tego wyniku stoi jednak sprzedaż, a nie wyniki z inwestycji, choć te drugie także były udane.
Trzeba przyznać, że początek roku na rynkach ma dość burzliwy przebieg.
W ocenie analityków polski złoty przy sprzyjających warunkach będzie miał miejsce do umocnienia względem kluczowych walut świata. Główny wyzwaniem pozostaje globalnie silny amerykański dolar.
Niewiele trzeba było, by fala euforii po pełnej wygranej republikanów w listopadowych wyborach w USA opadła.
Nowe technologie, handel, medycyna i przemysł – to branże , które na celowniku mają inwestorzy. Aktywności transakcyjnej sprzyja tegoroczne ożywienie gospodarcze i spadający koszt pieniądza. Które spółki w Polsce mogą zmienić właściciela?
Echa piątkowych danych z amerykańskiego rynku pracy widoczne były jeszcze na początku bieżącego tygodnia.
Krajowe fundusze wciąż puchną od świeżej gotówki. Po listopadowym schłodzeniu w grudniu pod okienkami TFI znów zrobiło się tłoczno.
Pierwsze sesje nowego roku przyniosły przecenę akcji gdańskiej grupy odzieżowej. Analitycy winią za to amerykańską walutę, ale to nie jedyny powód słabości notowań detalisty. W tabeli krótkiej sprzedaży jest podmiot, który chce na niej zarobić.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas