Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 24.01.2025 01:31 Publikacja: 01.02.2024 06:00
Foto: Adobestock
Potem gwałtownie odbił w górę i po roku, w marcu 2021 r., wyznaczył historyczny szczyt, przebijając 9 tys. pkt. Od tego czasu do jesieni 2022 r. wyraźnie dominowała podaż, a potem indeks znów utknął w trendzie bocznym, poruszając się w okolicach 3 tys. pkt. Obecnie ma wartość niespełna 2,8 tys. pkt. Radzi sobie zdecydowanie gorzej niż szeroki rynek. Jest o niemal połowę niżej niż w okresie przed pandemią, podczas gdy WIG od tego czasu zyskał ponad jedną czwartą (na początku 2020 r. był poniżej 60 tys. pkt, a teraz przekracza 76 tys. pkt).
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Księga popytu na akcje debiutanta została pokryta w niespełna godzinę. Zapisy w transzy detalicznej trwają do 30 stycznia. Cena maksymalna papierów wynosi 105 zł.
Niedawno zakończony rok nie był tak udany dla posiadaczy krajowych akcji jak poprzedni, co nie pozostało bez wpływu na portfele otwartych funduszy emerytalnych. Wyraźnie stopniał pakiet akcji ulokowany w spółkach z WIG20, jednocześnie wzrosło znaczenie w portfelu firm o średniej kapitalizacji.
Globalna aktywność funduszy private equity w sektorze opieki zdrowotnej rośnie – wynika z danych Bain & Company. Rok 2025 będzie ciekawy, również na naszym rynku. MidEuropa wprowadza na giełdę Diagnostykę, a Penta chce delistingu EMC Instytutu Medycznego.
Rynek badań laboratoryjnych ma rosnąć w tempie 7–9 proc. rocznie, osiągając 2,8 mld euro do 2030 r., a rynek diagnostyki laboratoriów prywatnych jeszcze szybciej, w rocznym tempie 9-11 proc. – prognozuje Bain&Company.
Łatwy w obsłudze, bezpieczny, uniwersalny. Taki powinien być dobry program księgowy i tym właśnie charakteryzuje się Mała Księgowość. Od wystawiania faktur, przez rozliczanie podatków i składek, po zarządzanie magazynem – wszystkie te zadania znacznie ułatwia nasz program.
Krajowe indeksy rozczarowują, nie mogąc od kilku miesięcy znaleźć kierunku, ale nie dotyczy to spółek, będących od dłuższego czasu na celowniku kupujących, co wywindowało ich wyceny do rekordowych poziomów. Czy nadal warto na nie stawiać?
Mieszanka dobrych danych z amerykańskiego rynku pracy, optymistycznych informacji dotyczących inflacji i lepszych wyników finansowych banków przyniosła chwilową euforię na Wall Street. Perspektywy nadal niepewne.
Mimo początkowych trudności WIG20 zakończył czwartek na plusie. To jego piąta z rzędu sesja zakończona zwyżką.
W Polsce wśród inwestorów indywidualnych najpopularniejszymi spółkami w 2024 roku były zdecydowanie firmy technologiczne. W pierwszej dziesiątce najchętniej kupowanych w tym roku akcji jest ich aż siedem.
Środowa sesja na Wall Street przyniosła dalsze wzrosty przekraczające 1% w przypadku spółek technologicznych. W efekcie kontrakt terminowy na S&P500 wyszedł powyżej 6100 pkt. Zdecydowane wzrosty kontynuowane są w Europie, gdzie niemiecki Dax kreśli nowe ekstrema powyżej 21300 pkt.
Ostatnie dni przyniosły przecenę dolara po tym, jak rynki zobaczyły, że nowa administracja USA nie spieszy się z nakładaniem wysokich ceł, czego mocno się obawiano.
Polski Złoty zaskoczył wczoraj niemal wszystkich inwestorów na rynkach finansowych. Do tej pory para EURPLN trzymała się blisko poziomu 4,25 od wielu miesięcy, ale wczoraj doszło do wyraźnego spadku na parze. Złoty stał się najmocniejszy w stosunku do euro od 5 lat.
WIG20 wstrzymał swój rajd na północ. To tylko chwilowa przerwa?
Złoty imponuje siłą. Kurs euro jest najniższej od ponad pięciu lat. Skąd ten ruch?
Czwartkowy, poranny handel na rynku FX przynosi podtrzymanie wybicia na PLN przy relatywnie neutralnym zachowaniu eurodolara. Polski złoty kwotowany jest następująco: 4,2215 PLN za euro, 4,0573 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,4739 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,9952 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 5,842% w przypadku obligacji 10-letnich.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas