Wykresy na grudzień: Przełom na polskich akcjach. Jak inwestować, to nad Wisłą

Polskie akcje mają duże szanse spisywać się lepiej od zagranicznych, a złoty powinien nadal piąć się w górę. Jak co miesiąc przedstawiamy najważniejsze dla inwestorów wykresy, które na naszą prośbę wybrali krajowi ekonomiści, analitycy i zarządzający aktywami.

Publikacja: 07.12.2023 21:00

Wykresy na grudzień: Przełom na polskich akcjach. Jak inwestować, to nad Wisłą

Foto: Adobe Stock

Wszystko wskazuje na to, że potwierdza się sygnał zakończenia wieloletniej tendencji osłabiania się indeksu WIG na tle amerykańskiego wskaźnika S&P 500, na który miesiąc temu uwagę zwracał Sobiesław Kozłowski z Noble Securities. Siła relatywna obu wskaźników wybiła się górą z sięgającego 17 lat wstecz spadkowego kanału, po czym znalazła się najwyżej od ponad dwóch lat, a to sugeruje dalsze lepsze zachowanie polskich akcji na tle amerykańskich.

Tym razem Kozłowski jako kolejny argument za hossą na GPW podaje poprawę danych z krajowej gospodarki (wykres 1). Jednocześnie w strukturalną tendencję zwyżkową wydaje się wchodzić także złoty, za czym przemawia analiza techniczna wykresu jego oczyszczonej z wpływu różnic w inflacji wartości względem walut partnerów handlowych Polski (wykres 2).

Choć to może wydać się nieoczywiste, to za umacnianiem krajowej waluty przemawia także to, co dzieje się na rynku amerykańskich obligacji skarbowych (wykres 3). Zniżki rentowności za oceanem pokazują gwałtowne dyskontowanie łagodzenia polityki przez Fed, jednak jako pierwszy po obniżkę sięgnąć może Europejski Bank Centralny (wykres 4).

Gołębi zwrot w polityce banków powinien wesprzeć złoto i spółki wzrostowe (wykresy 5–6). Wśród tych ostatnich korzystne sygnały wysyła branża biotechnologiczna, jednak wzięcie pod lupę technologicznych blue chips pokazuje, że niekoniecznie są one pewniakami do skorzystania na niższych stopach (wykresy 7–8).

Jednocześnie widać pierwsze sygnały słabnięcia rynkowej euforii wokół sztucznej inteligencji, a na rynek frachtów wróciły znane z czasów pandemicznych zakłóceń w łańcuchach dostaw skoki cen (wykresy 9 i 10). Na koniec warto zwrócić uwagę na potencjał, który tkwić może w akcjach Adidasa oraz polskich bankach (wykresy 11 i 12).

RYNKI/POLSKA

1. Wzrost w Polsce odbija, więc i giełda powinna rosnąć

Sobiesław Kozłowski, szef działu analiz w Noble Securities

Poprawa napływających z krajowej gospodarki danych dobrze rokuje koniunkturze na warszawskiej giełdzie – wynika z wykresu zaproponowanego przez Sobiesława Kozłowskiego z biura maklerskiego Noble Securities. Dynamika polskiego PKB ustanowiła dołek w drugim kwartale kończącego się roku, a odczyty opisujących koniunkturę w krajowym przemyśle wskaźników PMI rosną.

– Jeśli do tego dodać symptomy zmiany nastawienia inwestorów zagranicznych i krajowych do polskiego rynku kapitałowego, to w kontekście rynkowych perspektyw na 2024 r. trudno nie być optymistą – zauważa specjalista.

Jak dodaje, pomimo zwyżki WIG-u w ciągu roku o ponad 70 proc. mnożniki wyceny w wielu przypadkach są na tle historii atrakcyjne. Jednocześnie wzrostowi wycen sprzyja nastawienie względem akcji małych spółek, przewaga wezwań nad debiutami oraz saldo napływów i odpływów kapitału.

– To wszystko prowadzi do wzrostu relatywnej siły indeksów WIG, wyrażonego w dolarze WIG20 czy MSCI Poland na tle wskaźników z innych rynków – podsumowuje Kozłowski.

RYNKI/POLSKA

2. Złoty w nowej długoterminowej tendencji wzrostowej?

Redakcja „Parkietu”

O zmianie dominującej tendencji można mówić nie tylko w kontekście polskich akcji, ale i na rynku krajowej waluty, która w rankingu siły za ten rok wśród monitorowanych przez agencję Bloomberg 32 ważniejszych środków płatniczych zajmuje trzecie miejsce. Wobec euro złoty nominalnie jest najsilniejszy od wybuchu pandemii Covid-19, a wobec dolara od prawie dwóch lat.

Jednak po korekcie o różnice w inflacji okazuje się, że realna skala umocnienia złotego jest znacznie większa. Polska stała się krajem relatywnie droższym na tle otoczenia nie tylko za sprawą spadku kursów głównych walut w złotym, ale i wyższej inflacji, która podniosła ceny w gospodarce.

Mierzący w ujęciu realnym siłę krajowej waluty wobec środków płatniczych naszych partnerów handlowych indeks realnego efektywnego kursu walutowego dla Polski jest o krok od poprawienia 15-letniego szczytu. Obliczany przez Bank Rozrachunków Międzynarodowych wskaźnik, który od 30 lat porusza się w ramach długoterminowego kanału rosnącego, odbił się od jego dolnego ograniczenia i przełamał opór w postaci poprowadzonej równolegle do niego linii wewnętrznej tej tendencji.

Po wykonaniu ruchu powrotnego w jej kierunku znów rośnie, a to daje nadzieje na osiągnięcie kolejnej takiej linii wewnętrznej, a w dalszej perspektywie – nawet na dojście do górnego ograniczenia formacji. Nawet to pierwsze oznacza, że w perspektywie kolejnych kilku kwartałów – a w bardziej ostrożnym scenariuszu lat – złoty ma szanse umocnić się do walut partnerów handlowych Polski – i to już po korekcie o różnice w inflacji – o około 20 proc.

RYNKI/POLSKA

3. Co do siły złotego mają amerykańskie papiery skarbowe?

Piotr Matys, analityk InTouch Capital Markets

Na inny przełom uwagę zwraca Piotr Matys z firmy doradczej InTouch Capital Markets. Jak wynika z jego analizy technicznej wykresu pokazującego rentowności dziesięcioletnich amerykańskich obligacji skarbowych, wyłamały się one dołem z tendencji wzrostowej, która nabrała rozpędu pod koniec 2021 r., a to dobra wiadomość także dla… złotego.

Jak zauważa specjalista, spadek rentowności (czyli de facto rynkowych stóp procentowych) wynika z nasilających się wśród inwestorów oczekiwań, że amerykański Fed zacznie obniżać własne stopy i to być może już na wiosnę przyszłego roku. Takie zmiany przekładają się korzystnie na notowania złotego, którego wspomaga również kilka czynników wewnętrznych.

– Władzę przejęła opozycja, która jest zdeterminowana, aby odblokować środki z KPO, a jednocześnie RPP sygnalizuje, że z dalszym obniżaniem stóp procentowych prawdopodobnie wstrzyma się aż do marca – zauważa Matys.

Jak dodaje analityk, stopy procentowe być może pozostaną w Polsce stabilne znacznie dłużej, jeżeli gospodarka nabierze rozpędu, na co pozwolić może potencjalny wzrost konsumpcji prywatnej. To sprawiłoby, że złoty stałby się dla zagranicznych inwestorów jeszcze bardziej atrakcyjną lokatą kapitału.

– W takim scenariuszu stopy w Polsce pozostałyby stabilne przez większość przyszłego roku, podczas gdy Fed oraz EBC będą je w tym czasie z dużym prawdopodobieństwem obniżać – tłumaczy finansista.

POLITYKA GOSPODARCZA/EUROPA

4. EBC zacznie ciąć stopy przed Fedem?

Łukasz Zembik, szef działu analiz i edukacji w Oanda TMS Brokers

Nawet bardziej zdecydowanie niż w przypadku Fedu inwestorzy w cenach uwzględniają przyszłoroczne obniżki stóp procentowych EBC. Jak zauważa Łukasz Zembik z firmy Oanda TMS Brokers, zaskakiwać może wycena instrumentów pochodnych, wskazująca, że może to się stać już w marcu.

– To oznaczałoby, że bank we Frankfurcie wyprzedziłby Rezerwę Federalną – zwraca uwagę specjalista.

Przekonanie, że nastawienie instytucji, której szefuje Christine Lagarde, jest bardziej gołębie od przekazu Powella, zaczęło dominować, choć jeszcze jakiś czas temu oczekiwania były odwrotne. Obecnie prawdopodobieństwo marcowej decyzji EBC o łagodzeniu polityki monetarnej jest oceniane na ponad 65 proc., a kwietniowej – na blisko 90 proc. Dla porównania szanse na taki sam ruch za oceanem szacuje się obecnie na 59 proc. (marzec) i 72 proc. (maj).

– To właśnie jest powodem, dla którego euro osłabia się do dolara, a jego wartość zeszła już poniżej 1,08 dol. Spekulacje te tylko się wzmogły po ostatnim komentarzu Isabel Schnabel z EBC, która wykluczyła dalsze podwyżki – zauważa Zembik.

RYNKI/ŚWIAT

5. Zwrot w polityce Fedu posłuży złotu

Michał Stajniak, zastępca szefa działu analiz XTB

Tymczasem szybciej, niż oczekiwano, historycznych szczytów sięgnęły notowania złota. Wskazówek co do kierunku, który obiorą, zdaniem Michała Stajniaka z firmy brokerskiej XTB należy szukać w tym, jak w przeszłości statystycznie zachowywały się one po ostatniej podwyżce w cyklu polityki Fedu. Otóż w ciągu pierwszych 100 sesji po ostatniej podwyżce złoto zwykle poruszało się w tendencji bocznej, a dopiero później zyskiwało zdecydowanie więcej.

– Silniejsze zwyżki zaczynają się dopiero w momencie, kiedy pojawiają się perspektywy obniżek stóp procentowych – tłumaczy specjalista.

Według niego, jeśli obniżki kosztu pieniądza nadejdą za oceanem szybciej niż rok po ostatniej podwyżce (lipiec 2023 r.), możemy doświadczyć sytuacji podobnej jak w 2018 r. Wtedy pierwsze obniżki pojawiły się już po około siedmiu miesiącach po ostatniej podwyżce, co doprowadziło do przyspieszenia zwyżek cen kruszcu.

RYNKI/ŚWIAT

6. Rentowności mają spadać? Kupuj spółki wzrostowe

Adam Łukojć, kierownik ds. portfeli akcji w TFI Allianz

Tymczasem Adam Łukojć z TFI Allianz znalazł wskazówkę odnośnie do tego, czy na Wall Street lepiej sobie będą radzić przedstawiciele sektorów o mniejszym potencjale rozwoju – ale za to nisko wycenianych – czy spółki wzrostowe. Wykres siły relatywnej wskaźników obrazujących zachowanie obu segmentów rynku w ciągu ostatnich 20 lat często porusza się w tym samym kierunku co rentowności amerykańskich pięcioletnich papierów skarbowych.

– Gdy rentowności obligacji spadały, to spółki „growth” były silniejsze od „value”, a gdy rentowności obligacji rosły, to do łask wracały spółki „value” – zauważa Łukojć, dodając że indeks S&P 500 Value odzwierciedla zachowanie akcji takich spółek jak rafinerie, banki, kopalnie czy firmy telekomunikacyjne, podczas gdy S&P 500 Growth obejmuje spółki wzrostowe.

Jak przyznaje specjalista, wyjątki się zdarzały. W latach 2013–2018 spółki „growth” zachowywały się mocniej, mimo że rentowności obligacji rosły, a to pokazuje, że zachowanie rynku akcji zależy też od innych czynników niż rentowności obligacji. Mimo to można powiedzieć, że generalnie spadek rentowności obligacji sprzyja spółkom wzrostowym. Jeśli tak będzie również w najbliższym czasie i jeśli rentowności obligacji osiągnęły już swoje szczyty i będą nadal spadać, to zainteresowanie spółkami wzrostowymi może według niego wrócić na giełdy.

– Chodzi m.in. o spółki technologiczne, z ciekawymi projektami i niezbyt dużymi zyskami, a czasami nawet z zaledwie skromnymi przychodami i głębokimi stratami – tłumaczy finansista.

RYNKI/ŚWIAT

7. Biotechnologie dojrzewają do przełomu?

Tomasz Tarczyński, prezes zarządu Opoki TFI

Do wzrostowych zalicza się m.in. sektor biotechnologiczny, którego przedstawiciele w USA mają za sobą trzy lata zniżek notowań. Jak przypomina Tomasz Tarczyński z Opoki TFI, dekoniunktura nadeszła, gdy wyceny znalazły się ekstremalnie wysoko, co wcześniej na rynkach nie zdarzało się często.

– Teraz jednak coraz częściej słychać o przejęciach i transakcjach nabycia większych pakietów akcji – zauważa finansista.

To jego zdaniem sugeruje, że segment znalazł się blisko punktu przełomowego, który doprowadzi do zmiany tendencji na bardziej korzystną dla inwestorów. Tymczasem na wykresie notowań odzwierciedlającym koniunkturę w branży funduszu ETF SPDR S&P Biotech pojawiła się formacja odwróconego wachlarza. Teoretycznie sygnałem kupna powinno być wyjście kursu powyżej trzeciej, najłagodniejszej linii trendu, do czego niewiele już brakuje.

RYNKI/ŚWIAT

8. „Wspaniała siódemka” wyczerpała swój potencjał

Michał Krajczewski, dyrektor w BM BNP Paribas

Podobne problemy ominęły jednak największe amerykańskie spółki technologiczne – zauważa tymczasem Michał Krajczewski z BM BNP Paribas. W kończącym się roku w szybkim tempie rosły notowania „wspaniałej siódemki” (ang. Magnificent Seven), do czego przyczyniła się rosnąca wśród inwestorów popularność tematu sztucznej inteligencji. Wyceny należących do tej grupy spółek – Amazona, Apple’a, Alphabetu, Mety, Microsoftu, Nvidii i Tesli – znalazły się bardzo wysoko, windując wagę amerykańskich blue chipów w globalnych portfelach inwestycyjnych.

– Ich udział jest już tak wysoki jak w czasie bańki dot-comów z 2000 r. oraz hossy Nifty Fifty z lat 70. ubiegłego wieku – oblicza specjallista.

Jego zdaniem relatywna siła spółek z grona „wspaniałej siódemki” wynikała w pewnej mierze także z otoczenia wysokich stóp procentowych. Bardzo silne bilanse oraz zabezpieczone w okresie po pandemii Covid-19 niskie koszty finansowania sprawiają, że spółki te zarabiają na wyższym oprocentowaniu depozytów. Stoi to w kontraście do sytuacji mniejszych podmiotów, które średnio są bardziej zadłużone i nie posiadają długoterminowego finansowania opartego na stałej stopie procentowej. – Inwestorzy nieprzypadkowo traktowali więc tę grupę spółek jako swoistą bezpieczną przystań na rynku akcji – ocenia finansista.

Mimo to, jego zdaniem, po okresie tak znacząco lepszego zachowania w 2024 r. możliwe jest odwrócenie się tendencji. Przyczynić się do tego mogą oczekiwane w pierwszej połowie 2024 r. pierwsze obniżki stóp procentowych, co relatywnie będzie poprawiać ocenę mniejszych spółek. Dlatego zdaniem finansisty przy budowie portfela inwestycyjnego do zwiększania dywersyfikacji lepiej wykorzystywać spółki spoza grona „wspaniałej siódemki”.

RYNKI/ŚWIAT

9. Zainteresowanie sztuczną inteligencją nieco hamuje?

Dawid Czopek, zarządzający funduszem, Polaris FIZ

Być może pewnym argumentem za scenariuszem słabszego zachowania „wspaniałej siódemki” byłoby ewentualne osłabienie euforii wokół sztucznej inteligencji. Na taką możliwość wskazuje Dawid Czopek z Polaris FIZ. Jak wynika z zaproponowanego przez niego wykresu, ostatnio nieco spadła liczba spółek, które omawiając wyniki, używają określenia „sztuczna inteligencja”. Mimo to wciąż jest ona trzykrotnie wyższa niż przed premierą ChatGPT. – Trudno ocenić, czy jest to sygnał, że zainteresowanie inwestorów tą technologią spada, czy może po prostu ogranicza się do spółek, w których implementacja jest prosta i oczywista – komentuje zarządzający.

Jak dodaje, w szczytowym dotąd drugim kwartale 2023 r. określenia „AI” użyła co trzecia spółka z indeksu S&P 500, a więc wciąż nie aż tak wiele, jak mogłoby się wydawać. Słowa te padły na konferencjach prawie 80 proc. spółek technologicznych, natomiast w przypadku spółek użyteczności publicznej odsetek ten wyniósł zaledwie 7 proc. Zdaniem Czopka to zgadza się z naszymi wyobrażeniami o sztucznej inteligencji, ale pokazuje też, gdzie przestrzeni implementacji takich rozwiązań pozostaje najwięcej, choć ich pomijanie w spółkach użyteczności publicznej może być błędem.

– Jedynym sektorem, którego przedstawiciele zanotowali w ostatnim kwartale częstsze używanie określenia „AI”, były usługi komunikacyjne, w skład których wchodzą m.in. Meta, Alphabet, Disney, T-Mobile, AT&T – zauważa Czopek.

MAKROEKONOMIA/ŚWIAT

10. Transport morski mocno drożeje

Adrian Apanel, zarządzający portfelami w DM BOŚ

Najwyżej od 2021 r. znalazł się tymczasem Baltic Capesize Index (BACI), wskaźnik obrazujący opłaty pobierane przez operatorów największych masowców (tylko w ubiegłą środę skoczył o 21 proc., czyli najwięcej od 2010 r.). Jak tłumaczy Adrian Apanel z DM BOŚ, chodzi o wynajem statków przewożących na trasach transoceanicznych duże ilości m.in. rudy żelaza, węgla, zboża czy ropy naftowej.

– Największy wpływ na zwyżki indeksu miały zwiększone przewozy rudy żelaza oraz ograniczenia w przepustowości Kanału Panamskiego – zauważa zarządzający.

Jak dodaje, tydzień temu władze Panamy ogłosiły, że w związku z utrzymującą się dotkliwą suszą zmuszone są do wprowadzania aukcji i ograniczenia codziennych przepraw statków. Wynikająca z nałożenia się na siebie wystąpienia zjawiska El Niño, postępujących zmian klimatu i rosnących temperatur wód oceanicznych długotrwała susza w Ameryce Środkowej może według meteorologów utrzymywać się jeszcze długo w 2024 r.

RYNKI/EUROPA

11. Adidas Group szykuje się do branżowych żniw

Wojciech Szymon Kowalski, ekonomista

Zdaniem ekonomisty Wojciecha Szymona Kowalskiego w horyzoncie przełomu roku, ale przede wszystkim kilku najbliższych kwartałów, jedną z najbardziej obiecujących inwestycji wydają się akcje Adidas Group. Papiery, które od początku kończącego się roku umocniły się o 52 proc., zyskują za sprawą ekonomicznego i promocyjnego efektu wielkich imprez sportowych, jakie w 2024 r. odbędą się na Starym Kontynencie.

– Najpierw na dziesięciu stadionach w Niemczech zostaną rozegrane piłkarskie mistrzostwa Europy, a potem w Paryżu rozpoczną się letnie igrzyska – zauważa specjalista, dodając, że w przypadku tej pierwszej imprezy Adidas jest jednym z globalnych partnerów.

Według niego będzie on starał się dzięki niej umocnić wiodącą pozycję na wartym ok. 20 mld dol. (i rosnącym w średniorocznym tempie 5 proc.) światowym rynku sprzętu piłkarskiego (piłki, buty, ochraniacze i inne), w którym pod koniec ubiegłej dekady posiadał około 35-proc. udział. Tymczasem igrzyska nad Sekwaną to dla niego kolejna okazja, aby choć częściowo odrobić dystans do Nike, absolutnego nr 1 tej branży, z obrotami przekraczającymi 43 mld dol. wobec około 23 mld dol. w przypadku koncernu z siedzibą w bawarskim Herzogenaurach.

– Ich konkurent, a zarazem partner premium paryskich igrzysk, Le Coq Sportif, stara się wprawdzie powrócić do dawnej świetności, lecz z przychodami ok. 150 mln dol. to ciągle mikrus – dodaje Kowalski.

RYNKI/POLSKA

12. Czy to przełom w nastawieniu do sektora bankowego?

Krzysztof Cesarz, zarządzający funduszami w Skarbcu TFI

Zgodnie z wykresem, na który zwraca uwagę Krzysztof Cesarz ze Skarbca TFI, od dołka z października 2022 r. swoją wartość podwoił indeks grupujący notowane na warszawskiej giełdzie banki. Dodatkowo w ostatnich dniach wskaźnik osiągnął najwyższą wartość w historii. Jakie są rokowania na przyszłość? Specjalista wymienia w tym kontekście kilka czynników, z których pierwszy związany jest z kondycją polskiej gospodarki.

– Po pierwsze inwestorzy kupują akcje banków wtedy, gdy oczekiwane jest ożywienie. Wszystko dlatego, że wyniki finansowe tego sektora dobrze odwzorowują cykliczność gospodarki – zauważa Cesarz.

Po drugie jest to sektor preferowany przez inwestorów zagranicznych – jeśli zwrócimy uwagę na dynamikę zwyżek notowań, to widać, że mieli oni w nich swój udział. Po trzecie zmiana nastawienia do banków następuje także wśród rodzimych analityków. Pojawia się coraz więcej wskazań, że wyceny banków są atrakcyjne. Zgodnie z wydawanymi ostatnio przez biura maklerskie rekomendacjami banki w kolejnych latach będą osiągały wysokie zyski, którymi powinny dzielić się z inwestorami.

– Pozostaje teraz poczekać, czy sprawdzi się powszechna opinia, że bez banków nie ma hossy na GPW – zauważa zarządzający w Skarbcu TFI.

Analizy rynkowe
Tydzień na rynkach: Korekta nabiera rozpędu
Materiał Promocyjny
Financial Controlling Summit
Analizy rynkowe
Wspaniała Siódemka – co dalej?
Analizy rynkowe
Wskaźniki giełdowe rozgrzane do czerwoności
Analizy rynkowe
Biotechnologia się przebudziła. Uzasadnione zwyżki czy spekulacja?
Analizy rynkowe
Nowi faworyci inwestorów z warszawskiego parkietu
Analizy rynkowe
Zaczyna się wyścig o to, kto będzie kandydatem demokratów na wiceprezydenta u boku Harris