#WykresDnia: Commerzbank korzysta na podwyżkach stóp

Commerzbank zwiększał współczynnik beta depozytów – miarę tego, jak dużą część wzrostu stopy procentowej przenosi na oszczędzających – wolniej niż początkowo oczekiwano. Zakończy ten rok ze średnią betą depozytów na poziomie około 40 proc.

Publikacja: 20.09.2023 09:12

Commerzbank

Commerzbank

Foto: Bloomberg

https://pbs.twimg.com/media/F6cpa2jXYAAPYZj?format=png&name=900x900

Commerzbank spodziewa się, że w tym roku osiągnie dochód odsetkowy netto w wysokości 8 miliardów euro (8,5 miliarda dolarów), powiedział we wtorek jego dyrektor finansowy, ponieważ bank skorzysta na wyższych stopach procentowych.

Niemiecki pożyczkodawca przechodzi gruntowną modernizację, w wyniku której zmniejsza siłę roboczą i sieć oddziałów, aby przywrócić zyski, a obecnie pracuje nad planem ulepszenia swojej strategii, który ogłosi jeszcze w tym roku.

Podobnie jak wiele banków, Commerzbank korzystał na podwyżce stóp procentowych i generowanych dochodach, a w sierpniu podał, że spodziewa się co najmniej 7,8 miliarda euro przychodów odsetkowych. W drugim kwartale roku zwiększył swoje przychody odsetkowe netto o 44 proc. do rekordowego poziomu 2,13 mld euro.

Szefowa finansów Bettina Orlopp powiedziała, że 8 miliardów euro to obecnie „dobra prognoza na ten rok”.

Orlopp wskazała także na zarządzanie majątkiem i działalność banku związaną z finansowaniem handlu jako obszary o niewykorzystanym potencjale, które zostaną podkreślone podczas prezentacji przez bank nowej strategii w listopadzie.

Powiedziała, że ​​bank dąży również do zwiększenia swojej oferty cyfrowej, szczególnie dla klientów domów maklerskich.

Commerzbank zwiększył swój wskaźnik beta depozytów wolniej niż początkowo oczekiwano. Bank zakończy ten rok ze średnią betą depozytów na poziomie około 40 proc. (Beta depozytów mierzy wrażliwość kosztu depozytu banku na zmiany krótkoterminowej stopy procentowej. Na przykład współczynnik beta depozytu wynoszący 0,4 oznacza, że ​​bank podnosi średnią stopę depozytową o 40 punktów bazowych, co oznacza wzrost krótkoterminowej stopy procentowej o 100 punktów bazowych.)

Od lata 2022 r. Europejski Bank Centralny podniósł podstawowe stopy procentowe dziesięć razy z rzędu, aby walczyć z inflacją – ostatnio w zeszłym tygodniu o kolejne ćwierć punktu procentowego. Odpowiednia stopa depozytowa na rynku finansowym, jaką banki otrzymują od banku centralnego za parkowanie nadwyżek środków, wynosi obecnie 4,00 proc. To najwyższy poziom od początku unii walutowej w 1999 r. Podstawowa stopa procentowa wynosi obecnie 4,50 proc. Europejscy konkurenci, tacy jak holenderski ING i hiszpański Santander, również w ostatnim czasie znacząco skorzystali na podwyższonych stopach procentowych.

Jak wpływają one na banki? W marcu upadek trzech banków regionalnych w USA przypisano szeregowi czynników, w tym agresywnym podwyżkom stóp procentowych i niezdolności niektórych banków do odpowiedniego zarządzania ekspozycją na stopy procentowe. Jednak rosnące stopy procentowe powodowały nie tylko upadki banków. Były także dobrodziejstwem dla ich bilansów.

Cztery duże brytyjskie banki wykazały znaczną poprawę rentowności w pierwszym kwartale tego roku, do czego przyczynił się silny wzrost wyniku odsetkowego netto (NII). W pierwszym kwartale tego roku łączna suma NII brytyjskich banków wzrosła o solidne 39% rok do roku

Banki uzyskują wyższe oprocentowanie kredytów hipotecznych i nowych kredytów oraz depozytów, które trzymają w banku centralnym. Jednak w obliczu kryzysu kosztów utrzymania banki zarabiające z powodu wyższych stóp procentowych przyciągają uwagę rządów i organów regulacyjnych, a niektórzy ministrowie brytyjskiego rządu oskarżają banki o spekulację i nieprzekazywanie wyższych stawek oszczędzającym.

Nicolas Charnay, dyrektor sektora europejskich instytucji finansowych w S&P Global Ratings stwierdził, że w UE przeszacowanie depozytów było w ubiegłym roku stosunkowo ograniczone. Depozyty stanowią 56 proc. finansowania banków w UE, jednak Charnay stwierdził, że udział podwyżek stóp procentowych przeniesionych na deponentów jest stosunkowo niski w porównaniu z poziomami historycznymi. - W okresie od lipca do kwietnia współczynnik beta depozytów w Europie wynosił około 20 proc. Podczas ostatniej podwyżki stóp procentowych przez Europejski Bank Centralny w 2006 r. współczynniki beta [depozytów] były wówczas prawie dwukrotnie większe - powiedział.

Na zmianę wyceny depozytów wpływ mają interwencje rządów. Na przykład we Francji rząd wywierał presję na banki, aby podwyższyły stawki na rachunkach regulowanych, takich jak program oszczędnościowy Livret A. W USA ucieczka do funduszy rynku pieniężnego powoduje w niektórych bankach zmianę wyceny depozytów.

Analizy rynkowe
Spółki biotechnologiczne cztery lata po pandemii
Materiał Promocyjny
Z kartą Simplicity można zyskać nawet 1100 zł, w tym do 500 zł już przed świętami
Analizy rynkowe
Na giełdzie w Warszawie nie widać końca korekty
Analizy rynkowe
Spółki z WIG20 w odwrocie. Kiedy znów wrócą do łask?
Analizy rynkowe
Krajowe akcje u progu bessy. Strach o zaostrzenie wojny na Wschodzie
Materiał Promocyjny
Samodzielne prowadzenie księgowości z Małą Księgowością
Analizy rynkowe
Trump 2.0, czyli nie graj przeciwko Ameryce
Analizy rynkowe
W 2024 r. spółki mają pod górkę. Które osiągną cele?