Szefowa finansów Bettina Orlopp powiedziała, że 8 miliardów euro to obecnie „dobra prognoza na ten rok”.
Orlopp wskazała także na zarządzanie majątkiem i działalność banku związaną z finansowaniem handlu jako obszary o niewykorzystanym potencjale, które zostaną podkreślone podczas prezentacji przez bank nowej strategii w listopadzie.
Powiedziała, że bank dąży również do zwiększenia swojej oferty cyfrowej, szczególnie dla klientów domów maklerskich.
Commerzbank zwiększył swój wskaźnik beta depozytów wolniej niż początkowo oczekiwano. Bank zakończy ten rok ze średnią betą depozytów na poziomie około 40 proc. (Beta depozytów mierzy wrażliwość kosztu depozytu banku na zmiany krótkoterminowej stopy procentowej. Na przykład współczynnik beta depozytu wynoszący 0,4 oznacza, że bank podnosi średnią stopę depozytową o 40 punktów bazowych, co oznacza wzrost krótkoterminowej stopy procentowej o 100 punktów bazowych.)
Od lata 2022 r. Europejski Bank Centralny podniósł podstawowe stopy procentowe dziesięć razy z rzędu, aby walczyć z inflacją – ostatnio w zeszłym tygodniu o kolejne ćwierć punktu procentowego. Odpowiednia stopa depozytowa na rynku finansowym, jaką banki otrzymują od banku centralnego za parkowanie nadwyżek środków, wynosi obecnie 4,00 proc. To najwyższy poziom od początku unii walutowej w 1999 r. Podstawowa stopa procentowa wynosi obecnie 4,50 proc. Europejscy konkurenci, tacy jak holenderski ING i hiszpański Santander, również w ostatnim czasie znacząco skorzystali na podwyższonych stopach procentowych.
Jak wpływają one na banki? W marcu upadek trzech banków regionalnych w USA przypisano szeregowi czynników, w tym agresywnym podwyżkom stóp procentowych i niezdolności niektórych banków do odpowiedniego zarządzania ekspozycją na stopy procentowe. Jednak rosnące stopy procentowe powodowały nie tylko upadki banków. Były także dobrodziejstwem dla ich bilansów.