#WykresDnia: Najwyższy czas na dewaluację egipskiego funta

To czas największego zagrożenia dla egipskiej waluty. Waluty wszędzie spadają w stosunku do dolara, ale nacisk Egiptu na utrzymanie kursu do dolara oznacza, że realny kurs funta egipskiego wciąż rośnie.

Publikacja: 18.08.2023 08:43

#WykresDnia: Najwyższy czas na dewaluację egipskiego funta

Foto: Adobestock

Foto: parkiet.com

Bank inwestycyjny Morgan Stanley przewiduje, że kurs wymiany funta egipskiego w stosunku do walut obcych będzie dalej spadał we wrześniu lub październiku – mniej więcej w czasie pierwszego i drugiego przeglądu Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Bank zasugerował również kilka zagrożeń finansowych, z którymi wkrótce będzie musiał zmierzyć się Egipt.

Pierwsze z nich wiąże się z analizą Moody's dotyczącego ratingu Egiptu, który miał zostać opublikowany na początku sierpnia. Tymczasem Moody's Investors Service poinformował w ubiegły piątek, że kontynuuje przegląd pod kątem obniżenia długoterminowego ratingu emitenta w walucie obcej i lokalnej na poziomie B3 rządu Egiptu.

Agencja ratingowa stwierdziła, że ​​przegląd równoważy postępy w rządowym programie prywatyzacji, reform fiskalnych i strukturalnych z dowodami na dalsze osłabienie płynności zewnętrznej poprzez wycofywanie aktywów zagranicznych netto banków komercyjnych w skali przekraczającej niedawno zakończoną sprzedaż aktywów.

W maju agencja poddała przeglądowi zdolność Egiptu do wywiązywania się z długoterminowych zobowiązań w walucie obcej i lokalnej w celu obniżenia jego ratingu. Dlatego jeśli spadek nastąpi zgodnie z oczekiwaniami, będzie to drugi spadek w tym roku po obniżeniu w lutym z B2 do B3.

Moody's powiedział, że kontynuacja przeglądu odzwierciedla jego obawy dotyczące utrzymywania się niedoborów walutowych, co znajduje odzwierciedlenie na równoległym rynku walutowym, oraz materializacji nowych szoków dotyczących warunków handlu w sektorach żywności i energii.

Według agencji czynniki te zwiększają prawdopodobieństwo ponownej oficjalnej dewaluacji waluty, która może doprowadzić do inflacji, kosztów pożyczek i wskaźnika zadłużenia sektora instytucji rządowych i samorządowych do poziomów bardziej zgodnych z niższym poziomem ratingu.

Kolejne ryzyko wiąże się z decyzją Międzynarodowego Funduszu Walutowego w sprawie pierwszej i drugiej rewizji kredytu, których zakończenia bank spodziewał się między wrześniem a grudniem.

Wydłużony okres przeglądu obniżenia ratingu Egiptu skupi się na tym, w jakim stopniu wpływy z niedawno zakończonej sprzedaży aktywów pomogą przywrócić walutowe bufory płynności widoczne w rezerwach walutowych, pozycji aktywów zagranicznych netto systemu monetarnego, napływie bezpośrednich inwestycji zagranicznych, a także kursie wymiany.

Skoncentruje się również na zdolności rządu do skutecznego zabezpieczenia wypłat w ramach programu MFW w oparciu o reformy strukturalne podjęte w odniesieniu do reform fiskalnych i otoczenia biznesowego, oprócz niedawno zakończonej sprzedaży aktywów.

Egipt i MFW w grudniu podpisały 46-miesięczną umowę w ramach Extended Fund Facility (EFF) o wartości około trzech miliardów dolarów. W ramach programu zaplanowano dwa przeglądy rocznie. Jednak pierwszy przegląd, pierwotnie planowany na marzec, został przełożony z powodu powolnego wdrażania przez rząd Egiptu uzgodnionych reform, w tym przyjęcia elastycznego kursu waluty egipskiej, co spowodowało opóźnienia we wdrażaniu reform. Ta zwłoka z kolei doprowadziła do przesunięcia w czasie drugiej transzy kredytu.

Bank wskazał, że postęp w programie MFW byłby ważny dla rządu egipskiego, który stara się o zabezpieczenie finansowania z funduszu – jednak pierwsza weryfikacja wciąż trwa.

Płynny kurs funta egipskiego w stosunku do walut obcych to jeden z najważniejszych warunków MFW uzgodnionych z rządem Egiptu.

Morgan Stanley spodziewa się, że pierwsza i druga recenzja zostaną zakończone między wrześniem a grudniem.

Trzecie ryzyko finansowe, przed którym stoi Egipt, wynika z niedawnego odwołania przez Rosję inicjatywy zbożowej Morza Czarnego, która kiedyś gwarantowała bezpieczny transport zboża między Ukrainą a Rosją. Moskwa zastrzegła realizację pięciu żądań powrotu do umowy.

Analizy rynkowe
Inwestorzy na rozdrożu. Kupować drogo czy uciekać?
Analizy rynkowe
Styczniowe gwiazdy. Co je czeka?
Analizy rynkowe
Czy warto postawić na przecenione akcje?
Analizy rynkowe
Diagnostyka ruszyła z ofertą publiczną. Warto kupić akcje?
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Analizy rynkowe
Przetasowania w portfelach OFE. Kto zyskał, a kto stracił?
Analizy rynkowe
Medyczne spółki na celowniku inwestorów. Rekord w Europie