Indeks sWIG80, skupiający na warszawskiej giełdzie małe spółki, po efektownych zwyżkach z początku roku ostatnio złapał wyraźną zadyszkę. Kłopoty z kontynuowaniem marszu w górę pojawiły się, gdy wskaźnik zbliżył się w okolice poziomu 22 tys. pkt, który jednocześnie jest rekordem wszech czasów z 2021 r., stanowiąc jak do tej pory barierę nie do pokonania. Czy potencjał tego segmentu jest już na wyczerpaniu?
W branży turystycznej jest potencjał
Siła sWIG80 tkwi oczywiście w spółkach, które wchodzą w jego skład. Dlatego postanowiliśmy przyjrzeć się najnowszym raportom analitycznym dla firm z tego segmentu. Jeśli weźmiemy pod uwagę ostatnio wydane rekomendacje, to można być spokojnym, bo ceny docelowe w raportach w zdecydowanej większości przypadków znajdowały się powyżej aktualnych kursów na giełdzie, ale trzeba brać pod uwagę, że nie wszystkie małe spółki są pod lupą analityków. Przeciętnie ich walory zostały wycenione o prawie 20 proc. wyżej niż ich aktualne notowania.
Wśród polecanych przez brokerów spółek nie brakuje takich, które w ostatnich miesiącach pozwoliły dobrze zarobić. Jak pokazują najnowsze rekomendacje, część z nich nie powinna mieć problemów z kontynuacją pozytywnego trendu, ponieważ ich dobre perspektywy wciąż nie są w pełni odzwierciedlone w cenach akcji. Duże nadzieje są pokładane w spółkach związanych z odradzającą się branżą turystyczną, dla której wyników kluczowy będzie nadchodzący sezon letni. Faworytami analityków w segmencie „maluchów” są jej dwaj reprezentanci – Rainbow Tours i Enter Air – mimo że ich akcje podwoiły już swoją wartość, licząc od początku 2023 roku.
– Można odnieść wrażenie, że wszystkie kluczowe czynniki operacyjne sprzyjają całemu sektorowi, jak i Rainbow Tours. Wzrost rynku, a za tym wzrost wolumenów sprzedażowych jest bardzo istotny i praktycznie rekordowy. W dalszym ciągu na rynku występuje wzrost cen w ujęciu rok do roku (15–20 proc. r./r.). Dodatkowo, analizując strukturę kosztów, można wskazać, że wzrost kosztu per wycieczka będzie niewiele wyższy niż rok temu, a może być istotnie niższy niż wzrost cen. Taki obraz otoczenia rynkowego wskazuje, że ten rok powinien być rekordowy dla spółki pod względem wygenerowanych przychodów ze sprzedaży, jak i wyników operacyjnych – oczekują eksperci BM Pekao. Wskazują, że popyt jest mniej wrażliwy na zmianę cen, niż można było tego oczekiwać w stosunku do poprzednich lat.