#WykresDnia: Gorsze prognozy dla PKB Chin

Goldman Sachs dołączył do banków z Wall Street w zmniejszaniu perspektyw wzrostu Chin i obniżył swoją prognozę PKB na 2023 r. z 6 do 5,4 proc., powołując się na szereg problemów makroekonomicznych.

Publikacja: 20.06.2023 09:15

#WykresDnia: Gorsze prognozy dla PKB Chin

Foto: AdobeStock

https://pbs.twimg.com/media/Fy92AIzXoAEb-nF?format=png&name=900x900

Goldman Sachs jako ostatni bank z Wall Street obniżył swoją prognozę wzrostu dla Chin, ponieważ druga co do wielkości gospodarka na świecie zacina się i traci impet po ponownym otwarciu z powodu koronawirusa.

Bank inwestycyjny obniżył całoroczną prognozę produktu krajowego brutto na 2023 rok z 6 do 5,4 proc., odnotowując dalsze zawirowania w gospodarce. Ożywienie po surowych środkach blokujących Covid-19 nadal rozczarowuje z powodu słabych danych ekonomicznych, a także rosnącej presji na sektor nieruchomości.

Chociaż Goldman widzi dalsze bodźce, które nadejdą zauważa, że ​​środki nie wystarczą, aby przezwyciężyć większe problemy, przed którymi stoi kraj: osłabienie nastrojów.

– Biorąc pod uwagę ciągłe wyzwania ze strony rynku nieruchomości, wszechobecny pesymizm wśród konsumentów i prywatnych przedsiębiorców oraz jedynie umiarkowane złagodzenie polityki w celu częściowego zrównoważenia silnych przeciwności wzrostu, obniżamy naszą prognozę realnego PKB na 2023 r. – napisali specjaliści kierowani przez głównego ekonomistę Chin Hui Shana.

Najnowsza rewizja Goldman Sachs podąża za UBS, Bank of America i JPMorgan, które obniżyły swoje całoroczne szacunki PKB Chin.

Ekonomiści Goldman Sachs dodali, że naród ma mnóstwo problemów makroekonomicznych.

– Wraz z szybko słabnącym impulsem do ponownego otwarcia, średnioterminowe wyzwania, takie jak demografia, wieloletni kryzys na rynku nieruchomości, problemy z ukrytym długiem władz lokalnych i napięcia geopolityczne, mogą zacząć nabierać większego znaczenia dla perspektyw wzrostu Chin – napisali.

Czytaj więcej

Chiny tną stopy procentowe

Dostrzegli również dalsze osłabienie chińskiego juana wobec dolara amerykańskiego z powodu różnic w kursach, przy czym Ludowy Bank Chin oczekuje dalszego złagodzenia polityki pieniężnej, podczas gdy Rezerwa Federalna sugeruje dalsze podwyżki stóp procentowych w przyszłości.

Prognozy wzrostu produktu krajowego brutto dla Chin w 2023 r. obniżyło kilka dużych banków po tym, jak dane z maja pokazały, że słabnie ożywienie po COVID. Nomura obniżył swoją prognozę wzrostu PKB Chin w 2023 r. do 5,1 proc. z 5,5 proc., po podobnych prognozach UBS, Standard Chartered, Bank of America i JPMorgan.

Banki oczekują obecnie, że wzrost PKB w Chinach wyniesie w tym roku od 5,1 proc. do 5,7 proc., co oznacza spadek z wcześniejszego przedziału 5,5 proc. do 6,3 proc..

Dane z czwartku pokazały, że chińska gospodarka potknęła się w maju z powodu braku prognoz dotyczących wzrostu produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej, co dodatkowo zwiększyło oczekiwania, że ​​Pekin będzie musiał zrobić więcej, aby wzmocnić chwiejne ożywienie po pandemii.

Rząd wyznaczył skromny cel wzrostu PKB na poziomie około 5 proc. na ten rok po tym, jak bardzo minął się z celem na 2022 rok.

UBS widzi dalsze osłabienie chińskiej gospodarki, szczególnie koncentrując się na drugim kwartale roku.

– Sekwencyjny wzrost w drugim kwartale może zwolnić do zaledwie 1-2 proc. kwartał do kwartału SAAR [roczna stopa wyrównana sezonowo], słabiej niż nasze wcześniejsze oczekiwania na poziomie 4,5 proc. – powiedziała Wang Tao, główna ekonomistka UBS Investment Bank w Chinach. Zauważyła, że niepewność w chińskim sektorze nieruchomości pozostaje głównym ryzykiem dla jego prognoz i może jeszcze bardziej obniżyć perspektywy wzrostu.

– Ryzyko dla naszej prognozy jest nieco przesunięte w dół, głównie z powodu niepewności na rynku nieruchomości i przyszłej ścieżki wsparcia polityki nieruchomościowej, a także słabszego popytu zewnętrznego – powiedziała.

Chiński bank centralny obniżył w czwartek stopę procentową swojej rocznej średnioterminowej pożyczki, pierwsze takie złagodzenie od 10 miesięcy, torując drogę do obniżek referencyjnych stawek podstawowych kredytów (LPR) w przyszłym tygodniu.

Ekonomiści ze Standard Chartered obniżyli prognozę wzrostu na 2023 r. do 5,4 proc. z 5,8 proc. poprzednio. – Dodatkowy bodziec prawdopodobnie zostanie zmierzony, ponieważ Chiny priorytetowo traktują poprawę klimatu biznesowego i zaufania – napisali ekonomiści. Standard Chartered obniżył prognozę wzrostu w Chinach w drugim kwartale do 5,8 proc. z 7 proc. Powszechnie oczekuje się, że wzrost od kwietnia do czerwca zostanie wzmocniony przez niską bazę porównawczą, biorąc pod uwagę powszechne blokady związane z COVID-19 rok wcześniej.

Analizy rynkowe
Niedźwiedzie znów są prowokowane przez byki. Koniec korekty?
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Analizy rynkowe
Optymizm wrócił na giełdy, ale Trump jeszcze może postraszyć
Analizy rynkowe
Kolejny krach. Jak nie pandemia, to Trump wyzwoliciel
Analizy rynkowe
Gotówka dla akcjonariuszy. Firmy coraz częściej stawiają na skupy akcji
Analizy rynkowe
Dlaczego amerykańskie obligacje rządowe zaczęły być ostro wyprzedawane?
Analizy rynkowe
Na amerykańskie obligacje działają dwie przeciwstawne siły, ale stopy procentowe będą spadać