#WykresDnia: Wyprzedaż po głosowaniu w Turcji trwa

Akcje banków spadły o ponad 8 proc., najwięcej w ciągu dziewięciu miesięcy, podczas gdy lira turecka jest na kursie do nowego najniższego poziomu w historii.

Publikacja: 17.05.2023 09:17

#WykresDnia: Wyprzedaż po głosowaniu w Turcji trwa

Foto: Kostas Tsironis

Foto: parkiet.com

Zapaść rynkowa Turcji pogłębiła się we wtorek w związku z oczekiwaniami inwestorów, że prezydent Tayyip Erdogan będzie w stanie przedłużyć swoje rządy – i swoją niekonwencjonalną politykę gospodarczą – na trzecią dekadę.

Akcje banków i obligacje w dolarach państwowych spadły drugi dzień, a koszt ubezpieczenia ekspozycji na turecki dług wzrósł jeszcze bardziej po tym, jak Erdogan przeciwstawił się oczekiwaniom w niedzielnym wyścigu prezydenckim, zabezpieczając nieco poniżej 50 proc. progu potrzebnego do całkowitego zwycięstwa i dając mu przewagę nad rywalem opozycji Kemal Kilicdaroglu przed drugą turą głosowania 28 maja.

– Rynki reagują teraz na fakt, że prawdopodobnie doczekamy się powrotu do poprzedniej administracji i kontynuacji polityki, która sprawiła, że ​​Turcja prawie nie nadaje się do inwestowania, jeśli chodzi o zachodnich zarządzających funduszami – powiedział Jon Harrison, dyrektor zarządzający makrostrategii rynków wschodzących w TS Lombard.

Przed wyborami sondaże wskazywały na prowadzenie Kilicdaroglu, a inwestorzy oczekiwali, że zrezygnuje z niektórych polityk gospodarczych Erdogana, w tym kosztownych wysiłków na rzecz wzmocnienia waluty lira.

Lira, która według analityków była w ostatnim roku coraz częściej zarządzany przez władze tureckie, ustanowiła kolejny rekord zamknięcia na poziomie 19,724 po dotarciu do poziomu 19,744, niedaleko rekordowego minimum w ciągu dnia wynoszącego 19,80, które osiągnięto w marcu.

Największe spadki na rynkach instrumentów o stałym dochodzie odnotowały obligacje rządowe o dłuższym terminie zapadalności, denominowane w dolarach, chociaż obligacje kluczowych przedsiębiorstw i sektora bankowego również straciły na wartości.

Rządowe obligacje zapadające w 2045 r. spadły o 3 centy do ceny 71 centów za dolara. Pięcioletnie swapy ryzyka kredytowego, które wskazują cenę ubezpieczenia długu publicznego od niewypłacalności, wzrosły do ​​653 punktów bazowych, co oznacza wzrost o 19 punktów bazowych od poniedziałkowego zamknięcia i 161 punktów bazowych powyżej piątkowego poziomu przedwyborczego.

Agencja ratingowa Fitch powiedziała, że ​​niepewność polityczna i gospodarcza utrzyma się co najmniej do drugiej tury, a jej ocena ratingowa Turcji „B”/negatywna po wyborach będzie koncentrować się na tym, czy polityka „stanie się bardziej wiarygodna i spójna”.

Tureckie kontrakty forward na stopy procentowe, które są przybliżoną wskazówką, gdzie inwestorzy spodziewają się stóp procentowych w kraju po dodaniu „premii za ryzyko”, są obecnie wyceniane na około 27 proc. w ciągu roku, w porównaniu z poziomem przedwyborczym ponad 40 proc.

Akcje banków, które w tygodniu poprzedzającym wybory wzrosły o 26 proc., zamknęły się we wtorek o prawie 8 proc. niżej, zwiększając dwudniowe straty do prawie 17 proc.. Akcje Yapi Kredi, Is Bank i Akbank spadły o ponad 9 proc. Spółka wydobywcza Koza Madencilik i producent stali Kardemir miały najlepsze wyniki w indeksie BIST-100, notując wzrosty o prawie 10 proc.

Ogólny indeks giełdowy w Stambule, który w poniedziałek odnotował spadek o 6,1 proc., zamknął się o 2 proc. Mimo to niektórzy ostrzegali, że może dojść do dalszej presji spadkowej.

– Kontynuacja kontroli kapitału i skuteczne interwencje walutowe, choć nietrwałe, powinny oznaczać mniejszą zmienność na najkrótszym końcu tureckich cen aktywów – napisał w nocie Erik Meyersson, główny strateg rynków wschodzących w SEB Bank. – Niestabilność obecnego środowiska politycznego jest wysoce negatywna w czymkolwiek dłuższym niż najkrótszy horyzont czasowy i nie możemy wykluczyć gwałtownej korekty cen aktywów tureckich w ciągu roku”.

Według danych Tureckiego Instytutu Statystycznego roczna inflacja cen konsumpcyjnych wzrosła w październiku do 85 proc., po czym w kwietniu spadła do 44 proc. Kontrkandydat Erdogana,

Kemal Kılıçdaroğlu, obiecał naprawić słabnącą gospodarkę Turcji i przywrócić instytucje demokratyczne, które zostały skompromitowane pod rządami Erdogana. – Zwycięstwo prezydenta Erdogana, które obecnie wygląda jak scenariusz bazowy… byłoby negatywne dla stabilności makroekonomicznej i rynków finansowych Turcji – stwierdził Liam Peach, starszy ekonomista rynków wschodzących w Capital Economics. – Uważamy, że kontynuacja niskich stóp procentowych, restrykcyjne regulacje walutowe i wysoka inflacja mogą zwiększyć zagrożenie poważnym kryzysem walutowym w przyszłości.

Analizy rynkowe
Niedźwiedzie znów są prowokowane przez byki. Koniec korekty?
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Analizy rynkowe
Optymizm wrócił na giełdy, ale Trump jeszcze może postraszyć
Analizy rynkowe
Kolejny krach. Jak nie pandemia, to Trump wyzwoliciel
Analizy rynkowe
Gotówka dla akcjonariuszy. Firmy coraz częściej stawiają na skupy akcji
Analizy rynkowe
Dlaczego amerykańskie obligacje rządowe zaczęły być ostro wyprzedawane?
Analizy rynkowe
Na amerykańskie obligacje działają dwie przeciwstawne siły, ale stopy procentowe będą spadać