Łagodna zima ułatwia realizację inwestycji infrastrukturalnych

Zadziwiająca odporność popytu inwestycyjnego pod koniec 2022 r. utrzymuje się też na początku br. To konsekwencja domykania projektów współfinansowanych z funduszy UE.

Publikacja: 22.02.2023 05:00

Łagodna zima ułatwia realizację inwestycji infrastrukturalnych

Foto: Adobestock

Produkcja budowlano-montażowa wzrosła w styczniu o 2,4 proc. rok do roku po zniżce o 0,8 proc. w grudniu. W budownictwie mieszkaniowym trwa zapaść związana ze spadkiem dostępności kredytu, ale sytuację w całym sektorze budowlanym ratują inwestycje infrastrukturalne.

Jak podał we wtorek GUS, produkcja budowlano-montażowa w pierwszym miesiącu 2023 r. wzrosła realnie (czyli w cenach stałych) o 2,4 proc. rok do roku. Jej zwyżki spodziewało się zaledwie pięć spośród 21 zespołów uczestniczących w comiesięcznej ankiecie „Parkietu”. Przeciętnie analitycy oczekiwali tąpnięcia produkcji budowlanej o 3,8 proc. rok do roku.

Po oczyszczeniu z wpływu czynników sezonowych produkcja budowlana była w styczniu aż o 7 proc. większa niż w grudniu, gdy zmalała o 3,7 proc. To najlepszy wynik od stycznia 2022 r., co wiąże się z wyjątkowo łaskawą dla sektora budowlanego pogodą zarówno na początku bieżącego roku, jak i rok wcześniej.

W sektorze budowlanym wyraźnie widać jednak pęknięcie: podczas gdy w zakresie inwestycji infrastrukturalnych widać wysoką aktywność firm, to w budownictwie mieszkaniowym pogłębia się zapaść.

Produkcja w kategorii „budowa obiektów inżynierii lądowej i wodnej” podskoczyła w styczniu br. o 15 proc. rok do roku, najbardziej od marca ub.r., po zwyżce o 1,4 proc. w grudniu, a aktywność w zakresie robot budowlanych specjalistycznych, które obejmują m.in. przygotowanie gruntów pod budowę, wzrosła o 7,5 proc. rok do roku po zniżce o 1,7 proc. miesiąc wcześniej. To właśnie tego rodzaju pracom zewnętrznym sprzyja ciepła zima. Jednocześnie produkcja firm zajmujących się wznoszeniem budynków tąpnęła o 10,7 proc. rok do roku, najbardziej od marca 2021 r., po zniżce o 3,7 proc. miesiąc wcześniej.

Ochłodzenie w budownictwie mieszkaniowym wyraźnie widoczne jest już od niemal roku. W marcu 2022 r. produkcja firm zajmujących się wznoszeniem budynków wzrosła aż o 44,8 proc. rok do roku, od tego czasu jej dynamika systematycznie opada, a od listopada ub.r. jest ujemna. To efekt spadku dostępności kredytów mieszkaniowych w związku ze wzrostem stóp procentowych i zacieśnieniem kryteriów udzielania kredytów w bankach.

Szczegółowe dane GUS wskazują, że liczba mieszkań w budowie jest wciąż na wysokim poziomie. W ocenie Piotra Popławskiego, ekonomisty z ING Banku Śląskiego, sugeruje to, że deweloperzy kończą rozpoczęte inwestycje, ale nie rozpoczynają nowych. Jednocześnie, jak zauważyli analitycy z HRE Investments, firmy budowlane zdają się szykować na odbicie popytu. W styczniu bowiem otrzymały pozwolenia na budowę 10,2 tys. mieszkań, faktycznie zaś rozpoczęły budowę 5,8 tys. mieszkań. W rezultacie zwiększyła się różnica między pulą uzyskanych i wykorzystanych w ostatnim czasie pozwoleń.

Jak zauważyli na Twitterze ekonomiści z Banku Pekao, w zakresie inwestycji infrastrukturalnych cały 2023 r. może wypaść nieźle. Będzie to wynik kończenia inwestycji współfinansowanych z budżetu UE na lata 2014–2020 (muszą być rozliczone do końca br.). W ocenie ekonomistów z Banku Ochrony Środowiska utrzymywanie się podwyższonej aktywności inwestycyjnej w sektorze publicznym w połączeniu z niską bazą odniesienia sprawi, że od II kwartału br. wzrost produkcji budowlano-montażowej będzie przekraczał 5 proc. rok do roku.

Inwestycje publiczne mogą być czynnikiem łagodzącym spowolnienie w zakresie inwestycji ogółem. W IV kwartale nakłady brutto na środki trwałe wzrosły – jak szacują ekonomiści – o 5,2 proc. rok do roku, po 2 proc. w III kwartale. W ocenie analityków z Credit Agricole BP w I kwartale br. należy się liczyć ze spadkiem inwestycji ogółem o 0,5 proc. rok do roku, a zdaniem ekonomistów z BOŚ ze zwyżką o 1,2 proc.

Analizy rynkowe
Niedźwiedzie znów są prowokowane przez byki. Koniec korekty?
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Analizy rynkowe
Optymizm wrócił na giełdy, ale Trump jeszcze może postraszyć
Analizy rynkowe
Kolejny krach. Jak nie pandemia, to Trump wyzwoliciel
Analizy rynkowe
Gotówka dla akcjonariuszy. Firmy coraz częściej stawiają na skupy akcji
Analizy rynkowe
Dlaczego amerykańskie obligacje rządowe zaczęły być ostro wyprzedawane?
Analizy rynkowe
Na amerykańskie obligacje działają dwie przeciwstawne siły, ale stopy procentowe będą spadać