Indeksy akcji na świecie i w Polsce ostatnio utkwiły w trendzie bocznym. Sprawdzamy razem z ekspertami, co może je wkrótce czekać.
Wysokie tempo i zadyszka
Krajowe akcje mocno rozpoczęły rok, ale mają siły do kontynuowania zwyżek. WIG20 od ponad dwóch tygodni porusza się w trendzie bocznym, bez powodzenia próbując wybić się powyżej 1950 pkt. Z drugiej strony niedźwiedzie nie są w stanie sprowadzić indeksu dużych spółek wyraźnie poniżej 1900 pkt. WIG, indeks szerokiego rynku, jest nieco mocniejszy od początku roku, ale również odbija się od bandy do bandy w ostatnich dwóch tygodniach. Sytuacja WIG20 i WIG przypomina teraz to, co działo się jakieś dwa miesiące temu.
WIG20 na początku mijającego tygodnia atakował 1950 pkt, jednak nieskutecznie. Popyt, po czwartkowym otwarciu z luką bessy, zdołał jednak powstrzymać kontrę sprzedających w rejonie lokalnych dołków. Następnie jednak kupujący mieli problem z domknięciem luki.
– Po pierwszej fali zwyżek na przełomie października i listopada WIG20 konsolidował się ponad miesiąc. Teraz obserwujemy podobny schemat, to znaczy po kolejnym wybiciu w górę na początku roku od dwóch tygodni mamy konsolidację – analizuje Michał Krajczewski, kierownik zespołu doradztwa inwestycyjnego, BM BNP Paribas. – Biorąc pod uwagę wykupienie obserwowane na wskaźnikach (np. RSI, MACD) w ujęciu dziennym, możliwa jest więc kontynuacja korekty w formie ruchu bocznego – dodaje Krajczewski. Zaznacza, że sygnałem do większych ruchów będzie wybicie z dotychczasowego zakresu wahań pomiędzy 1870 a 1950 pkt.
Sobiesław Kozłowski, dyrektor departamentu analiz i doradztwa w Noble Securities, potwierdza, że WIG20 w ujęciu tygodniowym, po wzroście o blisko 45 proc. od dołka w październiku ub.r., wszedł w fazę konsolidacji przy jednoczesnym silnym wykupieniu na oscylatorze stochastycznym. – Co ciekawe, konsolidacja zawiera się pomiędzy 1950 pkt (50 proc. zniesienia spadków od 2018 r.) a 1908–1900 pkt (m.in. 50 proc. zniesienia spadków do początku 2022 r.). Mając na uwadze analizę międzyrynkową, to USD/PLN, EUR/USD czy indeks USD (DXY) wyznaczą kierunek dla WIG20 czy MSCI Poland w USD – zaznacza Kozłowski.