#WykresDnia: Zostań za podwyżkę

Czynnikiem przyczyniającym się do inflacji w USA są niedawne rekordowe wzrosty wynagrodzeń pracowników, którzy pozostają na swoich stanowiskach.

Publikacja: 03.01.2023 09:54

#WykresDnia: Zostań za podwyżkę

Foto: Bloomberg

Pracownicy, którzy pozostają na swoich stanowiskach, dostają najwyższe podwyżki od dziesięcioleci, co wzmaga presję inflacyjną. Płace pracowników, którzy pozostali w pracy, wzrosły w listopadzie o 5,5 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim, średnio w ciągu 12 miesięcy, według Banku Rezerw Federalnych w Atlancie. To wzrost z 3,7 proc. rocznego wzrostu w styczniu 2022 r. i najwyższego wzrostu od 25 lat prowadzenia rejestrów.

Szybszy wzrost płac przyczynia się do historycznie wysokiej inflacji, ponieważ niektóre firmy przenoszą podwyżki cen, aby zrekompensować zwiększone koszty pracy. Ceny rosły w najszybszym tempie od 40 lat wcześniej, w 2022 r. Inflacja spadła w ostatnich miesiącach, ale pozostaje wysoka. Urzędnicy Rezerwy Federalnej uważnie śledzą wzrost płac, biorąc pod uwagę przyszłe podwyżki stóp procentowych, które spowalniają gospodarkę i obniżają inflację.

Pracownicy, którzy zmienili firmę, obowiązki lub zawód, odnotowali w listopadzie jeszcze większy wzrost płac – o 7,7 proc. – niż rok wcześniej. Perspektywa odejścia pracowników w celu uzyskania wyższych zarobków jest głównym powodem, dla którego firmy podnoszą płace dla obecnie zatrudnionych.

Jednak wielu pracowników nie odczuwa wzrostu płac. Według Departamentu Pracy płace wszystkich pracowników sektora prywatnego spadły o 1,9 proc. w ciągu 12 miesięcy zakończonych w listopadzie, po uwzględnieniu rocznej inflacji w wysokości 7,1 proc.

– Pracownicy w sektorach takich jak rozrywka i hotelarstwo mogą łatwo znaleźć oferty pracy, które mogą być lepiej płatne co sprawia, że zmiana pracy jest bardziej kusząca – powiedziała WallStrteet Journal Layla O'Kane, starszy ekonomista w Lightcast. – Jeśli widzę, że Burger King na końcu ulicy oferuje 22 dolary za godzinę, a ja zarabiam 20 dolarów za godzinę w Dunkin' Donuts, w którym pracuję, to bardzo dobrze wiem, jaki jest mój koszt alternatywny – dodała. – Pracodawcy reagują na to i mówią:„ Cóż, zamierzamy podnieść płace ponieważ nie chcemy stracić personelu, który już przeszkoliliśmy”.

– Siła przetargowa pracowników wzrosła, gdy gospodarka odbiła się od pandemii, prawdopodobnie ośmielając niektórych pracowników do ubiegania się o podwyżki płac od swoich obecnych pracodawców – podsumowała O'Kane.

Istnieją jednak oznaki, że wzrost płac zaczyna słabnąć, ponieważ napięty rynek pracy nieco się rozluźnia. Średnie zarobki godzinowe wzrosły w listopadzie o 5,1 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim, spowalniając z niedawnego szczytowego poziomu 5,6 proc. w marcu. Wielu analityków spodziewa się, że w nadchodzących miesiącach wzrost płac może ulec dalszemu ochłodzeniu.

– W branżach o wysokim zapotrzebowaniu na pracowników „firmy są przygotowane na wzrost płac odpowiadający inflacji – powiedział Paul McDonald, dyrektor wykonawczy w firmie Robert Half, zajmującej się profesjonalnym personelem. – Gdy inflacja spadnie, będzie bardziej zgodna z tym, jaki był wzrost płac.

Indeks cen towarów i usług konsumpcyjnych, mierzący to, ile konsumenci płacą za towary i usługi, wzrósł w listopadzie o 7,1 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim, w porównaniu z 7,7 proc. w październiku. Tempo zbudowane na trendzie umiarkowanych wzrostów cen od czerwcowego szczytu na poziomie 9,1 proc.

Mimo to presja płacowa prawdopodobnie utrzyma się na konkurencyjnym rynku pracy, na którym kłusownictwo pozostaje powszechne. Według opublikowanego we wrześniu sondażu Roberta Halfa ponad połowa specjalistów czuje się niedostatecznie opłacana, a czterech na dziesięciu pracowników potencjalnie zrezygnowałoby z pracy w zamian za 10-proc. podwyżkę gdzie indziej.

Według zbioru anegdot biznesowych banku centralnego, znanego jako Beżowa Księga, wiele firm w dystrykcie Boston Fed wymieniło koszty pracy jako większe źródło presji inflacyjnej w 2023 r. niż inne rodzaje wydatków.

– Większość dyrektorów biznesowych jest przekonana, że podwyżki płac mogą przenieść na konsumentów w postaci wyższych cen – powiedziała Lauren Mason, starszy dyrektor w firmie konsultingowej Mercer LLC. – To sprawia, że inwestycje kompensacyjne są nieco łatwiejsze do wchłonięcia – stwierdziła.

Wzrost płac i cen może się wzajemnie napędzać. Ekonomiści twierdzą, że w rzeczywistości wyższa inflacja zmusza niektórych pracowników do szukania podwyżek kosztów utrzymania, co pomaga przyczynić się do wzrostu płac wśród osób pozostających na pracy.

Analizy rynkowe
Tydzień na rynkach: Trump straszy, rynki się nie boją
Analizy rynkowe
Inwestorzy na rozdrożu. Kupować drogo czy uciekać?
Analizy rynkowe
Styczniowe gwiazdy. Co je czeka?
Analizy rynkowe
Czy warto postawić na przecenione akcje?
Materiał Promocyjny
Zrozumieć elektromobilność, czyli nie „czy” tylko „jak”
Analizy rynkowe
Diagnostyka ruszyła z ofertą publiczną. Warto kupić akcje?
Analizy rynkowe
Przetasowania w portfelach OFE. Kto zyskał, a kto stracił?