Główne krajowe indeksy notują od początku roku zniżki sięgające od około 20 proc. (sWIG80) do ponad 35 proc. (WIG20). Różnica między najsilniejszą a najsłabszą branżą sięga niemal 50 pkt proc. W ostatnim czasie na krajowym rynku dochodzi jednak do sporych zmian w postrzeganiu poszczególnych sektorów.
Przez pryzmat branż
– Wszystkie 14 indeksów sektorowych GPW notuje w tym roku straty. W dwóch przypadkach – WIG-spożywczy i WIG-odzież – przekraczają one obecnie 50 proc., ale nie należy do tego podchodzić przesadnie dosłownie – zauważa Wojciech Białek, analityk TMS Oanda. Jak zwraca uwagę, w WIG-spożywczym największy, 44,6-proc. udział mają akcje ukraińskiego Kernela, który z oczywistych względów był w tym roku bardzo słaby, tracąc od końca 2021 r. 70 proc. i osiągając najniższy poziom od 2008 r. – Drugi pod względem wielkości udziału w tym indeksie Wawel (10,5 proc.) traci w tym roku już „tylko” 15,8 proc., a trzecia Ambra (9,7 proc.) – 20,3 proc. Podobnie jest w przypadku WIG-odzież, gdzie jego katastrofalny w tym roku wynik to w decydującej mierze zasługa dominującego w tym indeksie sektorowym LPP (74,8 proc.) – analizuje Białek.
WIG-budownictwo ze zniżką o około 7 proc. od początku roku jest najsilniejszym indeksem sektorowym na GPW. Warto zauważyć, że w sierpniu indeks spółek budowlanych był nawet powyżej zamknięcia z zeszłego roku. Największy udział w tym subindeksie stanowi Budimex, którego kapitalizacja sięga 6 mld zł. Dla porównania drugi na liście jest Polimex-Mostostal z wyceną 0,7 mld zł. Tuż za nim jest Śnieżka.
Akcje wspomnianej spółki potaniały od końca poprzedniego roku o 50,4 proc. – Trzeba jednak przyznać, że druga spółka pod względem wielkości udziału w tym indeksie (12,3 proc.), czyli CCC, była jeszcze słabsza (minus 66,4 proc.) – zauważa Białek. Zdaniem eksperta to, co może nieco zaskakiwać w świetle obecnych obaw co do koniunktury na rynku nieruchomości, spowodowanych wzrostem stóp procentowych, jest to, że w pierwszej trójce „najsilniejszych” w tym roku indeksów sektorowych GPW znalazł się WIG-budownictwo. Subindeks, w którym z 47,9-proc. udziałem Budimex zyskał w tym roku 15,6 proc., stracił około 7 proc. – Kolejnym z najsilniejszych indeksów jest WIG-nieruchomości (minus 17,14 proc.). W tej trójce najmniej słabych w tym roku indeksów sektorowych GPW jest jeszcze WIG-chemia (-11 proc.) – wskazuje Białek.
Banki i gry znów na celowniku
W poprzednim roku motorem krajowych indeksów akcji były banki. W tym do niedawna były głównie ciężarem, jednak ostatnio notowania banków odreagowują. Na ten sektor zwraca uwagę Sobiesław Kozłowski, dyrektor departamentu analiz i doradztwa w Noble Securities.