#WykresDnia: Inflacja zjada oszczędności Niemców

Stopa oszczędności spadła do 10,8 proc. Obywatele Niemiec mogą coraz mniej odkładać ze względu na inflację. Wskaźnik spadnie jeszcze bardziej, gdy kryzys energetyczny nabierze pełnej mocy.

Publikacja: 29.08.2022 09:23

#WykresDnia: Inflacja zjada oszczędności Niemców

Foto: Adobestock

Foto: parkiet.com

Rosnąca stopa inflacji w Niemczech powoduje, że większość niemieckich gospodarstw domowych traci zdolność do oszczędzania i wykorzystuje swoje oszczędności na codzienne wydatki.

Według Helmuta Schleweisa, prezesa Niemieckich Kas Oszczędnościowych i Stowarzyszenia Giro (DSGV) w raporcie Die Welt, „aż 60 procent niemieckich gospodarstw domowych będzie musiało przeznaczać cały swój rozporządzalny dochód – lub więcej – miesięcznie na czyste wydatki na życie”. Ta liczba to ogromny skok z 15 proc. według barometru bogactwa Sparkasse w 2021 roku.

Stowarzyszenie niemieckich Volksbanken Raiffeisenbanken (BVR), konsorcjum niezależnych spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych, również zgłasza podobny trend, ale zauważyło, że wielu ich klientów nadal ma pewien bufor przed dodatkowymi oszczędnościami, które zostały odłożone podczas pandemii.

– Szczytowa wartość stopy oszczędności wyniosła około 16 proc. w 2020 r., w 2022 r. spodziewamy się powrotu do poziomu sprzed kryzysu wynoszącego 11 proc. – powiedział Andreas Martin, szef BVR.

Przedstawiciele DSGV spodziewają się, że jesienią i zimą sytuacja pogorszy się, zwłaszcza w przypadku gospodarstw domowych o niskich lub średnich dochodach.

Szef banku centralnego kraju, Joachim Nagel, ostrzegł niedawno, że stopa inflacji może tej jesieni wzrosnąć do 10 proc., co oznacza, że po raz pierwszy od siedmiu dekad wskaźnik ten przekroczył dwucyfrową wartość, ponieważ gospodarka kraju nadal pogrąża się w kryzysie energetycznym.

– Jeśli kryzys energetyczny się pogorszy, recesja wydaje się prawdopodobna następnej zimy – powiedział Nagel Rheinische Post

Natomiast nowe badanie Instytutu Ifo wykazało, że inflacja w dużej mierze wyczerpała oszczędności, które Niemcy zgromadzili w ciągu ostatnich dwóch lat pandemii. Szef badań ekonomicznych Ifo, Timo Wollmershäuser, powiedział, że obywatele Niemiec zaoszczędzili około 70 mld euro między kwietniem 2020 r. a marcem 2021 r. w porównaniu z normalnymi okolicznościami. – Ale teraz trend się odwrócił, a bilanse banków pokazują, że konsumenci wykorzystują swoje oszczędności od końca zeszłego roku do tego stopnia, że zostały „prawie całkowicie wyeliminowane do końca pierwszego kwartału 2022 roku – dodał Wollmershäuser. – W drugim kwartale rozwój ten utrzymywał się w niemal niezmienionym tempie – powiedział, podkreślając, że inflacja prawdopodobnie była głównym katalizatorem.

Ubytek oszczędności pozostał w II kwartale 2022 r. prawie bez zmian, a niemieccy konsumenci od końca zeszłego roku coraz częściej korzystają z oszczędności. – Wysoka inflacja mogła być siłą napędową wydatkowania tych oszczędności gospodarstw domowych – stwierdził Wollmershäuser. .

Ceny konsumpcyjne rosną w Niemczech bez końca, co wskazuje, że „konsumpcja prywatna niestety nie będzie działać jako motor gospodarczy w Niemczech przez resztę roku”, powiedział ekonomista.

Podczas gdy konsumpcja nadal silnie rosła w pierwszych miesiącach roku, pomimo wysokiej inflacji, „od połowy roku wiele wskaźników wyprzedzających wykazuje wyraźny efekt osłabienia”, podsumował Wollmershäuser.

Wysoka inflacja, rosnące stopy procentowe i niepewność gospodarcza przyczyniły się do skurczenia się niemieckiej gospodarki w sierpniu najbardziej od początku pandemii COVID-19 w marcu 2020 r.

Według ekonomisty Phila Smitha (S&P), dane „kreślą ponury obraz niemieckiej gospodarki”.

W pierwszej połowie roku płace wynegocjowane przez związki zawodowe nie rosły tak szybko, jak ceny konsumpcyjne. Badanie związków zawodowych przeprowadzone przez Fundację Hansa Böcklera twierdzi, że w przewidywalnej przyszłości może się to nie zmienić. Według ich analizy, płace negocjowane przez związki zawodowe wzrosły w Niemczech średnio o 2,9 proc.. Przy znacznie szybszym wzroście cen konsumpcyjnych w tym samym czasie utrzymywała się realna utrata płac na poziomie 3,6 proc..

Średni wzrost płac o 2,9 proc. w Niemczech jest nadal w dużej mierze związany z porozumieniami związkowymi, które zostały zawarte w 2021 r. przed rosyjską inwazją na Ukrainę.

Większość z nich to wzrost o 2,5 proc. Nowsze przyniosły pracownikom średnio 4,5 proc., ale nadal pozostawały w tyle za inflacją.

Analizy rynkowe
Tydzień na rynkach: rynki pod presją działań Trumpa
Analizy rynkowe
Akcje a złoto w portfelu – gdzie leży przysłowiowy złoty środek?
Analizy rynkowe
Spółki z sektora medycznego pod lupą. Co pokażą w raportach?
Analizy rynkowe
W nowej wojnie handlowej gospodarki Meksyku i Kanady są na dużo słabszej pozycji niż Stany Zjednoczone
Analizy rynkowe
Rozpoczęcie wojny handlowej obudziło zapomniane obawy rynku
Analizy rynkowe
Kryptowaluty zareagowały bardzo nerwowo na działania Trumpa. Czy to koniec „miesiąca miodowego”?