– Szczytowa wartość stopy oszczędności wyniosła około 16 proc. w 2020 r., w 2022 r. spodziewamy się powrotu do poziomu sprzed kryzysu wynoszącego 11 proc. – powiedział Andreas Martin, szef BVR.
Przedstawiciele DSGV spodziewają się, że jesienią i zimą sytuacja pogorszy się, zwłaszcza w przypadku gospodarstw domowych o niskich lub średnich dochodach.
Szef banku centralnego kraju, Joachim Nagel, ostrzegł niedawno, że stopa inflacji może tej jesieni wzrosnąć do 10 proc., co oznacza, że po raz pierwszy od siedmiu dekad wskaźnik ten przekroczył dwucyfrową wartość, ponieważ gospodarka kraju nadal pogrąża się w kryzysie energetycznym.
– Jeśli kryzys energetyczny się pogorszy, recesja wydaje się prawdopodobna następnej zimy – powiedział Nagel Rheinische Post
Natomiast nowe badanie Instytutu Ifo wykazało, że inflacja w dużej mierze wyczerpała oszczędności, które Niemcy zgromadzili w ciągu ostatnich dwóch lat pandemii. Szef badań ekonomicznych Ifo, Timo Wollmershäuser, powiedział, że obywatele Niemiec zaoszczędzili około 70 mld euro między kwietniem 2020 r. a marcem 2021 r. w porównaniu z normalnymi okolicznościami. – Ale teraz trend się odwrócił, a bilanse banków pokazują, że konsumenci wykorzystują swoje oszczędności od końca zeszłego roku do tego stopnia, że zostały „prawie całkowicie wyeliminowane do końca pierwszego kwartału 2022 roku – dodał Wollmershäuser. – W drugim kwartale rozwój ten utrzymywał się w niemal niezmienionym tempie – powiedział, podkreślając, że inflacja prawdopodobnie była głównym katalizatorem.
Ubytek oszczędności pozostał w II kwartale 2022 r. prawie bez zmian, a niemieccy konsumenci od końca zeszłego roku coraz częściej korzystają z oszczędności. – Wysoka inflacja mogła być siłą napędową wydatkowania tych oszczędności gospodarstw domowych – stwierdził Wollmershäuser. .