#WykresDnia: Doktor Copper ostrzega przed recesją

Doctor Copper - slangowe określenie ceny miedzi w celu przewidzenia ogólnego stanu gospodarki - alarmuje o recesji, podobnie jak krzywa rentowności amerykańskich obligacji.

Publikacja: 16.08.2022 09:55

#WykresDnia: Doktor Copper ostrzega przed recesją

Foto: Oliver Bunic/Bloomberg

Foto: Bloomberg

Ceny miedzi i większości metali przemysłowych spadły we wtorek w związku z rosnącymi obawami o spowolnienie w Chinach, podczas gdy ceny złota spadły, ponieważ nabywcy z bezpiecznej przystani preferowali dolara.

Kontrakty terminowe na miedź spadły o 0,4 proc, do 3,859 USD za funt do 21:28 ET (1:28 GMT), powiększając straty od poniedziałku w związku z obawami o większe spowolnienie popytu w Chinach.

Światowe rynki towarowe gwałtownie spadły po znacznie słabszych niż oczekiwano danych o produkcji przemysłowej z Chin, które wzbudziły obawy o słaby popyt ze strony największego światowego importera surowców.

Chińska produkcja przemysłowa wzrosła w lipcu o 3,8 proc, co było poniżej oczekiwań na poziomie 4,6 proc,, a także poniżej czerwcowego odczytu 3,9 proc,. Dane wynikają z kilku blokad COVID-19 w całym kraju, które w tym roku poważnie zahamowały wzrost gospodarczy.

Sprzedaż detaliczna w Chinach również wypadła słabiej niż oczekiwano. Obawy o gospodarkę dodatkowo pogłębiła nieoczekiwana obniżka stóp procentowych przez Ludowy Bank Chin, co wskazuje na ogromną presję na bank centralny, aby wspierać wzrost gospodarczy.

W poniedziałek cena miedzi spadła, gdy pojawiły się obawy o popyt w Chinach ze względu na słabe dane gospodarcze i mocniejszego dolara. Miedź z dostawą we wrześniu spadła o 2 proc, na rynku Comex w Nowym Jorku, osiągając 3,59 USD za funt (7898 USD za tonę). Wcześniej, w minioną środę, ceny miedzi z kolei rosły ze względu na poprawiające się perspektywy popytu ze względu na mocniejsze od oczekiwań dane ze Stanów Zjednoczonych i Chin, wzmocnione słabszym dolarem. Miedź z dostawą we wrześniu wzrosła o 1,9 proc, na rynku Comex w Nowym Jorku, osiągając 3,65 USD za funt (9 380 USD za tonę). Silniejsze dane obejmują wzrost importu miedzi do Chin do 463 693 ton w lipcu, o 9,3 proc, więcej niż rok wcześniej, ponieważ gwałtowny spadek cen spowodował zakupy.

W poniedziałek Chiny podały dane za lipiec, które okazały się znacznie poniżej oczekiwań, ponieważ załamanie na rynku nieruchomości i kontrola Covid spowolniły wzrost. Sprzedaż detaliczna wzrosła w lipcu o 2,7 proc, w porównaniu z rokiem poprzednim, podał Narodowy Urząd Statystyczny. To znacznie poniżej 5 proc, wzrostu prognozowanego przez sondaż Reutersa i spadek w porównaniu ze wzrostem 3,1 proc, w czerwcu. W sprzedaży detalicznej spadki zanotowały gastronomia, meble i budownictwo.

Sprzedaż samochodów, jednej z największych pod względem wartości kategorii, wzrosła o 9,7 proc,. Najbardziej wzrosła sprzedaż w kategorii złota, srebra i biżuterii, która wzrosła o 22,1 proc,. Sprzedaż towarów fizycznych przez Internet wzrosła o 10 proc, rok do roku, szybciej niż w czerwcu, według oficjalnych danych CNBC.

Produkcja przemysłowa wzrosła o 3,8 proc,, wobec oczekiwanych 4,6 proc, i notując spadek w stosunku do wzrostu o 3,9 proc, z poprzedniego miesiąca.

Inwestycje w środki trwałe za pierwsze siedem miesięcy roku wzrosły o 5,7 proc, w porównaniu z rokiem poprzednim, tracąc oczekiwania na wzrost o 6,2 proc.

Inwestycje w nieruchomości spadały w lipcu szybciej niż w czerwcu, natomiast inwestycje w przemysł spowolniły tempo wzrostu. Inwestycje w infrastrukturę rosły w lipcu nieco szybciej niż w czerwcu. Dane o inwestycjach w środki trwałe są publikowane tylko w ujęciu rocznym.

– W tym roku rynek nieruchomości wykazał tendencję spadkową – powiedział Fu Linghui, rzecznik National Bureau of Statistics. – Inwestycje w nieruchomości spadły i mogły mieć pewien wpływ na związaną z nimi konsumpcję – powiedział.

Podczas gdy ogólna stopa bezrobocia w miastach spadła w lipcu do 5,4 proc,, stopa wśród osób młodych pozostała nadal wysoka. Stopa bezrobocia wśród chińskiej młodzieży w wieku od 16 do 24 lat wyniosła 19,9 proc,. To najwyższy w historii, zgodnie z danymi Wind z 2018 roku. Fu przypisał wysoki poziom bezrobocia wśród młodzieży wpływowi Covid na działalność przedsiębiorstw i ich zdolność do zatrudniania.

Analizy rynkowe
Niedźwiedzie znów są prowokowane przez byki. Koniec korekty?
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Analizy rynkowe
Optymizm wrócił na giełdy, ale Trump jeszcze może postraszyć
Analizy rynkowe
Kolejny krach. Jak nie pandemia, to Trump wyzwoliciel
Analizy rynkowe
Gotówka dla akcjonariuszy. Firmy coraz częściej stawiają na skupy akcji
Analizy rynkowe
Dlaczego amerykańskie obligacje rządowe zaczęły być ostro wyprzedawane?
Analizy rynkowe
Na amerykańskie obligacje działają dwie przeciwstawne siły, ale stopy procentowe będą spadać