#WykresDnia: O ile podwyższy Fed?

Korelacja między akcjami i obligacjami w ciągu ostatnich dwóch lat jest najwyższa, jaką widzieliśmy od 1995-1997.

Publikacja: 15.06.2022 09:42

#WykresDnia: O ile podwyższy Fed?

Foto: Adobestock

Foto: Parkiet

Światowe akcje spadły we wtorek drugi dzień z rzędu, podczas gdy rentowności obligacji rządowych i dolar amerykański utrzymywały się na wieloletnich szczytach, ponieważ rosnąca inflacja skłoniła inwestorów do przygotowania się na największą podwyżkę stóp procentowych w USA od 28 lat w tym tygodniu.

Opublikowane w piątek zaskakująco mocne dane o inflacji w USA podsyciły zakłady, że Rezerwa Federalna musi bardziej agresywnie zaostrzać politykę pieniężną, aby powstrzymać rosnące ceny. Obawy, że ciągła seria podwyżek stóp może spowodować recesję, uderzyły w globalne akcje w poniedziałek.

Inwestorzy obstawiają prawie z całą pewnością, że Fed ogłosi podwyżkę stóp procentowych o 75 punktów bazowych – największą od listopada 1994 r. – na zakończenie swojego dwudniowego posiedzenia w środę. Byłaby to trzecia tegoroczna podwyżka stóp po dwóch podwyżkach o 50 punktów bazowych.

„Wzrost o 75 punktów bazowych jest bardziej zgodny z wcześniejszym pragnieniem Fedu „szybkiego” podniesienia stóp do poziomu neutralnego”, napisali analitycy Goldman Sachs we wtorkowej notatce dla klientów dodając, że „restrykcyjne stanowisko w polityce jest konieczne, aby okiełznać inflację”.

Analitycy spodziewają się, że Fed podniesie stopy procentowe o kolejne 75 punktów bazowych w lipcu i przewidują, że wyższe stopy prawdopodobnie spowodują recesję w połowie 2023 roku.

Czytaj więcej

Inwestorzy boją się decyzji Fedu. O ile wzrosną stopy?

Erozja danych o inflacji i szybko zmieniające się poglądy na rynkach finansowych w poniedziałek otworzyły drzwi do większej niż oczekiwano podwyżki stóp procentowych o trzy czwarte punktu procentowego, gdy urzędnicy Rezerwy Federalnej spotkają się w tym tygodniu.

Jest to ruch, który urzędnicy zbagatelizowali, gdy zbliżało się ich dwudniowe spotkanie w ostatnich tygodniach, ale teraz mogą go przyjąć w odpowiedzi na dane, które jeszcze nie wykazały postępów w ograniczaniu tempa wzrostu cen. Rosnące prawdopodobieństwo niespodziewanego posunięcia zostało zgłoszone wcześniej w poniedziałek przez Wall Street Journal, co pomogło w dalszym popychaniu handlu kontraktami terminowymi związanymi z polityką Fed w tym kierunku.

Urzędnicy Fed nie wypowiadali się publicznie od początku okresu „zaciemnienia” przed spotkaniem 4 czerwca, a wcześniej stwierdzili, że skłaniają się do drugiej z rzędu podwyżki stóp o pół punktu na posiedzeniu w dniach 14-15 czerwca. Ale ta perspektywa była uwarunkowana, bo jak powiedział przewodniczący Fed Jerome Powell na swojej majowej konferencji prasowej, „warunki gospodarcze i finansowe ewoluowały zasadniczo zgodnie z oczekiwaniami… Oczekuje się, że zaczniemy widzieć, jak inflacja zacznie się spłaszczać”.

Obawy związane z recesją i niepewność wokół perspektyw stóp zaważyły na akcjach. Indeks Dow Jones Industrial Average spadł o 0,5 proc. do minimum 16 i 1/2 miesiąca, a S&P 500 spadł o 0,38 proc.. Nasdaq Composite oparł się trendowi i zdołał osiągnąć wzrost o 0,18 proc..

S&P 500 wpadł w poniedziałkowy rynek bessy po stracie ponad 20 proc. od rekordowego zamknięcia 3 stycznia. Według dostawcy danych Datastream, indeks jest obecnie wyceniany po atrakcyjniejszej wycenie, około 17-krotności wskaźnika ceny do zysków w transakcjach terminowych. Jest to mniej więcej zgodne z jego 10-letnim średnim wskaźnikiem i porównuje się z odczytem powyżej 20 przed korektą rynkową.

Wskaźnik akcji MSCI na całym świecie spadł o 0,65 proc. do poziomu z listopada 2020 r., podczas gdy paneuropejski indeks akcji STOXX spadł o 1,26 proc. do minimów z marca 2020 r.

Podkreślając rosnące oczekiwania dotyczące stóp procentowych w USA, rentowność dwuletnich obligacji skarbowych wzrosła do 3,4560 proc., najwyższego poziomu od listopada 2007 r., podczas gdy rentowność 10-letnich obligacji skarbowych osiągnęła najwyższy poziom od 11 lat, wynoszący 3,4980 proc.

Rynki przewidują teraz, że cykl podwyżek stóp przez Fed osiąga szczyt około 4 proc., co stanowi aż 100 punktów bazowych powyżej 3 proc. w zeszłym miesiącu.

Rentowności obligacji skarbowych strefy euro również osiągnęły wieloletnie maksima, ponieważ spready między bazami a peryferiami rozszerzyły się w związku z obawami o szybsze zacieśnianie polityki przez banki centralne.

Przeszacowanie przez inwestorów wyższych stóp procentowych uderzyło w aktywa, które skorzystały z najniższych stóp procentowych, w tym akcje, kryptowaluty, obligacje śmieciowe i rynki wschodzące.

– Po prostu, kiedy widzimy zacieśnianie polityki pieniężnej w kolejności tego, co obserwujemy na całym świecie, coś się zepsuje – powiedział Timothy Graf, szef strategii makro EMEA w State Street. – Rynki giełdowe odzwierciedlają rzeczywistość efektu pierwszego rzędu zaostrzonych warunków finansowych – stwierdził przewidując więcej bólu, gdy wyceny akcji w USA wciąż przekraczają minima z czasów COVID.

Analizy rynkowe
Tydzień na rynkach: Trump straszy, rynki się nie boją
Analizy rynkowe
Inwestorzy na rozdrożu. Kupować drogo czy uciekać?
Analizy rynkowe
Styczniowe gwiazdy. Co je czeka?
Analizy rynkowe
Czy warto postawić na przecenione akcje?
Materiał Promocyjny
Zrozumieć elektromobilność, czyli nie „czy” tylko „jak”
Analizy rynkowe
Diagnostyka ruszyła z ofertą publiczną. Warto kupić akcje?
Analizy rynkowe
Przetasowania w portfelach OFE. Kto zyskał, a kto stracił?