#WykresDnia: Zacieśnianie ze wzrostem

Był to rzekomo pierwszy tydzień zacieśnienia ilościowego. Ale trudno to zauważyć patrząc tylko na bilans Fed, który odnotował wzrost do 8,918 USD.

Publikacja: 10.06.2022 11:28

#WykresDnia: Zacieśnianie ze wzrostem

Foto: Adobestock

Foto: Bloomberg

Ponieważ kapitalizacja rynkowa kryptowalut spadła już o 1 tys. USD w ciągu roku, posiadacze aktywów cyfrowych mają nadzieję, że nastąpią najgorsze szkody na rynku bessy. Mogą jednak mieć pecha, ponieważ 1 czerwca Rezerwa Federalna USA rozpoczęła zaostrzenie ilościowe (QT), zgodnie z komunikatem prasowym banku centralnego.

QT to narzędzie polityki pieniężnej, za pomocą którego Fed zmniejsza ilość płynności w gospodarce, umożliwiając papierom wartościowym w jego bilansie osiągnięcie terminu zapadalności. Te papiery wartościowe to głównie obligacje skarbowe, których dług jest obsługiwany przez rząd USA, oraz papiery wartościowe zabezpieczone hipoteką.

Według Alfonso Peccatiello, byłego szefa zarządzania portfelem instrumentów o stałym dochodzie w ING Deutschland, pierwsza transza zadłużenia nie zapada do 15 czerwca, więc faktyczne skutki QT jeszcze nie uderzyły w amerykańską gospodarkę. Co więcej, stopa redukcji bilansu podwoi się z 47,5 mld USD w ciągu najbliższych trzech miesięcy do 95 mld USD we wrześniu.

QT odwraca program luzowania ilościowego (QE), który przekształcił rynki, zalewając gospodarkę gotówką i wsparciem Fed, najpierw podczas globalnego krachu finansowego w latach 2008 i 2009, a następnie ponownie podczas pandemii Covid-19 w latach 2020 i 2021. Według raportu Fed, program zwiększył bilans Fed o około 4,8 tys. USD w następstwie pandemii. Według platformy danych ekonomicznych Rezerwy Federalnej liczba ta stanowi ponad połowę całkowitego bilansu Fed, który na 6 czerwca wynosił 8,92 tys.

Ostatni raz, kiedy Rezerwa Federalna próbowała ilościowego zacieśnienia w 2018 roku, trwało to niecały rok, ponieważ ujemna korelacja na rynkach była widoczna niedługo po rozpoczęciu QT, podał Bloomberg. Pozostaje niezwykle rzadką reakcją banku centralnego w USA, występującą tylko w kilku przypadkach, które zwykle następowały po szeroko zakrojonych bodźcach.

Zaufanie konsumentów jest na najniższym poziomie nienotowanym od kryzysu finansowego z 2008 roku, mierzonego indeksem Uniwersytetu Michigan, poinformował KFA Funds. Fed podniósł dotychczas stopy procentowe o 75 punktów bazowych (jeden punkt bazowy odpowiada 0,01%), a rynki stóp szacują, że w 2022 r. nastąpi kolejne 180 punktów bazowych podwyżek.

Obecne otoczenie dla inwestorów jest trudne, ponieważ chociaż zacieśnienie ilościowe może wiele zdziałać w celu wywarcia kontroli nad popytową stroną gospodarki, to ma bardzo mały wpływ na stronę podażową – powiedziała Nancy Davis, CIO Quadratic Capital Management i zarządzająca portfelem zmienności stopy procentowej i zabezpieczenia przed inflacją ETF (IVOL).

– Podwyżki stóp Fed nie wyrzucą większej liczby kierowców ciężarówek na drogi, nie sprawią, że Rosja nie najedzie na Ukrainę ani nie pozbędzie się polityki zerowej wobec COVID na całym świecie. To nie naprawi strony podaży – powiedziała niedawno Davis w wywiadzie dla CNBC.

Stwierdziła, że zacieśnienie ilościowe ma potencjał byczy do długiego zajmowania pozycji przy stałych dochodach, a ponieważ QT pozostaje stosunkowo niesprawdzone, stawia inwestorów na bezprecedensowym terytorium. – Nigdy nie widzieliśmy tego ilościowego zacieśnienia w połączeniu z bardziej restrykcyjnymi stopami wzrostu polityki w tym samym czasie – powiedziała Davis.

Redukcja bilansu Fed o 2,5 biliona dolarów w ciągu najbliższych kilku lat jest w przybliżeniu równoważna wzrostowi stopy funduszy federalnych o pół punktu procentowego, szacują Edmund Crawley z Zarządu Rezerwy Federalnej i współautorzy. Korzystając z modelu Fed FRB/USA, symulują scenariusz bazowy, w którym bilans spada zgodnie z planem Fed z maja 2022 r., podczas gdy gospodarka i stopa funduszy podążają za bieżącymi prognozami rynkowymi. Aby uzyskać takie same wyniki makroekonomiczne jak ten scenariusz, ale bez spływu bilansowego autorzy szacują, że stopa funduszy musiałaby być wyższa o 56 punktów bazowych. Autorzy stwierdzają również, że w scenariuszu bez odpływu niższa premia terminowa dla Skarbu Państwa wynikająca z większego bilansu Fed z grubsza zrównoważyłaby ścieżkę wyższych stóp procentowych, skutkując podobnymi realnymi i nominalnymi 10-letnimi rentownościami, jak obecny plan Fed. Autorzy zwracają uwagę na różne zastrzeżenia w swojej analizie, w tym potencjalną asymetrię pomiędzy redukcjami i rozszerzeniami bilansu, zmieniające się okresy trwania aktywów będących w posiadaniu społeczeństwa oraz możliwość innych kanałów transmisji bilansu na warunkach finansowych.

Analizy rynkowe
Tydzień na rynkach: Trump straszy, rynki się nie boją
Analizy rynkowe
Inwestorzy na rozdrożu. Kupować drogo czy uciekać?
Analizy rynkowe
Styczniowe gwiazdy. Co je czeka?
Analizy rynkowe
Czy warto postawić na przecenione akcje?
Materiał Promocyjny
Zrozumieć elektromobilność, czyli nie „czy” tylko „jak”
Analizy rynkowe
Diagnostyka ruszyła z ofertą publiczną. Warto kupić akcje?
Analizy rynkowe
Przetasowania w portfelach OFE. Kto zyskał, a kto stracił?