#WykresDnia: Ropa z Wenezueli dla Europy

Włoski gigant naftowy Eni Spa i hiszpańska rafineria Repsol SA po raz pierwszy od dwóch lat po złagodzeniu przez USA sankcji wobec Wenezueli są gotowe do importu wenezuelskiej ropy.

Publikacja: 09.06.2022 08:46

#WykresDnia: Ropa z Wenezueli dla Europy

Foto: Bloomberg

Bloomberg

Według osób, które znają sytuację, Eni zarezerwowała tymczasowo dwa statki, aby załadować ropę w Wenezueli w czerwcu. Statki powinny załadować łącznie 1 milion baryłek rozcieńczonej ropy naftowej, znanej jako DCO, z pól w regionie Faja. Jedna osoba powiedziała, że Eni i Repsol mogą na razie sprowadzić nawet 2 miliony baryłek.

Wysyłka wenezuelskiej ropy do Europy może już się rozpocząć w przyszłym miesiącu, wznawiając wymianę ropy na dług, wstrzymaną dwa lata temu, gdy Waszyngton zaostrzył sankcje wobec Wenezueli. Zielone światło Waszyngtonu na wznowienie od dawna zamrożonych przepływów ropy przez Wenezuelę do Europy może stanowić symboliczny impuls dla prezydenta Wenezueli Nicolasa Maduro.

Departament Stanu USA dał zezwolenie dwóm firmom, aby wznowiły import. Administracja prezydenta USA Joe Bidena ma nadzieję, że wenezuelska ropa może pomóc Europie zmniejszyć zależność od Rosji i przekierować niektóre ładunki Wenezueli z Chin. Nakłonienie Maduro do wznowienia rozmów politycznych z opozycją Wenezueli to kolejny cel, jak powiedziało Reuterowi dwie osoby.

Obie europejskie firmy energetyczne, które mają joint venture z wenezuelską państwową firmą naftową PDVSA, mogą liczyć na ładunki ropy na niespłacone długi i spóźnione dywidendy. Kluczowym warunkiem jest to, że otrzymana ropa „musi trafić do Europy. Nie można jej odsprzedać gdzie indziej”.

Waszyngton uważa, że PDVSA nie odniesie korzyści finansowych z tych bezgotówkowych transakcji, w przeciwieństwie do obecnej sprzedaży ropy naftowej przez Wenezuelę do Chin. Chiny nie podpisały zachodnich sankcji wobec Rosji i nadal kupują rosyjską ropę i gaz pomimo apeli USA.

Zezwolenia pojawiły się w zeszłym miesiącu, ale szczegóły i ograniczenia odsprzedaży nie były wcześniej zgłaszane.

Waszyngton nie przyznał podobnych ulg amerykańskiemu koncernowi naftowemu Chevron, indyjskiemu Oil and Natural Gas Corp Ltd oraz francuskiemu Maurel & Prom SA, które również lobbowały w Departamencie Stanu i Departamencie Skarbu USA, by wziąć ropę w zamian za miliardy dolarów skumulowanych długów z Wenezueli. Tych pięć firm naftowych wstrzymało wymianę ropy na dług w połowie 2020 roku w trakcie kampanii „maksymalnej presji” prowadzonej przez byłego prezydenta USA Donalda Trumpa, która ograniczyła eksport ropy Wenezueli, ale nie zdołała usunąć Maduro.

Wiceprezydent Wenezueli, Delcy Rodriguez, napisała na Twitterze w zeszłym miesiącu, że ma nadzieję, że amerykańskie próby „utorują drogę do całkowitego zniesienia nielegalnych sankcji, które dotyczą całego naszego narodu”.

Administracja Bidena przeprowadziła rozmowy na najwyższym szczeblu z Caracas w marcu, a Wenezuela uwolniła dwóch z co najmniej 10 uwięzionych obywateli USA i obiecała wznowić rozmowy wyborcze z opozycją. Maduro musi jeszcze uzgodnić datę powrotu do stołu negocjacyjnego. Republikańscy prawodawcy i niektórzy demokraci Bidena, którzy sprzeciwiają się łagodzeniu polityki USA wobec Maduro, potępili podejście USA do Wenezueli jako zbyt jednostronne. Waszyngton utrzymuje, że dalsze złagodzenie sankcji nałożonych na Wenezuelę będzie uzależnione od postępów w kierunku przemian demokratycznych, gdy Maduro negocjuje z opozycją.

W zeszłym miesiącu administracja Bidena upoważniła Chevron, największą amerykańską firmę naftową nadal działającą w Wenezueli, do rozmów z rządem Maduro i PDVSA na temat przyszłych operacji w Wenezueli. Mniej więcej w tym czasie Departament Stanu USA potajemnie wysłał listy do Eni i Repsol pisząc, że Waszyngton „nie sprzeciwi się”, jeśli wznowią umowy typu „ropa na dług i sprowadzą ropę do Europy”. Zapewniał ich, że nie poniosą żadnych kar za przewóz wenezuelskich ładunków z ropą w celu odzyskania nierozstrzygniętych długów.

Prośba Chevronu do Skarbu USA o rozszerzenie działalności w Wenezueli pojawiła się, gdy Departament Stanu wystosował pisma o braku sprzeciwu do Eni i Repsol. Nie wiadomo, czy prośba Chevrona jest nadal rozpatrywana. Amerykański koncern naftowy otrzymał sześciomiesięczną kontynuację licencji, która chroni jego aktywa, oraz zgodę USA na rozmowy z urzędnikami rządu Wenezueli na temat przyszłych operacji.

Nie było od razu jasne, czy Waszyngton zatwierdził wcześniejsze wymiany ropy naftowej na paliwo prowadzone przez europejskie firmy z PDVSA do 2020 r., wymiany, które przyniosły ulgę spragnionej benzyny Wenezueli. Największym odbiorcą wenezuelskiej ropy stały się Chiny, do których rafinerii trafia aż 70 proc. miesięcznych dostaw z tego kraju.

Analizy rynkowe
Ten rok nie należał do GRANOLAS
Analizy rynkowe
Udział akcji, napływy do funduszy i… Tesla. Sześć oznak szampańskich nastrojów na Wall Street
Analizy rynkowe
Które rynki wschodzące korzystają a które tracą po zwycięstwie Donalda Trumpa?
Analizy rynkowe
W piątek zacznie obowiązywać embargo na rosyjski LPG
Materiał Promocyjny
Bank Pekao S.A. wyróżniony Złotym Godłem Quality International 2024
Analizy rynkowe
Spółki z potencjałem do portfela na 2025 rok. Na kogo stawiają analitycy?
Analizy rynkowe
Prześwietlamy transakcje insiderów. Co widać między wierszami?