#WykresDnia: Niemcy: rośnie presja inflacyjna

Ceny producenta wzrosły w kwietniu o 33,5 proc., to najwyższy wzrost od początku statystyk w 1949 r. Oddaje to efekt wojny w Ukrainie.

Publikacja: 20.05.2022 09:51

#WykresDnia: Niemcy: rośnie presja inflacyjna

Foto: AFP

parkiet.com

parkiet.com

Inflacja cen producentów w Niemczech przyspieszyła w kwietniu, ustanawiając nowy rekord, a gwałtownie rosnące ceny energii nadal powodowały wzrost cen w czasie wojny na Ukrainie, jak podał w piątek wstępne dane urząd statystyczny Destatis. Wskaźnik cen producentów wzrósł o 33,5 procent rok do roku po 30,9 procentowym wzroście w marcu. Ekonomiści prognozowali wzrost o 31,5 proc.

Destatis powiedział, że był to najwyższy wzrost w historii w porównaniu z analogicznym miesiącem poprzedniego roku i że wyniki te zawierają również implikacje wynikające z ataku Rosji na Ukrainę.

Ceny producentów wzrosły o 2,8 proc. w porównaniu z poprzednim miesiącem. Ekonomiści prognozowali wzrost o 1,4 proc. Ceny energii wzrosły o 87,3 proc. rocznie i o 2,5 proc. w porównaniu z poprzednim miesiącem. Główną przyczyną wzrostu cen energii w dalszym ciągu był trzycyfrowy wzrost cen gazu ziemnego. Elektrownie musiały płacić cztery razy więcej niż w ciągu roku, ceny dla odbiorców przemysłowych wzrosły o 259,9 proc., a ceny odsprzedawców o 170,0 proc., powiedział Destatis. Ceny energii elektrycznej wzrosły o 87,7 proc., a redystrybutorzy zapłacili o 157,3 proc. więcej niż rok temu.

Produkty naftowe podrożały o 53,9 proc. rok do roku, ale spadły o 4,6 procent w porównaniu z poprzednim miesiącem. Ceny lekkiego oleju opałowego wzrosły o 102,1 proc., a paliw silnikowych o 46,6 proc.

Wyłączając energię, ogólny wskaźnik cen producentów rósł o 16,3 proc r/r i o 3,0 proc. w porównaniu z poprzednim miesiącem.

Wśród głównych grup przemysłowych ceny dóbr pośrednich wzrosły rok do roku o 26,0 proc. i o 4,1 proc. w porównaniu z poprzednim miesiącem. Znacząco wzrosły ceny metali, nawozów, pasz i opakowań drewnianych.

Ceny nietrwałych dóbr konsumpcyjnych były o 13,2 proc. wyższe niż przed rokiem i o 3,9 proc. w porównaniu z poprzednim miesiącem. Do wzrostu cen przyczyniły się rosnące ceny masła, surowych olejów roślinnych, kawy, konserw i przetworów mięsnych.

Ceny trwałych dóbr konsumpcyjnych wzrosły o 8,3 proc. rok do roku, głównie ze względu na 10,5-proc. wzrost cen mebli.

Ceny dóbr inwestycyjnych wzrosły o 6,7 proc., co oznacza największą zmianę rok do roku od października 1975 r., kiedy wzrosły o 6,8 proc. Ostatni wzrost był spowodowany głównie wyższymi cenami maszyn i pojazdów.

Ceny rosną w różnym tempie, a koszty życia rosną najszybciej w krajach bałtyckich i Europie Wschodniej. Dla wielu Europejczyków im bliżej Rosji, tym szybciej rosną koszty ich życia.

Stopień uzależnienia kraju od Rosji w zakresie potrzeb energetycznych jest kluczowym czynnikiem, ale nie jedynym, decydującym o tym, jak szybko inflacja wzrosła od czasu pełnej inwazji Moskwy na Ukrainę w lutym, spowodowała gwałtowny wzrost cen paliw kopalnych.

Kraje bałtyckie i inne kraje wschodnie UE zostały mocno dotknięte, podobnie jak sama Ukraina. Wiele z tych krajów ma bliskie powiązania z Rosją i jej dostawami energii. Jednak ich wyższa inflacja odzwierciedla również silniejszy wzrost gospodarczy w ostatnim czasie i bardziej napięte rynki pracy.

Ceny dla szwajcarskich konsumentów były „niezwykle wysokie” przed globalnym atakiem inflacji, więc kraj „wychodził z innego punktu”, z mniejszą zdolnością firm do dalszego ich podnoszenia, zauważyła Nadia Gharbi, ekonomistka z Pictet Wealth Management w Genewie. We Francji wzrost cen konsumpcyjnych jest o jedną trzecią niższy niż w Niemczech i o połowę niższy niż w Holandii.

- Polityka rządu jest główną częścią wyjaśnienia, dlaczego francuska inflacja jest niższa - powiedział Holger Schmieding, główny ekonomista Berenberg w Londynie, wskazując na limit rachunków za energię elektryczną dla gospodarstw domowych.

Analizy rynkowe
Techniczna spółka dnia. PKO BP mocno pobujało, ale widoki na północ
Analizy rynkowe
Rynki akcji na rozdrożu przed pierwszą obniżką stóp w USA
Analizy rynkowe
Tydzień na rynkach: Kampania prezydencka na razie bez echa
Analizy rynkowe
Motory napędzające hossę zacięły się, a nowych jak na razie nie widać
Materiał Promocyjny
Jak wygląda auto elektryczne
Analizy rynkowe
Umiarkowany optymizm brokerów. Czy Żabka odczaruje rynek?
Analizy rynkowe
Rynki wschodzące w oczekiwaniu na wzrosty