Rynek M&A: Przybywa przejęć transgranicznych

W 2018 r. może to być odpowiednio 2,5 mld USD i 4,7 mld USD – wynika z raportu Baker McKenzie.

Publikacja: 14.07.2015 08:10

Rynek M&A: Przybywa przejęć transgranicznych

Foto: GG Parkiet

Wartość tegorocznych krajowych przejęć może sięgnąć 1,3 mld USD, a transgranicznych 2,1 mld USD. – Widoczne ruchy konsolidacyjne widać w takich branżach, jak sektor finansowy, energetyczny, handel spożywczy, a także ogólnie rozumiany sektor ochrony zdrowia – mówi Tomasz Krzyżowski, wspólnik w kancelarii Baker & McKenzie. Wyliczyła ona, że wartość rynku M&A na świecie w tym roku sięgnie 2,7 bln USD, a w 2017 r. wzrośnie do 3,4 bln USD.

– Na przyszłość transakcji M&A w Polsce należy patrzeć optymistycznie. Nadal dominujące powinny być dwa trendy. Są to mianowicie konsolidacja w poszczególnych branżach oraz wzrost polskich przedsiębiorstw – mówi Krzyżowski. Dodaje, że wzrost wartości polskich przedsiębiorstw stymulowany jest nie tylko rozwojem gospodarczym Polski, ale też dużą aktywnością funduszy private equity, które w swoim DNA wpisane mają wspieranie wzrostu wartości spółek, w które inwestują.

Jeśli przyjrzymy się strukturze transakcji zawieranych w ostatnich latach, to zobaczymy, że amerykańskie oraz europejskie firmy coraz częściej kupują konkurentów z innych krajów. Taką tendencję widać też w Polsce. – Coraz odważniejsza ekspansja poza granice jest nowym trendem zauważalnym wśród polskich przedsiębiorstw – potwierdza Krzyżowski. Wtóruje mu Jarosław Iwanicki, partner w Allen & Overy. – Przedłużające się problemy rozwiniętych państw europejskich, tani pieniądz i rosnący eksport na zagraniczne rynki skłaniają polskich przedsiębiorców do myślenia o fuzjach i przejęciach właśnie na rynkach ościennych – mówi. Wskazuje, że dobrym przykładem jest Wielton, który przejął konkurenta, największego francuskiego producenta naczep i przyczep do ciężarówek – Fruehauf Expansion. Dzięki temu stanie się trzecim producentem naczep w Europie.

Z raportu Baker & McKenzie wynika, że Polska znajduje się na 21. miejscu w rankingu atrakcyjności inwestycyjnej. – Pomijając kwestie polityczne, o których prawnikowi jest niezręcznie się wypowiadać, Polska ma przed sobą dobre perspektywy. Ciągły rozwój oraz innowacyjność zauważalna i promowana w każdej dziedzinie gospodarki zwiększają atrakcyjność naszego kraju – mówi Krzyżowski. Zwraca też jednak uwagę na negatywne zjawisko.

– W ostatnich latach nastąpiła bardzo silna dominacja dużych przedsiębiorstw kontrolowanych przez Skarb Państwa. W wielu przypadkach aktywa kupowane lub budowane przez inwestorów zagranicznych zostały przejęte przez polskich tak zwanych czempionów – mówi. Wspominane przez niego procesy miały głównie miejsce w branży energetycznej i finansowej. – Konkurencja czempionów, chociażby w akwizycjach na rynku polskim, może negatywnie wpływać na decyzje o inwestowaniu w Polsce przez podmioty zagraniczne – uważa ekspert.

Sceptyczny wobec perspektyw dla krajowego rynku M&A jest Iwanicki. Wskazuje, że największa w tym roku transakcja to sprzedaż TVN za 584 mln euro. Pod młotek wkrótce pójdzie też American Heart of Poland i powinna to być duża transakcja. – Nabywcę znalazło też Home. pl, według doniesień za ok. 640 mln zł. Mimo to da się zauważyć spadkowy trend w zakresie dużych fuzji i przejęć w naszym kraju – twierdzi.

Analizy rynkowe
Czy należy robić odwrotnie niż radzi Jim Cramer?
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Analizy rynkowe
Niedźwiedzie znów są prowokowane przez byki. Koniec korekty?
Analizy rynkowe
Optymizm wrócił na giełdy, ale Trump jeszcze może postraszyć
Analizy rynkowe
Kolejny krach. Jak nie pandemia, to Trump wyzwoliciel
Analizy rynkowe
Gotówka dla akcjonariuszy. Firmy coraz częściej stawiają na skupy akcji
Analizy rynkowe
Dlaczego amerykańskie obligacje rządowe zaczęły być ostro wyprzedawane?