#WykresDnia: Co obniża inflację?

Państwa, które zaczęły dodrukowywać pieniądze, mają niski wskaźnik CPI.

Publikacja: 01.06.2020 09:37

#WykresDnia: Co obniża inflację?

Foto: Bloomberg

Foto: parkiet.com

W Polsce  inflacja w maju wyniosła 2,9 proc. w ujęciu rocznym w maju br. (wobec 3,4 proc. w kwietniu). W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług konsumpcyjnych spadły o 0,2 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny (GUS) w szybkim szacunku tych danych.

Jak mówił niedawno w wywiadzie dla Parkietu Mateusz Szczurek, ekonomista w EBOR, były minister finansów, większym zagrożeniem niż inflacja jest dziś deflacja. A ta pojawiła się już w krajach, w które koronawirus uderzył z największą siłą: w Hiszpanii, we Włoszech. Blisko deflacji są kolejne państwa, m.in. USA czy Japonia. - Zdziwiłbym się, gdyby w najbliższych latach inflacja była na świecie dużym problemem. Granica między polityką pieniężną i fiskalną zatarła się już po ostatnim kryzysie, choć wtedy tylko w krajach rozwiniętych. Obawy, że będzie to miało silny wpływ na inflację, nie sprawdziły się. Teraz po te same instrumenty sięgnęły kraje rozwijające się - mówił Mateusz Szczurek. Wzrostu inflacji na świecie nie obawia się również amerykański ekonomista i laureat Nagrody Nobla, Paul Krugman.

- Działania NBP ograniczają ryzyko obniżenia się inflacji poniżej celu inflacyjnego NBP w średnim okresie oraz - poprzez pozytywny wpływ na sytuację finansową kredytobiorców - oddziałują w kierunku wzmocnienia stabilności systemu finansowego - głosi komunikat Rady Polityki Pieniężnej po trzeciej z rzędu obniżce stóp procentowych.

A jak wyglądają składniki polskiej inflacji?

Ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły o 6,1 proc. r/r, ceny nośników energii o 5,2 proc., zaś ceny paliw do prywatnych środków transportu zmniejszyły się o 23,4 proc. Jak to wygląda w Stanach Zjednoczonych, gdzie inflacja spadła do 0,3 proc.? W skali ostatnich 20 lat najbardziej podrożały szpitalne usługi medyczne, najbardziej staniał odbiór telewizji.

Foto: parkiet.com

Gdyby zaś pandemiczna recesja była leczona w Wenezueli tak jak w innych krajach, może inflacja spadłaby z obecnych 2431 procent...

Analizy rynkowe
Niedźwiedzie znów są prowokowane przez byki. Koniec korekty?
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Analizy rynkowe
Optymizm wrócił na giełdy, ale Trump jeszcze może postraszyć
Analizy rynkowe
Kolejny krach. Jak nie pandemia, to Trump wyzwoliciel
Analizy rynkowe
Gotówka dla akcjonariuszy. Firmy coraz częściej stawiają na skupy akcji
Analizy rynkowe
Dlaczego amerykańskie obligacje rządowe zaczęły być ostro wyprzedawane?
Analizy rynkowe
Na amerykańskie obligacje działają dwie przeciwstawne siły, ale stopy procentowe będą spadać