#WykresDnia: Wielkie powtórne otwarcie?

Rezerwacje w niemieckich lokalach gastronomicznych w pełni powróciły do poziomów sprzed roku.

Publikacja: 02.06.2020 09:43

#WykresDnia: Wielkie powtórne otwarcie?

Foto: AFP

Foto: parkiet.com

Po otwarciu restauracji w Niemczech wydaje się, że sytuacja wraca do normy. Niektórzy specjaliści zwracają jednak uwagę, że dane nie są do końca porównywalne. Po pierwsze poziom rezerwacji dotyczy pogodnego weekendu. Przede wszystkim jednak rok wcześniej rezerwacje nie były konieczne - obecnie, ze względu na konieczność zachowania odpowiedniego dystansu w lokalu, trzeba ich dokonywać. Na dodatek w lokalach może być zajęte maksimum 60 proc. miejsc.

W USA, Kanadzie, Australii a zwłaszcza Wielkiej Brytanii poziom rezerwacji jest niższy nawet o prawie 100 proc. Od 1 czerwca, po wielotygodniowej przerwie, otwarto restauracje w Holandii i Finlandii. W pierwszym z tych krajów z lokalu może korzystać jednocześnie 30 osób i konieczna jest rezerwacja. Na pewno zatem porównanie rezerwacji pokaże ogromny wzrost. W Finlandii ograniczono godziny otwarcia, a lokal może być zapełniony maksimum w połowie.

Na pewno jednak branża restauracyjna musi się liczyć z drastycznym spadkiem dochodów. W Polsce pokazał to już I kwartał, jednak prawdziwy wpływ na sytuację pokaże kwartał drugi. Jak mówił Parkietowi Krzysztof Kawa, analityk Ipopemy, spośród spółek najbardziej dotkniętych negatywnym wpływem epidemii na wyniki II kwartału należałoby wymienić AmRest. - Ze względu na ograniczenia związane z pandemią na większości rynków, na których działa spółka, przez większą część kwartału restauracje były zamknięte lub możliwe były jedynie zamówienia z odbiorem osobistym lub z dostawą - podkreślał. Analityk przewiduje, że w II kwartale AmRest wykaże stratę.

To i tak lepiej niż w przypadku wielu innych lokali. Najpierw musiały być zamknięte, a po otwarciu spełniać rygorystyczne wymogi sanitarne bez spełnienia których nie wolno im przyjmować klientów - jak pisze portal businessinsider.pl. I podkreśla, że tych jest niewielu – nie ma turystów ani gości biznesowych, nie odbywają się spotkania firmowe. A właściciele nieruchomości, w których działają lokale gastronomiczne, z reguły nie są skłonni obniżać wysokich czynszów.

Analizy rynkowe
Niedźwiedzie znów są prowokowane przez byki. Koniec korekty?
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Analizy rynkowe
Optymizm wrócił na giełdy, ale Trump jeszcze może postraszyć
Analizy rynkowe
Kolejny krach. Jak nie pandemia, to Trump wyzwoliciel
Analizy rynkowe
Gotówka dla akcjonariuszy. Firmy coraz częściej stawiają na skupy akcji
Analizy rynkowe
Dlaczego amerykańskie obligacje rządowe zaczęły być ostro wyprzedawane?
Analizy rynkowe
Na amerykańskie obligacje działają dwie przeciwstawne siły, ale stopy procentowe będą spadać