#WykresDnia: Kapitalizacja rynkowa a PKB

Jak wspieranie gospodarki przez rząd wpływa na ceny akcji?

Publikacja: 03.07.2020 09:38

Amerykański sekretarz skarbu Steven Mnuchin

Amerykański sekretarz skarbu Steven Mnuchin

Foto: AFP

Foto: parkiet.com

Jak wspieranie gospodarki wpływa na ceny akcji? Można oczekiwać, że rząd będzie wspierał akcje do czasu, gdy stosunek kapitalizacji rynkowej do PKB osiągnie 2,75x. Giełdy są zbyt duże, aby upaść.

Stosunek kapitalizacji rynkowej do PKB nazywany jest wskaźnikiem Buffetta. Miliarder Warren Buffett zwracał bowiem uwagę, widząc w 1999 r. narastającą bańkę internetową i przewidując dużą korektę: – To prawdopodobnie najlepsza miara tego, gdzie są w danym momencie wyceny na rynku.

W styczniu pisaliśmy: Wartość amerykańskiego rynku akcji sięga już 34,7 bln dol., czyli 153 proc. PKB. Wielkość amerykańskiego rynku akcji w stosunku do PKB jest już wyższa niż przed pęknięciem bańki internetowej w 2000 r. (146 proc.) i większa niż w 2007 r., czyli tuż przed wybuchem globalnego kryzysu (137 proc.).

Zatrudnienie w USA wzrosło w czerwcu o 4,8 mln, wyraźnie powyżej konsensusu (3 mln) i raportu ADP. Wydawało się, że będzie to ogromnym wsparciem dla Wall Street. Tymczasem - jak zauważa Kamil Cisowski, analityk DI Xelion - skala zwyżek w USA w czwartek to skromne 0,5 proc. na S&P 500 i NASDAQ, co wystarczyło jednak do osiągnięcia nowych historycznych szczytów na drugim z indeksów. - Sesja kończyła się jednak w okolicach dziennych minimów, na co wpływ miały przede wszystkim informacje o silnym wzroście nowych przypadków kornawirusa na Florydzie. Krzywe zachorowań są rosnące już w 40 z 50 amerykańskich stanów, a czwartkowy ich przyrost o ponad 55 tys. na terenie całego USA jest nowym dziennym rekordem. Do rewizji swojej polityki w zakresie noszenia maseczek został zmuszony m.in. republikański gubernator Teksasu, G. Abbott, który do tej pory wspierał retorykę prezydenta Trumpa - podkreśla Cisowski.

Amerykańska giełda ma jednak za sobą najlepszy kwartał od dekad – indeksy odnotowały najwyższe kwartalne stopy zwrotu od ponad 20 lat.

Analizy rynkowe
Niedźwiedzie znów są prowokowane przez byki. Koniec korekty?
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Analizy rynkowe
Optymizm wrócił na giełdy, ale Trump jeszcze może postraszyć
Analizy rynkowe
Kolejny krach. Jak nie pandemia, to Trump wyzwoliciel
Analizy rynkowe
Gotówka dla akcjonariuszy. Firmy coraz częściej stawiają na skupy akcji
Analizy rynkowe
Dlaczego amerykańskie obligacje rządowe zaczęły być ostro wyprzedawane?
Analizy rynkowe
Na amerykańskie obligacje działają dwie przeciwstawne siły, ale stopy procentowe będą spadać