#WykresDnia: Chory człowiek Europy

Dane o PKB za II kwartał potwierdzają: PKB Wielkiej Brytanii spadł o 20,4 proc. kw/kw.

Publikacja: 12.08.2020 13:00

#WykresDnia: Chory człowiek Europy

Foto: Bloomberg

Foto: pbs.twimg.com

Wielka Brytania ma najgorszy kryzys gospodarczy w Europie z szokującym spadkiem o 20,4% w kwartale. Ten wynik wyprzedził kryzys w USA i oficjalnie pchnął kraj w pierwszą recesję od 2009 roku. Niepowodzenie rządu w zakresie wczesnego zablokowania, a następnie szybkiego wyeliminowania Covid-19 jest jednym z największych współczesnych błędów w polityce makroekonomicznej. Bank of England powiedział, że Wielka Brytania może zmierzyć się z największym załamaniem gospodarczym od ponad 300 lat z powodu blokady koronawirusa.

Foto: pbs.twimg.com

W tak zwanym „scenariuszu ilustracyjnym", a nie standardowej prognozie, BoE zapowiadał, że gospodarka Wielkiej Brytanii może się skurczyć o 25 proc. w ciągu trzech miesięcy do czerwca, a bezrobocie może wzrosnąć ponad dwukrotnie do 9 proc. W całym 2020 roku produkcja groziła spadkiem o 14 proc. - największym spadkiem od czasu '' Wielkiego Mrozu '' w 1709 roku - pomimo ogromnego bodźca zapewnionego dotychczas przez najniższe stopy procentowe BoE i gigantyczny program kupowania obligacji, a także nadzwyczajne środki budżetowe rządu w wysokości 100 miliardów funtów (124 miliardy dolarów) – pisze Reuters.

Scenariusz banku centralnego zakładał jednak gwałtowne odbicie gospodarcze w 2021 r. ze wzrostem o 15 proc., jeśli blokady zostaną poluzowane w nadchodzących miesiącach.

Bank Anglii utrzymał swoją referencyjną stopę procentową na najniższym w historii poziomie 0,1 proc. i pozostawił cel skupu obligacji, w większości długu brytyjskiego, na poziomie 645 miliardów funtów.Dwóch z jego dziewięciu decydentów - Michael Saunders i Jonathan Haskel - zagłosowało za kolejnymi 100 miliardami funtów siły ognia do kupowania obligacji, a gubernator Andrew Bailey powiedział, że BoE jest gotów do ponownego działania. „Istnieje wyraźne zobowiązanie i determinacja do podjęcia działań, gdybyśmy musieli to zrobić" - powiedział dziennikarzom Bailey. Analitycy z Nomury powiedzieli, że Bank Anglii ma teraz więcej obligacji rządowych jako udział w krajowej produkcji gospodarczej niż jego amerykańskie i europejskie odpowiedniki, chociaż może zdecydować się spowolnić tempo zakupów jeszcze w tym roku.

Uderzając w mniej ponury ton niż wielu ekonomistów, Bailey powiedział, że BoE spodziewa się, że „ożywienie gospodarki nastąpi z czasem, choć znacznie szybciej niż wycofanie się z globalnego kryzysu finansowego".

Tymczasem po ponad sześciu tygodniach blokady premier Boris Johnson ma w niedzielę nakreślić kolejne kroki Wielkiej Brytanii. Może to być stopniowy ruch w kierunku ponownego otwierania firm, podczas gdy ministrowie twierdzą, że firmy działające na zewnątrz mogą znaleźć sposób na funkcjonowanie w miesiącach letnich.

Bank Anglii oszacował, że dodatkowe dwa tygodnie blokady kosztowałyby około 1,25 proc. PKB w krótkim okresie i spowodowałyby wzrost bezrobocia o 0,75 punktu procentowego, chociaż długoterminowy wpływ byłby bliski zeru. ps

Analizy rynkowe
Niedźwiedzie znów są prowokowane przez byki. Koniec korekty?
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Analizy rynkowe
Optymizm wrócił na giełdy, ale Trump jeszcze może postraszyć
Analizy rynkowe
Kolejny krach. Jak nie pandemia, to Trump wyzwoliciel
Analizy rynkowe
Gotówka dla akcjonariuszy. Firmy coraz częściej stawiają na skupy akcji
Analizy rynkowe
Dlaczego amerykańskie obligacje rządowe zaczęły być ostro wyprzedawane?
Analizy rynkowe
Na amerykańskie obligacje działają dwie przeciwstawne siły, ale stopy procentowe będą spadać