#WykresDnia: Nafciarze tracą pracę

Przemysł naftowy może stracić 200 000 miejsc pracy, ponieważ pandemia uderza w popyt. Bloomberg Intelligence uważa, że Stany Zjednoczone mogą ponieść ciężar tych zwolnień.

Publikacja: 10.09.2020 09:31

#WykresDnia: Nafciarze tracą pracę

Foto: AFP

Foto: parkiet.com

Amerykańskie służby i sprzęt na polach naftowych straciły w sierpniu około 2600 miejsc pracy, według wstępnych danych Bureau of Labor Statistics (BLS), co jest najniższą sumą od wybuchu pandemii COVID-19 w marcu. Gospodarka USA dodała w sierpniu 1,4 miliona miejsc pracy, a stopa bezrobocia spadła do 8,4%.

Miesięczny raport o zatrudnieniu usług i sprzętu na polach naftowych, opracowany i opublikowany przez Petroleum Equipment & Services Association, pokazuje, że całkowita utrata miejsc pracy z powodu pandemii spadła w sierpniu do 103.420. Zatrudnienie w OFS spadło o ponad 121 tys. miejsc pracy od sierpnia 2019 r. i jest na najniższym poziomie od marca 2017 r. - informuje worldoil.com

Korzystając z danych BLS, PESA, w porozumieniu z naukowcami z Hobby School of Public Affairs na University of Houston szacuje, że liczba miejsc pracy w sektorze OFS w USA spadła z 764 189 w lutym do 660 170 w sierpniu, co oznacza spadek o 13,5%. Straty były największe w kwietniu i wyniosły 59 306 miejsc pracy - to największa suma miesięczna od co najmniej 2013 roku.

Zatrudnienie w OFS rok do roku spadło z 781 946 miejsc pracy w sierpniu 2019 do 660 770 w 2020, co oznacza spadek o 15,5%. Utracone miejsca pracy reprezentują roczne zarobki w wysokości około 13,1 miliarda dolarów.

Utrata miejsc pracy w OFS zmniejszyła się w sierpniu, gdy firmy zaczęły podejmować kroki w celu wznowienia produkcji ropy i gazu. Chociaż wydaje się, że najgorsze cięcia są w tyle za branżą, pozostaje znaczna niepewność co do przyszłości, ponieważ gwałtowny wzrost liczby przypadków COVID-19 może zakłócić ożywienie gospodarcze i stłumić popyt.

A ograniczenia energetyczne Joe Bidena - zakaz wydobycia gazu ziemnego i ropy naftowej na terenach publicznych i wodach - kosztowałyby Amerykanów około 1 miliona miejsc pracy do 2022 roku i zmusiłby Stany Zjednoczone do importowania znacznie większej ilości zagranicznej ropy - twierdzi Mike Sommers, prezes i dyrektor generalny American Petroleum Institute. - Zakaz federalnej dzierżawy i rozwoju na terenach i wodach federalnych zniweczyłby dziesięciolecia postępu energetycznego USA i przywróciłby nas do czasów, gdy polegaliśmy na zagranicznych źródłach energii wrogich amerykańskim interesom - podkreślił.

Jego grupa twierdzi, że import ropy do USA ze źródeł zagranicznych może wzrosnąć o 2 miliony baryłek dziennie do 2030 roku, jeśli taka polityka zostanie wprowadzona w życie.

Analizy rynkowe
Niedźwiedzie znów są prowokowane przez byki. Koniec korekty?
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Analizy rynkowe
Optymizm wrócił na giełdy, ale Trump jeszcze może postraszyć
Analizy rynkowe
Kolejny krach. Jak nie pandemia, to Trump wyzwoliciel
Analizy rynkowe
Gotówka dla akcjonariuszy. Firmy coraz częściej stawiają na skupy akcji
Analizy rynkowe
Dlaczego amerykańskie obligacje rządowe zaczęły być ostro wyprzedawane?
Analizy rynkowe
Na amerykańskie obligacje działają dwie przeciwstawne siły, ale stopy procentowe będą spadać