#WykresDnia: Bitcoin blisko szczytu

Kryptowaluta ma bogatego sponsora.

Publikacja: 19.11.2020 09:37

#WykresDnia: Bitcoin blisko szczytu

Foto: AFP

Foto: parkiet.com

Bitcoin ma jednego z najbogatszych jak dotąd sponsorów: Ricardo Salinas Pliego, trzecia najbogatsza osoba w Meksyku powiedział, że 10 proc. jego „portfela płynności" tworzy największa kryptowaluta świata.

„Wiele osób pyta mnie, czy mam bitcoiny" - powiedział Salinas, który według indeksu miliarderów Bloomberga ma fortunę w wysokości 11,8 miliarda dolarów dzięki udziałom w handlu detalicznym, bankowości i transmisjach. "TAK. Zainwestowałem 10 proc. mojego płynnego portfela ".

Bitcoin zbliża się do rekordowych szczytów po ponad dwukrotnym wzroście w tym roku, częściowo napędzanym obawami, że główne poluzowania banków centralnych i bodźce fiskalne spowodują zdegradowanie walut. Zasób cyfrowy rósł w trzecią sesję w środę, pokonując większość swoich rywali, przekraczając 18 000 USD. Jego wyniki przyciągnęły kilku dużych menadżerów z Wall Street, w tym Fidelity Investments, która latem uruchomiła fundusz Bitcoin, oraz inwestora makro Paula Tudora Jonesa.

W serii tweetów we wtorek założyciel funduszu hedgingowego Ray Dalio zakwestionował użyteczność kryptowaluty jako celu lokowania bogactwa, ale dodał: „Być może brakuje mi czegoś na temat Bitcoina, więc chciałbym zostać poprawiony".

Inni bogacze wspierający Bitcoina to Tyler i Cameron Winklevoss, bliźniacy, którzy są obecnie warci około 1 miliarda dolarów każdy z powodu gwałtownego wzrostu kryptowaluty, zgodnie z indeksem bogactwa Bloomberga.

Zyski Bitcoina pomogły zrekompensować interesy biznesowe Salinas. Akcje jego największego notowanego na giełdzie aktywa - konglomeratu Grupo Elektra SAB - spadły w tym roku o ponad 10 proc., podczas gdy te w lokalnej sieci telewizyjnej, którą on i jego rodzina kontrolują, spadły o prawie 60 proc.Rzecznik Salinas nie odpowiedział od razu na e-mail i telefon z prośbą o komentarz.

Salinas, lat 65, który w zeszłym miesiącu chorował na Covid-19, powiedział w późniejszym tweecie, że po raz pierwszy zainwestował w Bitcoin cztery lata temu, dodając, że utrzymuje saldo swojego płynnego portfela w akcjach kopalni metali szlachetnych. Salinas i jego rodzina zarobili ponad 500 milionów dolarów dzięki dywidendom z ich udziałów giełdowych w ciągu ostatnich dwóch dekad, według indeksu bogactwa Bloomberga.

Salinas wykorzystał również Twittera do skomentowania pandemii. Wcześniej wezwał meksykańskich urzędników ds. zdrowia do zaprzestania narzucania „autorytarnej" polityki w celu powstrzymania rozprzestrzeniania się wirusa i ponownie wrócił na stronę, aby ujawnić własną diagnozę. „Dbaj o siebie i nie bój się" - powiedział w zeszłym miesiącu. „Wszyscy będziemy musieli przez to przejść i wszystko będzie dobrze".

W środę Bitcoin wzrósł o ponad 7 proc. do 17.891 USD, czyli do najwyższego poziomu od grudnia 2017 roku. Niektórzy analitycy twierdzą, że pandemia Covid-19 zachęciła inwestorów do ponownej oceny długoterminowych perspektyw dla Bitcoina i innych kryptowalut. Ale nadal istnieją obawy dotyczące oszukańczego handlu kryptowalutami po serii głośnych hacków.

W okresach zmienności inwestorzy mają tendencję do przenoszenia swoich pieniędzy z akcji do tego, co uważa się za bezpieczniejsze przystanie, takie jak gotówka i złoto. Niektórzy uważają, że kryptowaluty są teraz postrzegane jako schronienie przed zmiennością na giełdzie. „Covid-19 zakłócił tradycyjny bezpieczny handel i niezdolność złota do osiągania lepszych wyników. Okresy skrajnej awersji do ryzyka zmusiły wielu traderów do dywersyfikacji w kierunku Bitcoina" - powiedział Edward Moya z firmy handlowej Oanda. Jedną z atrakcji Bitcoina jest ograniczona do 21 milionów podaż.

Analizy rynkowe
Niedźwiedzie znów są prowokowane przez byki. Koniec korekty?
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Analizy rynkowe
Optymizm wrócił na giełdy, ale Trump jeszcze może postraszyć
Analizy rynkowe
Kolejny krach. Jak nie pandemia, to Trump wyzwoliciel
Analizy rynkowe
Gotówka dla akcjonariuszy. Firmy coraz częściej stawiają na skupy akcji
Analizy rynkowe
Dlaczego amerykańskie obligacje rządowe zaczęły być ostro wyprzedawane?
Analizy rynkowe
Na amerykańskie obligacje działają dwie przeciwstawne siły, ale stopy procentowe będą spadać