#WykresDnia: MSCI idzie na rekord

O ile nie dojdzie do nieprzewidzianej komplikacji w ciągu następnych kilku godzin, listopad będzie dla globalnych giełd najlepszym miesiącem kiedykolwiek.

Publikacja: 30.11.2020 09:26

#WykresDnia: MSCI idzie na rekord

Foto: 123rf

Foto: pbs.twimg.com

Akcje światowe mogą przypieczętować rekordowy miesiąc w poniedziałek, ponieważ perspektywa globalnego ożywienia gospodarczego wywołanego szczepionkami w przyszłym roku i jeszcze większej ilości wolnych pieniędzy z banków centralnych przyćmiła obawy o pandemię w najbliższej perspektywie – pisze moneycontrol.com.

Powrót do ryzyka przyniósł również korzyści ropie naftowej i towarom przemysłowym, spowalniając jednocześnie dolara i złoto, które są bezpieczną przystanią.

„Listopad zapowiada się jako wspaniały miesiąc dla inwestorów kapitałowych, a Europa jest liderem na poziomie krajowym/regionalnym" - powiedział analityk NAB Rodrigo Catril.

Wiele europejskich giełd może pochwalić się najlepszym miesiącem w historii - Francja wzrosła o 21 procent, a Włochy o prawie 26 procent. Jak dotąd wskaźnik MSCI światowych akcji wzrósł w listopadzie o 13 proc., podczas gdy S&P 500 o 11 proc. do rekordowych poziomów.

W poniedziałek rano najszerszy indeks MSCI dotyczący akcji w regionie Azji i Pacyfiku poza Japonią wzrósł o 0,1 proc., osiągając w tym miesiącu ponad 11proc. wzrost. Japoński Nikkei umocnił się o 0,7 proc., podnosząc swój miesięczny wzrost do 16,7 proc., co oznacza największy wzrost od 1990 r. Kontrakty terminowe E-Mini na S&P 500 wzrosły o kolejne 0,1 proc. we wczesnych rannych obrotach, a kontrakty terminowe NASDAQ o 0,4 proc. „Rynki są wykupione i zagrożone krótkoterminową przerwą" - powiedział Shane Oliver, szef strategii inwestycyjnej w AMP Capital. „Jednak obecnie znajdujemy się w sezonowo mocnej porze roku, a inwestorzy jeszcze w pełni nie dyskontowali potencjału bardzo silnego ożywienia wzrostu i zysków w przyszłym roku w połączeniu ze szczepionkami" - podkreślił. Oliver dodał, że akcje firm z cyklicznych branżach, w tym zasoby, sektory przemysłowe i finansowe, będą prawdopodobnie relatywnie lepsze.

Gwałtowny wzrost cen akcji wywarł pewną presję konkurencyjną na obligacje „bezpiecznej przystani", ale większość z tego została złagodzona przez oczekiwania większego skupu aktywów przez banki centralne. Szwedzki Riksbank zaskoczył w zeszłym tygodniu rozszerzeniem programu skupu obligacji, a Europejski Bank Centralny prawdopodobnie dołączy do niego w grudniu. Przewodniczący Rezerwy Federalnej, Jerome Powell, wystąpi przed Kongresem we wtorek, pośród spekulacji na temat dalszych działań politycznych na następnym posiedzeniu w połowie grudnia. W rezultacie 10-letnie rentowności w USA kończą miesiąc prawie dokładnie w miejscu, w którym zaczęły na poziomie 0,84 procent, co jest dobrym wynikiem, biorąc pod uwagę żywiołowość na akcjach. „Pomysł, że potencjalna sekretarz skarbu Janet Yellen i prezes Fed, Powell, mogliby ściślej współpracować, aby kształtować i koordynować bardzo łatwą politykę pieniężną i potężne bodźce fiskalne, które mogłyby spowodować szybkie ożywienie po pandemii, spowodowały, że dolar znalazł się pod presją" - powiedział Robert Rennie , szef strategii rynków finansowych w Westpac. W porównaniu z koszykiem walut, indeks dolara dotarł do 91,771, spadając w tym miesiącu o 2,4 procent i osiągając w piątek najniższy poziom zamknięcia od dwóch lat.

Analizy rynkowe
Niedźwiedzie znów są prowokowane przez byki. Koniec korekty?
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Analizy rynkowe
Optymizm wrócił na giełdy, ale Trump jeszcze może postraszyć
Analizy rynkowe
Kolejny krach. Jak nie pandemia, to Trump wyzwoliciel
Analizy rynkowe
Gotówka dla akcjonariuszy. Firmy coraz częściej stawiają na skupy akcji
Analizy rynkowe
Dlaczego amerykańskie obligacje rządowe zaczęły być ostro wyprzedawane?
Analizy rynkowe
Na amerykańskie obligacje działają dwie przeciwstawne siły, ale stopy procentowe będą spadać