#WykresDnia: Groszowe spółki na fali

Kiedy wydawało się, że obroty akcjami na poziomie biliona to szczyt, w lutym handel pozagiełdowy sięgnął już 2 bilionów papierów.

Publikacja: 17.02.2021 09:48

#WykresDnia: Groszowe spółki na fali

Foto: Bloomberg

Foto: parkiet.com

Mania GameStop nie jest już tematem na pierwsze strony, ale duch, który ją karmił, wciąż rządzi wieloma zakątkami rynku. Akcje groszowe są obszarem, w którym nastroje wciąż się gotują, co jest przedmiotem kontroli federalnych organów regulacyjnych - pisze Sarah Ponczek na Bloombergu.

Niewielkie giełdy, w których firmy podlegające niewielkim regulacjom były wielokrotnie wciągane w wir handlowy napędzany mediami społecznościowymi, w grudniu po raz pierwszy od dekady zmieniło właściciela ponad 1 bilion akcji. Zdarzyło się to ponownie w styczniu. W tym miesiącu średni dzienny wolumen jest o 64 procent wyższy od tych poziomów, co może zwiększyć miesięczny obrót do 2 bilionów.

Ten chaos przyciągnął uwagę Komisji Papierów Wartościowych i Giełd, która w zeszłym tygodniu zawiesiła handel akcjami SpectraScience Inc. - firmy, która w 2021 roku wzrosła o 633 procent do nieco ponad dwóch dziesiątych centa przed wstrzymaniem handlu. W nakazie SEC stwierdzono, że chociaż firma nie składała raportów od lat, a jej numer telefonu nie działa, „konta mediów społecznościowych mogą być zaangażowane w skoordynowaną próbę sztucznego wpłynięcia" na cenę jej akcji.

„Wstrzymania przez regulatora handlu niektórymi z tych akcji, które są przedmiotem obrotu pozagiełdowego, co ma miejsce w przypadku wielu akcji groszowych, nie jest niczym niezwykłym lub niespotykanym" - powiedział Shawn Cruz, starszy strateg rynkowy w TD Ameritrade Inc „SEC przygląda się temu teraz, ponieważ kwestionuje przyczyny niektórych zachowań".

SpectraScience to tylko jedna groszówka, która w tym roku przeskoczyła z niebytu do sensacji dnia. W 2021 roku było już kilkanaście lub więcej podobnych historii. Często rozmowy w mediach społecznościowych, takich jak Stocktwits i Twitter, a także w innych czatach online, zapowiadają ich poczatek. Dzieje się tak, ponieważ inwestorzy detaliczni, zwabieni zerowymi prowizjami u brokerów zwiększyli udział w handlu do ??23 proc. wolumenu obrotu akcjami, w porównaniu z 20 proc. w zeszłym roku, według Bloomberg Intelligence.

Jak dotąd w tym miesiącu każdego dnia właściciela zmieniało średnio 99 miliardów akcji spółek, które nie są handlowane na klasycznych giełdach - często nazywanych papierami wartościowymi „over-the-counter". Gdyby to tempo się utrzymało, w lutym całkowity wolumen obrotu akcjami za grosz wyniósłby około 1,9 biliona. Sundial Capital Research nazwał to „wzrostem spekulacyjnym jak żaden inny", odnotowując, że „aktywność pozagiełdowa nadal rośnie w siłę w ostatnich tygodniach".

W przypadku SpectraScience wolumen przekroczył 3,5 miliarda akcji w jednym dniu pod koniec stycznia, gdy cena akcji wzrosła o 167 procent. W ciągu ostatniego miesiąca średnio ponad 500 milionów akcji zmieniało właściciela każdego dnia, około 12 razy więcej niż było to w 2020 roku. SEC zawiesiła obrót 10 lutego z powodu „pytań dotyczących dokładności i adekwatności informacji o spółce i potencjalnie manipulacyjną aktywnością handlową."

Niektórym trudno nie zauważyć podobieństwa do szaleństwa na groszowych akcjach z przeszłości, kiedy pojawiały sie schematy takie jak „pompuj i wyrzucaj" (pump-and-dump). - Jest to bardzo podobne do tego, co widzieliśmy w 1999 r., gdy ci jednodniowi traderzy i początkujący inwestorzy przychodzili i traktowali rynek jako rodzaj schematu szybkiego wzbogacenia się, i oczywiście nie skończyło się to zbyt dobrze 20 lat temu - powiedział Marc Odo, menedżer ds. portfela klientów w Swan Global Investments. „Dopóki ludzie nie stracą zbyt wiele, mogą nadal być silni - tylko wtedy, gdy zaczną tracić więcej niż mogą sobie pozwolić, zaczną opuszczać rynek".

Analizy rynkowe
Niedźwiedzie znów są prowokowane przez byki. Koniec korekty?
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Analizy rynkowe
Optymizm wrócił na giełdy, ale Trump jeszcze może postraszyć
Analizy rynkowe
Kolejny krach. Jak nie pandemia, to Trump wyzwoliciel
Analizy rynkowe
Gotówka dla akcjonariuszy. Firmy coraz częściej stawiają na skupy akcji
Analizy rynkowe
Dlaczego amerykańskie obligacje rządowe zaczęły być ostro wyprzedawane?
Analizy rynkowe
Na amerykańskie obligacje działają dwie przeciwstawne siły, ale stopy procentowe będą spadać