#WykresDnia: Spot niosą ostrzeżenie

Surowce są najdroższe od 2011 r. po powrocie globalnego popytu.

Publikacja: 05.05.2021 09:58

#WykresDnia: Spot niosą ostrzeżenie

Foto: Bloomberg

Foto: parkiet.com

Ceny surowców wzrosły do ??najwyższego poziomu od prawie dekady, ponieważ odbicie w największych gospodarkach świata zwiększa popyt na metale, żywność i energię, podczas gdy zła pogoda szkodzi uprawom, a wąskie gardła w transporcie ograniczają dostawy.

Bloomberg Commodity Spot Index, który śledzi ceny 23 surowców, wzrósł we wtorek o 0,8 proc. do najwyższego poziomu od 2011 r. Wskaźnik wzrósł o ponad 70 proc. od osiągnięcia czteroletniego minimum w marcu ubiegłego roku.

Wraz z wychodzeniem z pandemii niektórych głównych gospodarek ceny metali rosną wraz ze wzrostem produkcji, a powrót kierowców na drogi powoduje wzrost cen energii. Gwałtownie drożeją takie uprawy jak kukurydza, pszenica i cukier, ponieważ susze szkodzą im w Brazylii, USA i Europie, podczas gdy Chiny konsumują zapasy. Fundusze hedgingowe podnoszą stawki na surowce, sygnalizując ponowny zakład inflacyjny.

Rosnące ceny surowców podnoszą ceny wszystkiego, od domów, po żywność, papier toaletowy i pieluchy, i podsycają obawy przed inflacją na całym świecie. Sekretarz skarbu USA Janet Yellen, była przewodnicząca Rezerwy Federalnej, powiedziała w wywiadzie we wtorek, że stopy procentowe mogą wzrosnąć, aby gospodarka się nie przegrzała - choć później powiedziała, że ??nie przewiduje wzrostu stóp i nie przewiduje trwale wyższej inflacji.

- Z pewnością widać optymizm co do poprawiających się perspektyw gospodarczych, które doprowadzą do przyspieszenia popytu - powiedział Greg Sharenow, zarządzający portfelem w Pacific Investment Management Co. Dodał, że krzywe futures dla kilku towarów wskazują na ograniczone dostawy.

Stany Zjednoczone i Chiny szybko wychodzą z pandemii, zwiększając popyt na samochody, elektronikę i infrastrukturę. Ford Motor Co. spodziewa się, że wpływ na koszty towarów w ostatnich trzech kwartałach roku - stali, aluminium i metali szlachetnych – wyniesie 2,5 miliarda dolarów.

Pakiet infrastrukturalny prezydenta Joe Bidena o wartości 2,25 biliona dolarów zakłada, że ??bardziej agresywne zobowiązania klimatyczne przyspieszą powstawanie paneli słonecznych, turbin wiatrowych i pojazdów elektrycznych, co również budzi obawy o niedobory metali.

Surowce mogą wzrosnąć o kolejne 13,5 proc. w ciągu sześciu miesięcy, przy czym ropa osiągnie 80 USD za baryłkę, a miedź 11 000 USD za tonę, przewiduje Goldman Sachs. Według jego analityków ropa odnotuje największy w historii wzrost popytu w ciągu najbliższych sześciu miesięcy, ponieważ wprowadzenie szczepień zwiększy mobilność.

Ale drożejące surowce niekoniecznie oznaczają początek kolejnego supercyklu - wydłużonego okresu, w którym ceny znacznie przekraczają długoterminowy trend. - Wielkość wzrostu popytu w następnych latach nie powinna być taka sama, jak wtedy, gdy szybka industrializacja Chin napędzała ostatni supercykl w pierwszej dekadzie stulecia, a wystarczające wolne moce produkcyjne powinny utrzymać kontrolę nad cenami energii - powiedział Stephen Hare z Oxford Economic w raport w kwietniu.

Światowy popyt zacznie kierować się na usługi zamiast na towary, gdy pracownicy będą wracać do biur, zmniejszając popyt na metale do produkcji sprzętu RTV i AGD, uważają analitycy z JPMorgan Chase. Według Capital Economics  ruda żelaza, która biła rekordy cenowe, spadnie o około 20 proc. w stosunku do obecnego poziomu na koniec roku, a cena miedzi, która w zeszłym miesiącu przekroczyła 10 000 USD za tonę metryczną, obniży się do około 8 250 USD w czwartym kwartale.

Wahania cen towarów mają znaczący wpływ na koszty utrzymania, ponieważ mogą obejmować ceny paliw, energii, żywności i projektów budowlanych. Wpływają również na kształtowanie warunków handlu, kursów wymiany i ostatecznie polityki w krajach zależnych od towarów, takich jak Rosja, Brazylia i Chile.

- Gwałtowny wzrost cen surowców w ciągu ostatniego roku gwarantuje teraz wyższą inflację cen towarów tego lata, napisał IHS Markit. - W ciągu następnych kilku miesięcy inflacja cen konsumpcyjnych w krajach takich jak Stany Zjednoczone wzrośnie do poziomu niespotykanego od prawie dziesięciu lat.

Analizy rynkowe
Niedźwiedzie znów są prowokowane przez byki. Koniec korekty?
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Analizy rynkowe
Optymizm wrócił na giełdy, ale Trump jeszcze może postraszyć
Analizy rynkowe
Kolejny krach. Jak nie pandemia, to Trump wyzwoliciel
Analizy rynkowe
Gotówka dla akcjonariuszy. Firmy coraz częściej stawiają na skupy akcji
Analizy rynkowe
Dlaczego amerykańskie obligacje rządowe zaczęły być ostro wyprzedawane?
Analizy rynkowe
Na amerykańskie obligacje działają dwie przeciwstawne siły, ale stopy procentowe będą spadać