#WykresDnia: mRNA winduje akcje

Dzięki technologii mRNA, 13-letnia firma biotechnologiczna BioNTech jest obecnie warta 84 miliardy euro, prawie dwa razy więcej niż tradycyjna niemiecka firma farmaceutyczna Bayer, która ma 158 lat.

Publikacja: 10.08.2021 09:25

#WykresDnia: mRNA winduje akcje

Foto: AFP

Foto: parkiet.com

Foto: parkiet.com

Akcje BioNTech rosną, gdy spółka przekracza szacunki i podnosi prognozę sprzedaży szczepionek Covid do 15,9 mld euro. Szczepionka Covid jest na dobrej drodze, aby stać się jednym z najlepiej sprzedających się leków wszechczasów, Pfizer zapowiedział w zeszłym miesiącu, że może wygenerować 33,5 miliarda dolarów sprzedaży w tym roku.

Akcje Moderny i BioNTech wzrosły w poniedziałek w wyniku rosnącego entuzjazmu dla technologii stosowanej w ich szczepionkach na koronawirusa i jej potencjału w walce z innymi dolegliwościami, takimi jak rak i malaria.

Poniedziałkowy rajd nastąpił po tym, jak BioNTech poinformował inwestorów w raporcie o zyskach, że posuwa się naprzód z planami badań na ludziach dotyczących szczepionek przeciw grypie i malarii – a także leczenia raka. Próby będą opierać się na technologii informacyjnego RNA, czyli mRNA – nowym typie szczepionki stosowanej do ochrony przed koronawirusem, który może również mieć potencjał do rozwiązywania problemów związanych z opracowywaniem szczepionek na inne choroby zakaźne i nowotwory. Zarówno BioNTech, jak i Moderna wykorzystują obecnie technologię mRNA w swoich szczepionkach na koronawirusa.

Akcje Moderny z Massachusetts wzrosły o 17 proc., kończąc dzień na poziomie 484,47 dolarów, podczas gdy niemiecki BioNTech zamknął się o 14,9 proc. wyżej, na poziomie 447,23 dolarów. Akcje Moderny zyskały na wieść, że jej szczepionka COVID została tymczasowo zarejestrowana przez australijską Administrację Towarów Terapeutycznych. Lek może być teraz stosowany do szczepienia w tym kraju osób, które mają co najmniej 18 lat. Moderna ma zawarte umowy, które mają potencjalnie dostarczyć australijskiemu rządowi aż 25 milionów dawek szczepionki do 2022 roku.

W tym samym czasie Novavax wydawał się czerpać korzyści z raportu Barrona podkreślającego instytucjonalne kupowanie jego akcji. Wspólny Fundusz Emerytalny stanu Nowy Jork (trzecia co do wielkości publiczny fundusz emerytalny w USA) zwiększył swój udział w Novavax i innych akcjach producentów szczepionek, zgodnie z niedawnymi dokumentami złożonymi w Komisji Papierów Wartościowych i Giełd.

Według Investors Business Daily, BioNTech również odnotował lepsze niż oczekiwano wyniki kwartalne, osiągając 6,24 miliarda dolarów sprzedaży w drugim kwartale w porównaniu z oczekiwaniami analityków wynoszącymi 3,83 USD. Firma spodziewa się w tym roku dostarczyć aż 2,2 miliarda dawek swojej szczepionki przeciw COVID-19.

Potencjał leczenia dolegliwości, które każdego roku zabijają miliony ludzi sprawił, że inwestorzy oszaleli. Akcje BioNTech wzrosły o 422 proc. od początku 2021 roku, podczas gdy akcje Moderna wzrosły o 333 procent, według danych MarketWatch.

Szczepionki COVID-19 są jedynymi sprzedawanymi produktami oferowanymi komercyjnie przez obie firmy – ale Moderna i BioNTech twierdzą, że technologia mRNA ma potencjał w leczeniu raka, malarii i innych chorób.

Firma Pfizer, która wraz z BioNTech opracowała szczepionkę na koronawirusa, odnotowała w poniedziałek wzrost swoich akcji o znacznie skromniejszy 1,5 proc. i 24 proc. od początku roku. Pfizer jest również znacznie bardziej zdywersyfikowany niż jego konkurenci z szeroką listą leków dostępnych na rynku.

W notatce udostępnionej The Post dyrektor zarządzający Jefferies Michael Yee powiedział, że Moderna „w dalszym ciągu handluje jak „Tesla biotechnologii "- co oznacza, że ??akcje mają ogromną wycenę opartą na wysokich oczekiwaniach inwestorów co do jej przyszłości. Moderna to „innowacyjny i przełomowy gracz technologiczny", dodał Yee, ponieważ technologia mRNA firmy ma potencjał do zastąpienia tradycyjnych metod leczenia i tworzenia nowych szczepionek.

Moderna została dodana do indeksu S&P 500 w zeszłym miesiącu, co przyczyniło się do dalszego wzrostu jej akcji.

Analizy rynkowe
Niedźwiedzie znów są prowokowane przez byki. Koniec korekty?
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Analizy rynkowe
Optymizm wrócił na giełdy, ale Trump jeszcze może postraszyć
Analizy rynkowe
Kolejny krach. Jak nie pandemia, to Trump wyzwoliciel
Analizy rynkowe
Gotówka dla akcjonariuszy. Firmy coraz częściej stawiają na skupy akcji
Analizy rynkowe
Dlaczego amerykańskie obligacje rządowe zaczęły być ostro wyprzedawane?
Analizy rynkowe
Na amerykańskie obligacje działają dwie przeciwstawne siły, ale stopy procentowe będą spadać