#WykresDnia: Evergrande – reaktywacja?

China Evergrande Group poinformowała, że po prywatnych negocjacjach z obligatariuszami wypłaci 23 września odsetki od obligacji, ponieważ globalni inwestorzy obawiają się niewypłacalności chińskiego dewelopera nr 2.

Publikacja: 22.09.2021 09:16

#WykresDnia: Evergrande – reaktywacja?

Foto: Bloomberg

Foto: twitter.com

Evergrande Group wprowadziła świeżą dawkę niepewności na rynki finansowe za pomocą niejasno sformułowanego oświadczenia o wypłacie odsetek od obligacji, które pozostawiło analitykom pole do szukania szczegółów. Evergrande poinformowała w środowym oświadczeniu giełdowym, że płatność odsetek należnych 23 września od jednej z serii jej obligacji denominowanych w juanach „została rozwiązana w drodze negocjacji z izbą rozliczeniową". Ale nie określiła, ile i kiedy zostanie wypłaconych odsetek.

Zgłoszenie wywołało wśród niektórych analityków spekulacje, że Evergrande zawarło umowę z posiadaczami papierów na odroczenie płatności odsetek bez konieczności określania tego ruchu jako niewykonanie zobowiązania.

- Chińskie firmy zazwyczaj płacą odsetki od lokalnych obligacji za pośrednictwem izby rozliczeniowej; kiedy umawiają się na bezpośrednią płatność obligatariuszom, często dzieje się tak dlatego, że nie mogą przekazać gotówki na czas lub w całości, tłumaczy Li Kai, partner założycielski funduszu obligacji Shengao Investment z siedzibą w Pekinie. - Zazwyczaj wiąże się to z przedłużeniem, płatnością w ratach lub zmniejszeniem kuponu – powiedział Li. - To jeden ze sposobów na uniknięcie niewypłacalności firm znajdujących się w trudnej sytuacji – podsumował.

Inwestorzy z całego świata przyglądają się każdemu ruchowi Evergrande próbując ocenić, czy kryzys finansowy giganta nieruchomości doprowadzi do kryzysu finansowego i gospodarczego. Podczas gdy odruchowa reakcja na środowe zgłoszenie Evergrande była pozytywna, ryzykowne aktywa, w tym kontrakty terminowe na indeks S&P 500, straciły część swoich zysków. Wezwania do Evergrande z prośbą o komentarz w sprawie wypłaty odsetek pozostały bez odpowiedzi.

Deweloper będący własnością miliardera Hui Ka Yan jest powszechnie postrzegany jako zmierzający w kierunku jednej z największych w historii restrukturyzacji zadłużenia w Chinach, ale firma i przywódcy partii komunistycznej jak dotąd podali niewiele wskazówek, jak planują rozwiązać kryzys płynności, który wstrząsnął rynkami od Hongkongu do Nowego York w tym tygodniu. Według osób zaznajomionych z tą sprawą Evergrande nie spłaciło w poniedziałek odsetek należnych co najmniej dwóm największym wierzycielom bankowym. Deweloper, największy emitent śmieciowych obligacji w Azji, ma również do spłaty należne odsetki od jednej z serii swoich dolarowych papierów w czwartek. Chińskie władze zaczęły przygotowywać grunt pod potencjalną restrukturyzację, gromadząc ekspertów księgowych i prawnych w celu zbadania finansów grupy. Podjęły również pewne kroki w celu ograniczenia potencjalnych skutków, pompując w środę do systemu bankowego 120 miliardów juanów (18,6 miliardów dolarów).

Kwota należna za kupon na obligację lokalną Evergrande 5,8 proc. 2025 wyniosła 232 miliony juanów, zgodnie z danymi zebranymi przez Bloomberg.

- Evergrande mogło dojść do pewnego rodzaju porozumienia z krajowymi posiadaczami obligacji – powiedział Daniel Fan, analityk kredytowy w Bloomberg Intelligence. - Mogło poprosić ich, aby nie podejmowali żadnych kroków, oczekując na negocjacje w sprawie zmiany harmonogramu lub czegoś w tym rodzaju - dodał. Evergrande ma ponad 300 miliardów dolarów łącznych zobowiązań, w tym 19,2 miliarda w niespłaconych zagranicznych obligacjach i 53,5 miliarda juanów w lokalnych papierach wartościowych.

Do końca tego roku spółka była winna 669 mln USD z tytułu odsetek, w tym 83,5 mln USD z tytułu wypłaty kuponu należnego 23 września z tytułu obligacji dolarowych. Zgodnie z umowami dotyczącymi obligacji istnieje 30-dniowy okres karencji, zanim nieodebrana płatność na tych papierach stanie się niewykonana.

Analizy rynkowe
Niedźwiedzie znów są prowokowane przez byki. Koniec korekty?
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Analizy rynkowe
Optymizm wrócił na giełdy, ale Trump jeszcze może postraszyć
Analizy rynkowe
Kolejny krach. Jak nie pandemia, to Trump wyzwoliciel
Analizy rynkowe
Gotówka dla akcjonariuszy. Firmy coraz częściej stawiają na skupy akcji
Analizy rynkowe
Dlaczego amerykańskie obligacje rządowe zaczęły być ostro wyprzedawane?
Analizy rynkowe
Na amerykańskie obligacje działają dwie przeciwstawne siły, ale stopy procentowe będą spadać