Cofnięcie w Europie i wzrosty na GPW

Podczas dzisiejszej sesji na rynku akcji w Europie mogliśmy obserwować gorsze nastroje.

Publikacja: 18.10.2021 20:03

Cofnięcie w Europie i wzrosty na GPW

Foto: Fotorzepa, Grzegorz Psujek

Za sprawą cofnięcia podczas godzin nocnych, główne indeksy giełdowe na Starym Kontynencie rozpoczęły handel od spadków, a negatywny sentyment utrzymywał się w kolejnych godzinach sesji. Mimo iż po rozpoczęciu notowań w USA obserwowaliśmy nieznaczne odreagowanie, tak zdecydowana większość europejskich indeksów zamknęła się dziś wyraźnie pod kreską. Niemiecki DAX stracił 0,72%, a podobną przecenę obserwowaliśmy we Francji, gdzie tamtejszy CAC40 przecenił się 0,81%. Lepsze nastroje widać było natomiast na GPW, gdzie indeks dwudziestu największych spółek zdołał zamknąć się 0,22% wyżej. Tym samym WIG20 pozostaje w rejonach zeszłotygodniowych maksimów, które są zarazem najwyższymi poziomami w tym roku. Jeżeli obecny sentyment nie ulegnie zmianie i indeks zdołała utrzymać się powyżej szczytów z 2017 roku, niewykluczona jest kontynuacja hossy na polskiej giełdzie. Parząc na największe spółki z WIG20, fenomenalnie poradziła sobie dziś Jastrzębska Spółka Węglowa, której walory zyskały ponad 8%, tym samym notowania JSW wróciły w rejony szczytów z ubiegłego tygodnia. Aktualnie kluczowym wsparciem dla spółki wydaje się okrągły poziom 60 zł, utrzymanie się powyżej, może zwiastować kontynuację trendu wzrostowego. Po drugiej stronie rynku znalazły się z kolei akcje Mercator Medical, gdzie obserwowaliśmy potężną przecenę, która sięgnęła ponad 20%! Tak silny ruch jest wynikiem opublikowanych fatalnych szacunków co do wyników za trzeci kwartał 2021 roku.

Jeśli chodzi z kolei o rynek amerykański, inwestorom zza oceanu nie udzielają się gorsze nastroje, wyraźnie opierają się one spadkom. Dobre rozpoczęcie sezonu publikacji wyników z Wall Street wspiera tamtejsze indeksy. W momencie przygotowywania tego komentarza najlepiej radzi sobie Nasdaq, który zyskuje niemal 0,5%. S&P500 zyskuje z kolei 0,23%, a Dow Jones oscyluje w rejonach poziomu odniesienia. Mimo iż nie są to duże wzrosty, tak kontynuacja ruchu końcówki ubiegłego tygodnia wydaje się dobrym prognostykiem na kolejne dni. Na indeksach w USA doszło bowiem do pokonania kluczowych, krótkoterminowych oporów, co może wspierać rynkowe byki. Jeżeli sentyment nie ulegnie zmianie, niewykluczone, że wkrótce zobaczymy atak na historyczne rekordy. W centrum uwagi pozostają raporty kwartalne spółek, a pod koniec tygodnia poznamy także dane PMI.

Łukasz Stefanik

Analityk Rynków Finansowych XTB

[email protected]

Niniejszy materiał stanowi publikację handlową w rozumieniu art. 24 ust. 3 Dyrektywy Parlamentu Europejskiego Rady 2014/65/UE z dnia 15 maja 2014 r. w sprawie rynków instrumentów finansowych oraz zmieniająca dyrektywę 2002/92/WE i dyrektywę 2011/61/UE (MIFID II). Publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) nr 2016/958 z dnia 9 marca 2016 r. uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących środków technicznych do celów obiektywnej prezentacji rekomendacji inwestycyjnych lub innych informacji rekomendujących lub sugerujących strategię inwestycyjną oraz ujawniania interesów partykularnych lub wskazań konfliktów interesów lub jakiejkolwiek innej porady, w tym w zakresie doradztwa inwestycyjnego, w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi (t.j. Dz. U. 2019, poz. 875 z póź. zm.). Publikacja handlowa sporządzona jest z zachowaniem najwyższej staranności, obiektywizmu, przedstawia stan faktyczny znany autorowi na datę sporządzenia i pozbawiona jest wszelkich elementów ocennych. Publikacja handlowa sporządzana jest bez uwzględnienia potrzeb klienta, jego indywidualnej sytuacji finansowej oraz nie prezentuje w żaden sposób jakiejkolwiek strategii inwestycyjnej. Publikacja handlowa nie stanowi oferty sprzedaży, oferowania, subskrypcji, zaproszenia do nabycia, reklamy, promocji jakichkolwiek instrumentów finansowych. X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A. nie ponosi odpowiedzialności za działania lub zaniechania klienta, w tym w szczególności za nabywanie lub zbywanie instrumentów finansowych podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji handlowej. W przypadku, w którym publikacja handlowa zawiera jakiekolwiek informacje odnośnie jakichkolwiek wyników dotyczących instrumentów finansowych w niej wskazanych, nie stanowią one jakiejkolwiek gwarancji lub prognozy odnośnie wyników w przyszłości.

Analizy rynkowe
Niedźwiedzie znów są prowokowane przez byki. Koniec korekty?
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Analizy rynkowe
Optymizm wrócił na giełdy, ale Trump jeszcze może postraszyć
Analizy rynkowe
Kolejny krach. Jak nie pandemia, to Trump wyzwoliciel
Analizy rynkowe
Gotówka dla akcjonariuszy. Firmy coraz częściej stawiają na skupy akcji
Analizy rynkowe
Dlaczego amerykańskie obligacje rządowe zaczęły być ostro wyprzedawane?
Analizy rynkowe
Na amerykańskie obligacje działają dwie przeciwstawne siły, ale stopy procentowe będą spadać