#WykresDnia: Nawet 10,45 liry za dolara

Turecka lira spadła we wtorek aż o 3,7 proc. do nowego rekordowego poziomu w ciągu dnia, wynoszącego 10,45 do dolara.

Publikacja: 17.11.2021 09:09

#WykresDnia: Nawet 10,45 liry za dolara

Foto: Adobestock

Foto: parkiet.com

Skłoniło to niektórych analityków do ostrzeżenia przed kolejnym kryzysem walutowym spowodowanym przez bank centralny postrzegany jako uginający się pod presją polityczną i obniżający stopy procentowe.

Lira spadła w tym roku o 28 proc., będąc najsłabiej wypadającą walutą na rynkach wschodzących, głównie z powodu obaw inwestorów o wpływ prezydenta Tayyipa Erdogana na politykę pieniężną oraz o to, co wielu nazywa przedwczesnym i ryzykownym cyklem luzowania monetarnego.

Waluta zakończyła dzień spadkiem o 2,8 proc. do 10,35 w stosunku do dolara, co było największym dziennym spadkiem procentowym od miesiąca i rekordowo niskim poziomem zamknięcia.

Bank centralny obniżył swoją główną stopę o 300 punktów bazowych od września, kiedy przyspieszyła wyprzedaż liry, i oczekuje się, że obniży ją do 15 proc. z 16 proc. w tym tygodniu, według sondażu Reutera.

W międzyczasie inflacja wzrosła do blisko 20 proc., czterokrotnie przekraczając oficjalny cel, głęboko wpływając na zarobki Turków wraz z ostrą deprecjacją waluty. Z kolei słabość liry podsyca ceny poprzez duży import z Turcji.

– Istnieje rosnące ryzyko, że dalsze posłuszeństwo banku centralnego wobec presji prezydenta Erdogana w sprawie obniżek stóp procentowych spowoduje gwałtowne i nieuporządkowane spadki waluty w nadchodzących dniach i tygodniach – powiedział Jason Tuvey, starszy ekonomista ds. rynków EM w Capital Economics.

Bank centralny bronił swojej niezależności i zapowiedział, że presja cenowa jest tymczasowa. W zeszłym miesiącu podkreślił potrzebę zajęcia się deficytami na rachunku bieżącym, co skłoniło polityków opozycji do twierdzenia, że ??rząd poświęca walutę.

Erdogan często wzywa do obniżenia stóp aby pobudzić gospodarkę, w tym eksport i miejsca pracy. Szybko zmienił kierownictwo banku, w tym zwolnił w zeszłym miesiącu kolejnych trzech członków Komitetu Polityki Pieniężnej (MPC).

–  Bank centralny ma związane ręce. Wykonuje rozkazy Pałacu – powiedział Kemal Kilicdaroglu, lider głównej opozycyjnej Partii Ludowej CHP. – To jest ich cel: aby lira uległa erozji... –dodał.

Lira spadła o około 33 propc. od połowy lutego, kiedy to zbliżyła się do 6,9 dolara w związku z oczekiwaniami ścisłej polityki pod rządami byłego szefa banku centralnego, Naci Agbala. Erdogan, samozwańczy wróg stóp procentowych, zastąpił go w marcu Sahapem Kavcioglu.

Analitycy są podzieleni co do tego, jaki poziom deprecjacji lirów skłoniłby bank centralny i Erdogana do wstrzymania luzowania monetarnego. W zeszłym miesiącu MPC stwierdził, że ??jest mniej miejsca na obniżki stóp przed końcem roku. Erik Meyersson, starszy ekonomista w Handelsbanken ze Sztokholmu, napisał na Twitterze, że „możemy teraz oficjalnie nazwać to kryzysem walutowym", biorąc pod uwagę, że kurs wymiany spadł o ponad 25 proc. rok do roku.

Turecki kryzys walutowy doprowadził w 2018 r.  do recesji i późniejszego wzrostu gospodarczego poniżej średniej, który został zaostrzony przez pandemię koronawirusa. Podczas gdy oczekuje się, że gospodarka wzrośnie w tym roku o prawie 10 proc. dzięki silnej produkcji i eksporcie oraz ożywieniu w turystyce, dewaluacja liry podnosi koszty obsługi zadłużenia w walutach obcych przez firmy.

Dennis Shen, dyrektor sektora państwowego i publicznego w Scope Ratings, nazwał to „poważnym problemem", biorąc pod uwagę 124 miliardy dolarów netto zobowiązań zagranicznych sektora prywatnego i 58 proc. niespłaconego zadłużenia zagranicznego rządu – „udział, który stale rośnie wraz z deprecjacją waluty ". – Osłabiająca lira jest pogłębiana przez istniejące rozległe niegospodarne zarządzanie, napędzane przez konsolidację władzy prezydenta Erdogana – powiedział.

Lira również została osłabiona w ciągu ostatniego tygodnia przez umocnienie dolara po wyższych niż oczekiwano danych o inflacji w USA.

Odile Renaud-Basso, prezes Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju, powiedziała Reuterowi, że inwestorzy muszą zobaczyć jasne i wiarygodne ramy polityki w Turcji. Podczas wizyty w tym kraju w zeszłym tygodniu podniosła w rozmowie z Erdoganem kwestię bardzo wysokiej inflacji.

Analizy rynkowe
Niedźwiedzie znów są prowokowane przez byki. Koniec korekty?
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Analizy rynkowe
Optymizm wrócił na giełdy, ale Trump jeszcze może postraszyć
Analizy rynkowe
Kolejny krach. Jak nie pandemia, to Trump wyzwoliciel
Analizy rynkowe
Gotówka dla akcjonariuszy. Firmy coraz częściej stawiają na skupy akcji
Analizy rynkowe
Dlaczego amerykańskie obligacje rządowe zaczęły być ostro wyprzedawane?
Analizy rynkowe
Na amerykańskie obligacje działają dwie przeciwstawne siły, ale stopy procentowe będą spadać