#WykresDnia: Towary na szczycie

Wskaźnik cen towarów osiągnął najwyższy poziom w historii, gdy napięcia geopolityczne podniosły ceny energii, pogłębiając obawy o inflację na całym świecie.

Publikacja: 27.01.2022 08:56

#WykresDnia: Towary na szczycie

Foto: Adobestock

Foto: parkiet.com

Bloomberg Commodity Spot Index, który śledzi 23 kontrakty terminowe na energię, metale i uprawy, wzrósł w środę o 1 proc., osiągając rekord z października. Indeks podwoił się od czasu, gdy w marcu 2020 r. osiągnął czteroletnie minimum.

Najbardziej rosną dotychczas w tym roku ropa naftowa, gaz ziemny, olej napędowy i benzyna, a europejski kryzys energetyczny, ograniczenia podaży i napięcia między Rosją a Ukrainą pojawiają się w czasie, gdy popyt się odradza i zmniejszają się obawy o wariant Omikron. Wzrosły również soja, aluminium i nikiel.

Gwałtowny wzrost cen energii i upraw był cierniem po stronie decydentów, którzy są zmuszeni do rozważenia podwyżek stóp procentowych w celu powstrzymania inflacji w czasie, gdy gospodarki wciąż wychodzą z kryzysu wywołanego pandemią. Prezydent USA Joe Biden nakazał uwolnienie ropy z rezerw strategicznych USA, aby zmniejszyć koszty energii dla Amerykanów, ale ropa i benzyna nadal drożeją.

Analitycy ING zwracają uwagę, że wraz ze wzrostem napięć między Rosją a Ukrainą rośnie ryzyko, że rozprzestrzeni się na światowe rynki towarowe. Rosja jest potęgą surowcową, będąc kluczowym dostawcą energii, metali i rolnictwa. Konflikt przeciwko obu narodom i/lub surowe sankcje wobec Rosji mogą znacznie zacieśnić rynki towarowe.

Wydaje się, że wiele rynków towarowych zaczyna przynajmniej wyceniać pewne geopolityczne ryzyko związane z rosnącym napięciem między Rosją a Ukrainą. Nadal istnieje wiele niepewności co do tego, jak sytuacja będzie ewoluować, ale nadal warto przyjrzeć się, jaki może być potencjalny wpływ, gdyby napięcia przerodziły się w konflikt.

Scenariusz, w którym Zachód nie zareaguje ostrymi sankcjami wobec Rosji w przypadku inwazji na Ukrainę oznacza, że ??potencjalny wpływ na rynki surowcowe byłby bardziej ograniczony, choć niepewność nadal byłaby prawdopodobnie zwyżkowa w perspektywie krótkoterminowej. Nadal istniałoby ryzyko dla przepływów rosyjskiego gazu przez Ukrainę do Europy. Chociaż, w zależności od skali jakiejkolwiek inwazji, może mieć również potencjalny wpływ na produkcję i eksport ukraińskich towarów rolnych, w tym kukurydzy i pszenicy.

Jednak w scenariuszu, w którym Zachód silnie zareaguje sankcjami wymierzonymi w kluczowe rosyjskie branże, może to mieć daleko idący wpływ na kompleks surowcowy. Miałoby to wpływ nie tylko na przepływy towarów, które przechodzą przez Ukrainę lub pochodzą z niej. Mogłoby to potencjalnie doprowadzić do znacznego zacieśnienia na rynkach energii, metali i rolnictwa, co zapewniłoby jedynie dalszy wzrost klasie aktywów, która już ma w sobie wiele pozytywnych nastrojów.

Nawet jeśli sankcje nie zostaną nałożone na niektóre branże, sankcje finansowe mogą nadal utrudniać handel, ponieważ stanowiłoby przeszkodę w dokonywaniu płatności.

Wysokie ceny surowców podniosły oczekiwania graczy ze średniej półki cenowej na sezon wyników za czwarty kwartał 2021 r., ale obserwatorzy rynku będą wypatrywać oznak presji na wydatki związane z inflacją i aktywnością producentów.

„Skraplanie kapitału z powodu inflacji i odroczonych wydatków podczas pandemii może wywołać dzwonki alarmowe wśród inwestorów energetycznych, którzy mogą żywić sceptycyzm „oszukaj mnie raz" – napisali analitycy Mizuho Securities. Z tego samego powodu brak możliwości inwestowania może utrzymać skromne stopy wzrostu w roku zewnętrznym, zwłaszcza jeśli towary nie utrzymają większości zdobytych w 2021 r." – dodali. – Ale uważamy, że ryzyko spadkowe związane z ekspozycją na towary jest bardziej ograniczone niż w poprzednich latach - podsumowali.

Oczekuje się, że ceny surowców i mierzona produkcja wydobywcza ograniczą wydatki kapitałowe, zgodzili się analitycy. W związku z tym w sezonie zysków skupią się one głównie na podwyżkach dywidend i planach wydatków na cały rok 2022.

Analizy rynkowe
Niedźwiedzie znów są prowokowane przez byki. Koniec korekty?
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Analizy rynkowe
Optymizm wrócił na giełdy, ale Trump jeszcze może postraszyć
Analizy rynkowe
Kolejny krach. Jak nie pandemia, to Trump wyzwoliciel
Analizy rynkowe
Gotówka dla akcjonariuszy. Firmy coraz częściej stawiają na skupy akcji
Analizy rynkowe
Dlaczego amerykańskie obligacje rządowe zaczęły być ostro wyprzedawane?
Analizy rynkowe
Na amerykańskie obligacje działają dwie przeciwstawne siły, ale stopy procentowe będą spadać