Agnieszka Drzyżdżyk, prezes Alumetalu: tempo odbudowy zaskoczyło na plus

Tempo odbudowy popytu nas zaskoczyło – przyznaje Agnieszka Drzyżdżyk, prezes Alumetalu

Publikacja: 25.01.2021 05:16

Agnieszka Drzyżdżyk

Agnieszka Drzyżdżyk

Foto: materiały prasowe

Pierwsza fala pandemii wywołała przejściowe perturbacje w działalności Alumetalu. Czy druga fala pandemii również będzie miała wpływ na funkcjonowanie waszego biznesu?

Aktualnie nie odczuwamy negatywnych efektów pandemii, ten sam obraz sytuacji mieliśmy w trakcie IV kwartału minionego roku. W końcówce roku przemysł motoryzacyjny był mocno rozpędzony, nastawiony na odrabianie opóźnień wywołanych wiosennym lockdownem. Poziom zamówień od naszych klientów wrócił do wielkości sprzed pandemii. Część klientów nawet korygowała w górę planowane pierwotnie ilości, ponieważ ich prognozy okazały się zbyt ostrożne. Pod względem wolumenów sprzedaży IV kwartał 2020 roku był dla nas porównywalny z kwartałem sprzed roku, a na poziomie rentowności nawet lepszy.

W ostatnim kwartale poprzedniego roku marża benchmarkowa (marża stopu aluminium 226 to różnica między ceną zakupu podstawowego złomu a ceną wyprodukowanego z tego złomu stopu – red.) była lepsza w stosunku do poziomów sprzed pandemii po bezprecedensowym spadku w II kwartale 2020 r. Jej odbicie jest w dużej mierze efektem szybszej odbudowy popytu, którego podaż nie była w stanie zrównoważyć. Tempo, w jakim nastąpił powrót zapotrzebowania na stopy odlewnicze z aluminium, jest dla nas i naszych konkurentów pozytywnym zaskoczeniem.

Równocześnie według naszych informacji i szacunków moce produkcyjne w zakresie produkcji wtórnych aluminiowych stopów odlewniczych w Niemczech skurczyły się o ponad 100 tys. ton rocznie, co powinno ułatwić nam realizację naszego celu zdobycia 9–10 proc. rynku europejskiego w ciągu dwóch–trzech lat.

Czy pozytywny trend w zamówieniach widać również w 2021 roku?

Początek roku daje nam powody do optymizmu. Popyt wśród naszych odbiorców nie zmalał względem IV kwartału 2020 roku. Pod względem ilości sprzedaży pierwszy kwartał tego roku zapowiada się jako najlepszy w historii naszej firmy. Jesteśmy więc na dobrej drodze, aby w tym roku zwiększyć wolumeny sprzedaży powyżej 200 tys. ton.

Ponadto wysoki popyt na rynku europejskim oraz azjatyckim powinien przynajmniej w pierwszym kwartale tego roku utrzymać marżę benchmarkową na korzystnym dla nas poziomie, co będzie pozytywnie wypływało na nasze wyniki finansowe.

Ten pozytywny obraz kontrastuje z kulejącą sprzedażą nowych samochodów w Europie, która wciąż jest wyraźnie poniżej poziomów sprzed pandemii. Czy w tym roku można oczekiwać odbicia sprzedaży?

Producenci samochodów mają duże zaległości produkcyjne wynikające z przestojów w II i III kwartale ubiegłego roku, dodatkowo część popytu wspierana jest programami dopłat. Nasi klienci mogli też celowo zwiększyć poziom zapasów w kontekście obaw związanych z drugą falą pandemii koronawirusa w Europie. W konsekwencji możliwe jest to, że obserwujemy efekt kumulacji popytu. Po około 25-proc. spadku sprzedaży nowych pojazdów samochodowych w Unii Europejskiej i Wielkiej Brytanii w 2020 r. zakładamy odbicie rynku o co najmniej 10 proc. w 2021 r.

Warto zwrócić uwagę, że taka zmiana da poziom sprzedaży aut niższy niż najgorszy w ostatnich 20 latach poziom z 2009 r. Trzeba jednak pamiętać, że konsumenci w Europie są ostrożni w zakupach, a ich sentyment może się dynamicznie zmieniać pod wpływem rozwoju sytuacji związanej z Covid-19. Dlatego trend stopniowej odbudowy sprzedaży samochodów powinien trwać dwa do trzech lat.

Na ten rok zarząd zaplanował uruchomienie nowych mocy produkcyjnych w zakładzie w Kętach. Czy uda się je w pełni wykorzystać, mając na uwadze oczekiwane odbicie w branży motoryzacyjnej?

Modernizacja zakładu przebiegła zgodnie z planem, wszystkie prace zakończyły się w grudniu ubiegłego roku. Obecnie jesteśmy w trakcie produkcji testowej, w ramach której optymalizujemy parametry operacyjne nowych urządzeń oraz uczymy się efektywnie pracować na nich. Pozytywne efekty prowadzonych prac pozwalają sądzić, że pełną zdolność produkcyjną zakład osiągnie w pierwszym kwartale tego roku.

Jest to dla nas ważne, ponieważ mamy dużo zamówień i nie spodziewamy się problemów z pełnym wykorzystaniem nowych mocy.

Kilka dni temu zdecydowaliście o inwestycji w Nowej Soli. Skąd wynika potrzeba kolejnej dużej inwestycji? Jaki jest harmonogram wydatków w ramach tego projektu?

Zarząd ciągle analizuje możliwości poprawy operacyjnej jako elementu realizacji strategii. Nasza inwestycja w Nowej Soli jest skierowana na rozbudowę automatycznego przygotowania surowców złomowych i świetnie wpisuje się w cele określone w strategii. Planujemy stopniowo odejść w naszej organizacji od ręcznego przygotowania surowców złomowych poprzez automatyzację tych procesów. Co ważne, automatyczne przygotowanie wsadu funkcjonuje w naszej lokalizacji w Nowej Soli od wielu lat. Dzięki nowej inwestycji planujemy uzyskać podobne efekty we wszystkich naszych zakładach.

Zatem nakłady w wysokości 78 mln złotych należy rozważać z perspektywy całej grupy kapitałowej. Inwestycja będzie realizowana w 2021 i 2022 r., z czego mniej więcej jedna trzecia nakładów zostanie poniesiona w bieżącym roku, a pozostała część w przyszłym roku.

Czy w związku z planowanymi inwestycjami wypłata dywidendy akcjonariuszom w tym roku pozostaje aktualna?

Zarząd Alumetal w trakcie 2020 r. podkreślał, że pandemia nie zmieniła naszego podejścia do polityki dywidendowej. Odstąpienie od wypłaty dywidendy z zysku osiągniętego w 2019 r. było jednorazowym wydarzeniem. Chciałabym zaznaczyć, że oprócz ogłoszonej właśnie inwestycji w Nowej Soli w tym roku mamy plan istotnego zwiększenia sprzedaży, co pociąga za sobą znaczący wzrost zapotrzebowania na majątek obrotowy netto. Pomimo tego utrzymujemy ogłoszoną politykę dywidendową, która zakłada wypłatę akcjonariuszom nie mniej niż 70 proc. znormalizowanego zysku netto.

Agnieszka Drzyżdżyk od kwietnia 2019 r. pełni funkcję prezesa zarządu we wszystkich polskich spółkach Grupy Alumetal. Równocześnie jest dyrektorem zarządzającym. W składzie zarządu jest obecna od 2017 r., obejmując funkcję członka zarządu dyrektora handlowego. Z Alumetalem jest związana od 2003 r., piastując stanowiska od przedstawiciela handlowego do dyrektora sprzedaży. JIM

Firmy
Miliardy na media i rozrywkę w Polsce
Materiał Promocyjny
Z kartą Simplicity można zyskać nawet 1100 zł, w tym do 500 zł już przed świętami
Firmy
Mercor pozbywa się części biznesu. Kurs wystrzelił
Firmy
AGD nadal pod kreską. Polski rynek szansą
Firmy
Spółki mają wiele uwag do Europejskiego Zielonego Ładu
Firmy
Akcje zagranicznych spółek ciekawą opcją
Firmy
Thorium Space i SWISSto12 podpisali strategiczną umowę na produkcję nowoczesnego payloadu dla programu HummingSat ESA