UOKiK nie prześwietli deweloperów

Urząd nie widzi podstaw do wszczynania postępowania w sprawie cen mieszkań i deweloperskich marż.

Publikacja: 26.11.2024 11:29

UOKiK nie widzi podstaw do interwencji na rynku mieszkaniowym

UOKiK nie widzi podstaw do interwencji na rynku mieszkaniowym

Foto: Mat. prasowe

W nawiązaniu do poniedziałkowego apelu ministry funduszy, Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz o zbadanie przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wzrostu marż deweloperów, urząd podał w PAP Biznes, że nie ma podstaw do wszczęcia postępowania antymonopolowego.

UOKiK przypomniał, że może interweniować na rynku w dwóch przypadkach: jeżeli ceny są wynikiem porozumienia firm lub nadużywania dominującej pozycji przez pojedynczy podmiot. UOKiK zaznaczył, że polski rynek deweloperski jest tak rozdrobniony, że nie podstaw by uznać, że mogłoby istnieć na tyle szerokie niedozwolone porozumienie spółek. Nie ma też gracza z dominującą pozycją.

UOKiK wskazał w rozmowie z PAP Biznes, że wzrost cen mieszkań i marż deweloperów to pochodna m.in. wzrostu popytu na mieszkania napędzonego w ostatnich latach ultraniskimi stopami, inflacją, „Bezpiecznym kredytem 2 proc.” czy napływem imigrantów – przy niskiej podaży.

Czytaj więcej

Ministra funduszy: UOKiK powinien sprawdzić wzrost marż deweloperów

Zbadać, nie odgórnie uregulować

– Mój wpis [na platformie X] nie jest zachętą, by marże odgórnie regulować, tylko żeby zobaczyć, czy wszystkie zasady prawidłowej konkurencji zostały dochowane – mówiła w poniedziałek w radiu TOK FM Pełczyńska-Nałęcz. We wpisie podała, że marże deweloperów od 2014 r. wzrosły z 20 do 30 proc., do poziomu dwa razy większego niż średnia europejska. Wciąż czekamy na odpowiedź Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalne w sprawie danych źródłowych, na które powołała się ministra.

Czytaj więcej

Agnieszka Mikulska, CBRE: Duże miasta będą przyciągać ludzi

Jaką rentowność notują deweloperzy z giełdy

W 2023 r. 14 deweloperów mieszkaniowych notowanych na warszawskiej giełdzie i Catalyst wypracowało jako grupa średnią marżę brutto ze sprzedaży 31,2 proc. – o 0,4 pkt proc. mniejszą niż w 2022 r. Średnia marża netto (na czysto) wyniosła 18 proc., o 1,1 pkt proc. więcej niż w 2022 r. 

Zysk brutto ze sprzedaży to przychody minus podstawowe koszty budowy i zakupu ziemi. Deweloperzy mogą ujmować w sprawozdaniach tylko lokale wydane fizycznie klientom, a sprzedaż rusza zazwyczaj na etapie uzyskania pozwolenia na budowę (ta trwa około dwóch lat i odbywa się na gruntach kupionych jeszcze wcześniej). Finalny wynik netto uwzględnia wszelkie koszty związane z funkcjonowaniem przedsiębiorstwa w danym okresie sprawozdawczym, koszty obsługi długu oraz podatek dochodowy.

Budownictwo
Archicom urealnił cele sprzedaży. Urośnie, ale wolniej
Materiał Promocyjny
Z kartą Simplicity można zyskać nawet 1100 zł, w tym do 500 zł już przed świętami
Budownictwo
Ghelamco sprzedaje The Warsaw UNIT za 1,2 mld zł
Budownictwo
GTC ze stabilnymi wynikami z najmu i apetytem na mieszkaniówkę
Budownictwo
Torpol optymistycznie o rynku kolejowym
Budownictwo
Ministra funduszy: UOKiK powinien sprawdzić wzrost marż deweloperów
Budownictwo
Mercor sprzedaje część biznesu. Ekstradywidenda na horyzoncie