Gospodarka USA będzie rosła szybciej niż europejska

Goldman Sachs przewiduje, e w 2025 r. gospodarka amerykańska będzie zachowywała się lepiej niż gospodarki pozostałych krajów rozwiniętych. Umocni się dolar, wzrosną akcje, większa będzie waga złota w portfelach.

Publikacja: 26.11.2024 13:37

Gospodarka USA będzie rosła szybciej niż europejska

Foto: Bloomberg

Według prognoz Goldman Sachs druga administracja Trumpa przyniesie wzrost ceł na chińskie towary i auta, znacznie niższą imigrację, pewne nowe obniżki podatków i złagodzenie przepisów. Jeśli tak się stanie, gospodarka USA powinna wzrosnąć o 2,5 proc. w 2025 r., osiągając trzeci rok z rzędu wyniki lepsze od oczekiwań konsensusu i pozostałych gospodarek krajów rozwiniętych. Największym ryzykiem są duże, ogólne cła, które prawdopodobnie mocno uderzą w wzrost gospodarczy.

– Odzwierciedlając to, obniżyliśmy naszą prognozę PKB dla strefy euro do poziomu 0,8 proc. poniżej konsensusu, odzwierciedlając utrzymujące się trudności strukturalne i wpływ niepewności związanej z polityką handlową. Obniżyliśmy również naszą prognozę PKB Chin na 2025 r. do 4,5 proc. ze względu na wyższe cła w USA, które tylko częściowo są równoważone łatwiejszą polityką makro – przewidują analitycy. Jeśli cła wzrosną powyżej poziomu bazowego, ryzyko zarówno w Europie, jak i w Chinach będzie mniejsze.

Bazowa inflacja PCE w USA powinna według Goldman Sachs spowolnić do końca 2025 r. do 2,4 proc. Prognoza wzrośnie do około 3 proc. przy ogólnej stawce celnej wynoszącej 10 proc. – W strefie euro spodziewamy się, że inflacja bazowa spowolni do 2 proc. do końca 2025 r. i mniej obawiamy się ryzyka wzrostu, nawet w przypadku szerszej wojny handlowej.

Analitycy oczekują dalszych znaczących obniżek stóp procentowych w ciągu przyszłego roku. Fed prawdopodobnie dokona cięć do 3,25–3,5 proc., z kolejnymi ruchami w I kwartale, a następnie spowolnieniem. – Obniżyliśmy naszą prognozę EBC do 1,75 proc. w związku z obniżeniem ratingu wzrostu gospodarczego i widzimy także znaczne pole do łagodzenia polityki na rynkach wschodzących – napisali analitycy Goldman Sachs.

Akcje w górę, mocny dolar

Według specjalistów wchodzimy w łagodną część cyklu; obniżki stóp procentowych, zbiegające się ze wzrostem gospodarczym zwykle sprzyjają akcjom. – Oczekujemy, że zwroty indeksów będą w dużej mierze napędzane wzrostem zysków. Prognozujemy, że do końca 2025 roku łączne zwroty z akcji w dolarach amerykańskich wyniosą 10 proc. – prognozują.

Biorąc pod uwagę prawdopodobny impuls do deregulacji w USA i silniejszy prognozowany wzrost, spodziewają się zwiększonej aktywności na rynkach kapitałowych.

Jak przyznają analitycy amerykańskiego banku, przez ostatnie kilka lat ich głównym poglądem było to, że zobaczymy jedynie płytką deprecjację dolara powyżej szczytu z końca 2022 r. –  Oczekiwaliśmy, że silny wzrost w USA, doskonałe zwroty z aktywów i ograniczone zasoby zasobów pomogą dolarowi utrzymać wysoką wycenę. Jednak spodziewaliśmy się również, że dolar będzie stopniowo spadał w miarę powrotu globalnego wzrostu do lepszej równowagi. Czynniki te w dużej mierze pozostają niezmienione i nadal „żyjemy w świecie dolara”, podczas gdy „pretendenci” dolara walczą o znalezienie lepszej argumentacji – twierdzą. Jednak obecnie spodziewają się, że cła będą zajmowały ważne miejsce w amerykańskiej polityce podatkowej w przyszłym roku, wraz z pewnymi dalszymi zmianami fiskalnymi. To silna kombinacja dla dolara. – W rezultacie nie spodziewamy się już szerokiej deprecjacji dolara, nawet w horyzoncie 6-12 miesięcy. Dolar będzie silniejszy na dłużej – podsumowują specjaliści z Goldman Sachs.

Złoto ważne w portfelu

Niezwykle szeroki zakres potencjalnych zmian w polityce USA w 2025 r. wzmacnia kwestię dywersyfikacji towarów w portfelach. W szczególności długie pozycje w złocie i ropie mogą działać jako krytyczna inflacyjne i geopolityczne zabezpieczenie w scenariuszach końcowych, obejmujących eskalację ceł (złoto), geopolityczne zakłócenia w dostawach ropy (ropa i prawdopodobnie złoto) oraz obawy związane z zadłużeniem (złoto) – oceniają analitych Goldman Sachs. – Identyfikujemy również koszyk towarów typu long-short, aby śledzić i potencjalnie zabezpieczać eskalację taryf – stwierdzają.

Jak dodają, niepewność dotycząca polityki USA i niedawna konsolidacja zapewniają atrakcyjny punkt wyjścia dla budzącej duże przekonanie, długoterminowej wizji złota, przy strukturalnym wsparciu ze strony popytu na złoto ze strony banku centralnego i cyklicznym wsparciu ze strony cięć Fed.I podtrzymują prognozę 3000 USD na 25 grudnia.

Ceny ropy Brent utrzymują się według Goldman Sachs w przedziale 70–85 dolarów, jednak ryzyko przełamania tego zakresu rośnie. W perspektywie krótkoterminowej nowa administracja jeszcze bardziej zwiększa ryzyko dla dostaw z Iranu. Jednakże średnioterminowe ryzyko cenowe jest skierowane w stronę pogorszenia ze względu na duże wolne moce produkcyjne oraz szerokie taryfy, które mogą zaszkodzić popytowi.

Ceny gazu wykazują krótkoterminowe ryzyko wzrostu (np. chłodniejsza zima), ale średnioterminowe ryzyko spadku. – Biorąc pod uwagę opóźnienia w fali dostaw LNG, obecnie spodziewamy się, że ceny gazu w Europie i Azji będą znacznie niższe od cen kontraktowych z 2027 r. (w porównaniu z poprzednio oczekiwanymi cenami na 2026 r.) – prognozuje Goldman Sachs.

Gospodarka światowa
Trump wyznaczył weterana Wall Street na nowego sekretarza skarbu
Materiał Promocyjny
Z kartą Simplicity można zyskać nawet 1100 zł, w tym do 500 zł już przed świętami
Gospodarka światowa
Z budżetu amerykańskiego często wyciekają naprawdę duże pieniądze
Gospodarka światowa
Scott Bessent będzie nowym sekretarzem skarbu USA
Gospodarka światowa
Najgorsze od miesięcy dane o PMI z zachodniej Europy. Możliwe duże cięcie stóp
Gospodarka światowa
Czy świat zaleje tańsza amerykańska ropa?
Gospodarka światowa
Przewodniczący SEC Gary Gensler rezygnuje ze stanowiska