Różnorodność badań przepisem na sukces

Regeneron Pharmaceuticals: firma biotechnologiczna zaangażowała się w walkę z koronawirusem, co napędziło notowania. Solidne fundamenty pozwalają sądzić, że zwyżki w najbliższych miesiącach nie odpuszczą.

Publikacja: 05.10.2020 05:00

Różnorodność badań przepisem na sukces

Foto: Bloomberg

Partnerem cyklu „Zagraniczna spółka dnia" jest Dom Maklerski BOŚ

Notowana na Nasdaq spółka biotechnologiczna obecny rok jak dotychczas może zaliczyć do bardzo udanych. Dzięki ugruntowanej pozycji w branży systematycznie zwiększa swoje przychody, a podjęcie wyzwania, jakim jest leczenie Covid-19, podbiło notowania amerykańskiej firmy.

Przychody założonego w 1988 r. przedsiębiorstwa wzrosły w I półroczu względem analogicznego okresu w 2019 r. o 24 proc., do niemal 2 mld dolarów, podobnie jak zysk netto, który oscylował na poziomie 850 mln dolarów.

Foto: GG Parkiet

Działalność firmy skupia się przede wszystkim na stworzeniu medykamentów pomagających w walce z najtrudniejszymi chorobami. Obecnie spółka pracuje nad siedmioma produktami, jak m.in. lekarstwo dla dzieci z atopowym zapaleniem skóry, które weszło w trzecią fazę badań, oraz preparat pomagający w zwalczaniu raka płuc. Pomyślnie testy trzeciej fazy przechodzi również lek przeciwzapalny stosowany w chorobie zwyrodnieniowej stawów.

Zainteresowanie inwestorów w ostatnich dniach przyciągnęły prace nad REGEN-COV2, czyli mieszanką lekarstw, dzięki której niehospitalizowani pacjenci leczyli się szybciej. Produkt zmniejszał również symptomy występujące podczas zakażenia Covid-19. Obecnie lek przechodzi zaawansowane badania skuteczności przy dodaniu go do standardowego leczenia choroby. Zarząd nie podał premiery produktu, jednak patrząc na umowę, jaką spółka zawarła m.in. z Departamentem Obrony USA o wartości 450 mln dolarów, oraz poziom zaawansowania badań lek może być gotowy na początku 2021 r.

Dzięki prowadzeniu prac nad lekiem, a nie szczepionką, spółka będzie mogła nie tylko szybciej pochwalić się efektami prac, ale też zagospodaruje pewną niszę, ponieważ większość firm z branży inwestuje w rozwój szczepionki. Obecnie grupa zatrudnia ponad 8 tys. pracowników. Pomimo opóźnienia badań nad niektórymi produktami nie odnotowała innych problemów z tytułu pandemii.

Co do przyszłości notowań firmy, eksperci są podzieleni. Zdaniem 12 z 27 analityków prowadzenie badań nad wieloma lekami oraz pomyślne testy produktu przeciwko Covid-19 są już zawarte w obecnej wycenie akcji i utrzymują rekomendację „trzymaj". Natomiast 13 z 27 zaleca kupować walory spółki, sugerując, że cena akcji w ciągu najbliższego roku podskoczy o 15,2 proc., do 670 dolarów.

Od początku roku cena walorów wzrosła o 52,2 proc., osiągając poziom 568 dolarów, dzięki czemu firma osiągnęła kapitalizację ponad 60 mld dolarów. Tym samym spółka przebiła benchmark grupujący spółki biotechnologiczne z Nasdaq, który od stycznia zyskał 14,2 proc. GSU

Codziennie analizujemy wybraną, ciekawą spółkę z zagranicznych parkietów. Jeśli chcesz, abyśmy przeanalizowali spółkę wskazaną przez Ciebie, napisz na [email protected]

Wszystkie wcześniejsze analizy znajdziesz pod adresem: parkiet.com/zagraniczna-spolka-dnia

Zagraniczna Spółka Dnia
Wyniki wracają na dobre tory
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Zagraniczna Spółka Dnia
Pierwsze dostawy do klientów
Zagraniczna Spółka Dnia
Zagrożenie pandemią spada, a wyniki idą w górę
Zagraniczna Spółka Dnia
Technologiczny gigant przejdzie rebranding?
Zagraniczna Spółka Dnia
Alcoa płynie na aluminiowej hossie
Zagraniczna Spółka Dnia
Stabilnie na trudnym rynku