Spada zaufanie niemieckich i francuskich konsumentów

Indeks klimatu konsumenckiego GfK spadł w swojej prognozie na grudzień o 4,9 punktu do minus 23,3, co jest wynikiem gorszym od oczekiwań konsensusu na poziomie minus 19. Niemcy obawiają się utraty miejsc pracy i zbliżającej się recesji.

Publikacja: 28.11.2024 09:11

Spada zaufanie niemieckich i francuskich konsumentów

Foto: Adobe Stock

https://pbs.twimg.com/media/GdYv8-hWcAAZ9K4?format=jpg&name=900x900

Zaufanie niemieckich konsumentów spadło w tym miesiącu do najniższego poziomu od maja wraz ze spadkiem oczekiwań dochodowych, odzwierciedlającym zwiększone obawy związane z utratą miejsc pracy i obawę przed zbliżającą się recesją.

Indeks klimatu konsumenckiego dla największej gospodarki Europy spadł w grudniowej prognozie o 4,9 punktu do minus 23,3, podają w środę grupy badawcze GfK i Norymberski Instytut Decyzji Rynkowych, co jest wynikiem słabszym od konsensusu oczekiwań na poziomie minus 19.

Czytaj więcej

Niemiecka gospodarka potrzebuje 288 tys. imigrantów rocznie

Niemcy obawiają się utraty miejsc pracy

Początkowe nadzieje na ostrożne ożywienie gospodarcze osłabły w ciągu roku, ponieważ wydatki konsumenckie nie wzrosły zgodnie z oczekiwaniami i utrzymywał się spadek w przemyśle, napędzany wciąż wysokimi cenami energii i złymi warunkami dla niemieckiego eksportu na świecie. Koalicja rządząca krajem upadła na początku listopada w wyniku sporu dotyczącego pożyczek publicznych, a zwycięstwo prezydenta-elekta Donalda Trumpa przysporzy przedsiębiorstwom nowych problemów w związku z obiecanymi przez niego cłami na import zagraniczny.

Prognozy wzrostu zostały zrewidowane w dół, a Komisja Europejska spodziewa się obecnie skurczenia się gospodarki w tym roku. Z badania wynika, że ​​Niemcy już czwarty miesiąc z rzędu nabrali bardziej pesymistycznego podejścia do gospodarki.

W szczególności rosną obawy związane z utratą miejsc pracy, powiedział Rolf Buerkl, ekspert ds. konsumentów w NIM. Dzieje się tak w związku z niedawno ogłoszonymi redukcjami zatrudnienia w Niemczech w Thyssenkrupp i Ford oraz groźbą zamknięcia fabryk w Volkswagenie.

– Rosną obawy o bezpieczeństwo miejsc pracy w Niemczech. Powodem tego są z pewnością zwolnienia zgłaszane przez przemysł i przenoszenie produkcji za granicę. Ponadto w ostatnim czasie wzrosła liczba upadłości – stwierdził Buerkl. – Krótko mówiąc, klimat konsumencki pozostaje zły – dodał.

Czytaj więcej

Rosną rentowności niemieckich obligacji skarbowych

Szansa na obniżkę stóp procentowych EBC

Badanie wykazało również gwałtowny spadek oczekiwań dochodowych i spadek skłonności do zakupów w okresie poprzedzającym sezon zakupów bożonarodzeniowych. Niemcy odnotowali w tym roku wysoki wzrost płac, ale oczekuje się, że w 2025 r. nastąpi jego ponowny spadek. Wzrosła także skłonność konsumentów do oszczędzania, która wskazuje, że konsumenci unikają aktywności ekonomicznej. Niemieccy konsumenci są także bardziej pesymistyczni co do rozwoju ogólnej sytuacji gospodarczej. Oczekuje się, że konsumpcja prywatna, dostarczająca około połowy PKB Niemiec, spadnie w czasie, gdy gospodarka kraju już stara się uniknąć recesji, a sektor eksportowy stoi w obliczu poważnych niepowodzeń w miarę rosnących obaw, że przyszła administracja USA może zastosować cła handlowe na towary europejskie.

Słabnące nastroje konsumentów mogą zwiększyć szanse na obniżkę stóp procentowych Europejskiego Banku Centralnego na kolejnym grudniowym posiedzeniu, przy czym decydenci w coraz większym stopniu będą starali się pobudzić wzrost gospodarczy pomimo wciąż sztywnych cen w sektorze usług.

W środę w wywiadzie dla Bloomberga członkini zarządu EBC Isabel Schnabel powiedziała, że ​​bank może stopniowo obniżać stopy procentowe, ale ostrzegła „przed posuwaniem się za daleko”. Jak podkreśliła, Niemcy są szczególnie narażone na ostatnie wstrząsy, ponieważ są bardzo zorientowane na eksport. – Mają wysoki udział przemysłu w gospodarce, a także są bardzo uzależnione od rosyjskiego gazu. Jednak problemy strukturalne wykraczają poza Niemcy i dlatego Europa jako całość musi ponownie przemyśleć swój model biznesowy – stwierdziła.

Francja również zmaga się z ponurą perspektywą

Również ​​francuskie gospodarstwa domowe podobnie tracą wiarę w swoje przyszłe finanse. Według francuskiego urzędu statystycznego INSEE zaufanie konsumentów spadło w listopadzie do 90 punktów z 93 w październiku i pozostaje poniżej długoterminowej średniej (100). Francuskie gospodarstwa domowe spodziewają się gwałtownego wzrostu cen i pogorszenia swoich finansów w ciągu najbliższych 12 miesięcy. Spodziewają się gwałtownego spadku poziomu życia w kraju – wskaźnik jest najniższy od października 2023 roku. Narastają obawy dotyczące bezrobocia, a wskaźnik osiągnął najwyższy poziom od maja 2021 r.

Wykres Dnia
Niemiecka inflacja wzrosła w grudniu bardziej niż oczekiwano
Wykres Dnia
Euro najsłabsze w stosunku do dolara od 2022 r.
Wykres Dnia
Coraz więcej Amerykanów zalega ze spłatami kart kredytowych
Wykres Dnia
Niemiecki DAX kończy najlepszy dwuletni okres od ponad dekady
Materiał Promocyjny
Nowości dla przedsiębiorców w aplikacji PeoPay
Wykres Dnia
Kontrakty terminowe na amerykańskie akcje lekko dołują
Wykres Dnia
W USA trwa najbardziej niedostępny rynek mieszkaniowy w historii