Kolejne ostrzeżenie dla Francji przed wysokim zadłużeniem

Ocena Francji została obniżona przez Scope Ratings w kolejnym ostrzeżeniu dotyczącym stanu finansów kraju i przeszkód politycznych utrudniających powstrzymanie rosnącego deficytu budżetowego.

Publikacja: 21.10.2024 09:25

Kolejne ostrzeżenie dla Francji przed wysokim zadłużeniem

Foto: Adobe Stock

https://pbs.twimg.com/media/GaNVnCYW8AAGzfP?format=jpg&name=900x900

Europejska firma ratingowa obniżyła rating Francji do AA- z AA, z perspektywą stabilną, sprowadzając ją do tego samego poziomu co Belgia i Czechy, trzy poziomy poniżej najwyższego ratingu.

„Trwałe pogorszenie sytuacji finansów publicznych i trudne perspektywy polityczne powodują obniżenie ratingu” – stwierdził Scope.

Degradacja następuje tydzień po tym, jak Fitch przedstawił negatywną perspektywę swojej oceny zdolności kredytowej Francji. Kraj stanie przed kolejnym testem za tydzień, kiedy agencja Moody’s zaplanuje aktualizację swojej oceny. Termin publikacji S&P, który na początku tego roku obniżył rating Francji, przypada na 29 listopada.

Czytaj więcej

Europa potrzebuje większej konsolidacji banków. Zrobi to UniCredit?

Deficyt budżetowy podważa wiarygodność Francji w Europie

Finanse Francji znajdują się pod ścisłą obserwacją, ponieważ plany prezydenta Emmanuela Macrona dotyczące ograniczenia deficytu budżetowego wielokrotnie nie powiodły się. Dodatkową niepewność dodała jego decyzja o rozpisaniu przedterminowych wyborów w czerwcu, co zaciemniło perspektywy polityki we Francji, pozostawiając ją z rządem mniejszościowym, który z łatwością mógłby zostać obalony przez parlament.

Inwestorzy zareagowali sprzedażą francuskich aktywów, podnosząc premię, jaką kraj płaci za swoje 10-letnie zadłużenie w stosunku do Niemiec, do ponad 80 punktów bazowych z poniżej 50 na początku tego roku. Premia ta spadła w ostatnich dniach do 71 punktów bazowych, ponieważ perspektywa szybszych obniżek stóp procentowych pomaga zadłużonym krajom, takim jak Francja i Włochy, osiągać lepsze wyniki.

To bardzo niepożądane: deficyt w tym roku podważa naszą wiarygodność w Europie – powiedział w sobotę prezes Banku Francji Francois Villeroy de Galhau w radiu France Inter. – Podważa to również naszą wiarygodność na rynkach.

– Przed czerwcem byliśmy znacznie bliżej Niemiec pod względem stóp procentowych – stwierdził. – Rozpiętość wynosiła około pół punktu procentowego. Dziś jesteśmy niestety znacznie bliżej Włoch. Do Włoch tracimy niecałe pół punktu. To właśnie musimy naprawić. I to jest zbiorowa wiarygodność – podsumował.

Czytaj więcej

Macron wzmocnił ekstremistów i zafundował krajowi impas

Francji nie uda się osiągnąć celu fiskalnego Unii

Próbując ustabilizować sytuację, rząd premiera Michela Barniera przedstawił w zeszłym tygodniu plan budżetu na 2025 rok, obejmujący cięcia wydatków o wartości 60 miliardów euro (65,6 miliarda dolarów) i podwyżki podatków, które mają doprowadzić deficyt do 5 proc. wyniku gospodarczego z 6,1 proc. w tym roku. To pierwszy krok w kierunku zmniejszenia luki w ramach unijnego limitu wynoszącego 3 proc. do 2029 r. – co poprzedni rząd zobowiązał się zrobić do 2027 r.

Scope stwierdził, że spodziewa się, że przyszłoroczny deficyt budżetowy zmniejszy się do zaledwie 5,2 proc., ponieważ rozdrobniony parlament prawdopodobnie zmieni niektóre rozwiązania zaplanowane przez rząd.

Agencja ratingowa przewiduje również, że Francji nie uda się osiągnąć celu UE z 3,8 proc. w 2029 r. ze względu na niepewność co do realizacji planów fiskalnych oraz umiarkowane perspektywy wzrostu i inflacji. Prognozuje wówczas, że dług osiągnie poziom 119 proc. PKB.

„Ta trajektoria stanowi kluczowe wyzwanie kredytowe ograniczające zdolność rządu do absorpcji przyszłych wstrząsów” – stwierdził Scope.

Parlament francuski to kolejne ryzyko dla finansów. Bez większości popierającej budżet Barnier będzie prawdopodobnie musiał skorzystać z art. 49 ust. 3 konstytucji, aby ominąć głosowanie w Zgromadzeniu Narodowym, co zwiększa prawdopodobieństwo złożenia wotum nieufności.

Próba obalenia rządu podjęta w tym tygodniu przez lewicowy Nowy Front Ludowy nie uzyskała wystarczającego poparcia, ale sytuacja ulegnie zmianie, jeśli skrajnie prawicowy blok kierowany przez Marine Le Pen poprze przyszły wniosek o wotum nieufności.

Scope wskazał także na dalsze zagrożenia polityczne związane z wyborami prezydenckimi. „Silniejsza opozycja w parlamencie prawdopodobnie ograniczy zdolność rządu do ograniczania wydatków publicznych i zwiększania potencjalnego wzrostu PKB, zwłaszcza w obliczu zbliżających się wyborów prezydenckich w 2027 r.” – stwierdziła agencja.

Wykres Dnia
Plany kandydatów na prezydenta pogorszyłyby problem długu USA
Wykres Dnia
Prezydentura Trumpa będzie ciosem dla gospodarki niemieckiej
Wykres Dnia
Amerykańskie domy niezbyt dostępne dla Amerykanów
Wykres Dnia
Zamknij oczy i kupuj akcje największych amerykańskich spółek
Wykres Dnia
Chiński program kredytów na niedokończone domy rozczarowuje
Wykres Dnia
W USA zapowiada się najgorsza sprzedaż domów od 1995 r.