15 pytań o gospodarkę: Trzecia Droga

Dziś drugi odcinek naszej akcji wyborczej pod ważnym hasłem: Gospodarka! Ułożyliśmy listę 15 najbardziej palących pytań i zadaliśmy je wszystkim komitetom wyborczym. Poniżej odpowiedzi komitetu Trzecia Droga, lista nr 2 (wg PKW). Wkrótce odpowiedzi kolejnych komitetów.

Publikacja: 24.09.2023 18:58

15 pytań o gospodarkę: Trzecia Droga

Foto: Adobe Stock

Czy popieracie Państwo poniższe propozycje/postulaty gospodarcze:

  • Więcej zielonej energii i atom kosztem ograniczenia paliw kopalnych TAK

Tak. Najpóźniej do 2040 r. Polska powinna zamknąć kopalnie węglowe, przy zadbaniu o godne życie osób, których jakość życia jest dziś uzależniona od istnienia kopalni, elektrowni czy też sektora okołowęglowego. Powinnyśmy dążyć do pełnej neutralności klimatycznej w 2050 r., a odejście od węgla jest jednym z kroków do tego celu. Całą strategię dojścia do pełnej neutralności klimatycznej przedstawiliśmy w naszym planie Polska na Zielonym Szlaku: https://strategie2050.pl/plan-dla-polski/polska-na-zielonym-szlaku/ Przechodzenie do modelu energetyki prosumenckiej opartej na rozproszonych źródłach niesie ze sobą wyzwanie zapewnienia ciągłości dostaw. W nocy nie świeci słońce. Nie zawsze wieje wiatr. Problem zapewnienia krajowi odpowiednich mocy wytwórczych będzie narastał około 2030 r. To wtedy wyłączonych zostanie wiele starych elektrowni węglowych. Dlatego też konieczne jest przygotowanie planu inwestycji w stabilne moce oparte na gazie ziemnym, które będą wspierać rozwój energetyki wiatrowej i słonecznej. Należy też konsekwentnie stymulować rynek magazynowania energii z wykorzystaniem aukcji. Tylko kombinacja wymienionych technologii w połączeniu z modernizacją i rozbudową sieci przesyłowych oraz dystrybucyjnych pozwoli zmierzyć się z problemem bezpieczeństwa dostaw.

  • Utrzymanie wydatków socjalnych (programu 500+/800+, wypłaty 13. i 14. emerytury…) TO ZALEŻY

To zależy. Program 500+ powinien pozostać bez zmian jako świadczenie, które wpisało się już na stałe w budżety Polaków. Podniesienie poziomu tego świadczenia do 800+ to działanie proinflacyjne, które jest rozdawnictwem wyborczym i nie powinno w ogóle wejść w życie. To przepis na Polskę marnotrawną. My proponujemy Polskę gospodarną, która świadczenia socjalne przyznaje potrzebującym, a nie wszystkim.

  • Podwyższenie wieku emerytalnego NIE

Nie. W społeczeństwie nie ma zgody na podwyższenie wieku emerytalnego. Rząd powinien jednak robić wszystko, by zachęcać Polki i Polaków do pozostawania aktywnymi zawodowo. Jedną z naszych propozycji jest wypłata utraconych „trzynastek” osobom, które pozostają aktywne zawodowo po osiągnięciu wieku emerytalnego. Zapraszamy też do zapoznania się z analizą: https://strategie2050.pl/plan-dla-polski/plan-dla-gospodarki-jak-zapewnic-dobrobyt-w-xxi-w/

  • Zniesienie zakazu handlu w niedzielę TAK

Tak. Należy znieść zakaz handlu w niedziele i wypracować nowe, kompromisowe rozwiązanie, bo to gwarantuje wolność gospodarczą, szczególnie ważną dla małych i średnich przedsiębiorstw, których wiele jest w handlu, a które najbardziej ucierpiały na zakazie handlu.

  • Dobrowolny ZUS dla przedsiębiorców TO ZALEŻY

To zależy, co przez to się rozumie. Proponujemy zawieszenie składek na ZUS dla małych firm w kłopotach finansowych.

  • Wyższe podatki/daniny dla najlepiej zarabiających/przedsiębiorców/biznesu? NIE

Nie. Podatki trzeba upraszać i na pewno nie podwyższać. Przez pierwsze trzy lata nie podniesiemy żadnych kluczowych podatków (PIT, CIT, VAT). Proponujemy również rozwiązanie jednolitej daniny. Zapraszamy też do zapoznania się z analizą: https://strategie2050.pl/plan-dla-polski/plan-dla-gospodarki-jak-zapewnic-dobrobyt-w-xxi-w/

  • Podatek obrotowy dla firm zamiast dochodowego NIE

Nie zamierzamy wprowadzać podatku obrotowego dla firm zamiast podatku dochodowego.

  • Opodatkowanie globalnych koncernów cyfrowych TO ZALEŻY

To zależy, wdrożymy w tej kwestii prawo europejskie, szczegółowe pomysły w tej kwestii znajdą państwo w naszym programie dotyczącym reformy mediów publicznych.

  • Wzrost wydatków na obronność: wojsko/armię TAK

Tak, ale Sejm musi mieć kontrolę nad wydatkami ponoszonymi na ten cel. Tak poważne wydatki nie mogą być uzależnione od jednej osoby. Polska armia potrzebuje większych wydatków, lecz ogromne wydatki niewłaściwie ulokowane nie przyczynią się do rozwoju armii, tylko do wyprowadzania pieniędzy z budżetu.

  • Ustawowe rozwiązanie problemu kredytów frankowych NIE

Nie. Ten problem musi znaleźć swoje rozwiązanie w sądach powszechnych. Państwo może jedynie, a nawet powinno, usprawniać system sądownictwa, aby sprawy frankowe były rozstrzygane sprawniej.

  • Otwartość na imigrantów zarobkowych ze świata TO ZALEŻY

To zależy. Polityka migracyjna przede wszystkim powinna być. Polska nie ma obecnie polityki migracyjnej. Taki stan utrzymuje się od 2016 r. Dokument ten systemowo określi zapotrzebowanie migracyjne wynikające z potrzeb polskiej gospodarki, a jednocześnie zapewni bezpieczeństwo na polskich granicach. Jego założenia obejmą choćby wdrożenie systemu informacji o popycie i podaży na umiejętności czy finansowanie działań wspierających integrację migrantów na rynku pracy, zwłaszcza wspieranie finansowania szkoleń dla zatrudnionych migrantów. Bezpieczeństwo nie wyklucza człowieczeństwa. Sprzeciwiamy się natomiast propozycji unijnego paktu migracji i azylu w obecnej formie.

  • Przyjęcie euro w Polsce TAK

Tak. Starania o przyjęcie do strefy euro to polska racja stanu i powinny rozpocząć się jak najszybciej. Zachęcamy również do zapoznania się z naszym Planem dla Gospodarki.

  • Odpolitycznienie gospodarki, w tym prywatyzacja „niestrategicznych” aktywów TO ZALEŻY

To zależy. Spółki Skarbu Państwa traktowane jako partyjne łupy są miejscem korupcji politycznej, marnotrawstwa i utraconych szans. To nie one są motorem rozwoju polskiej gospodarki, nie one kreują innowacje i rozwijają eksport. Bez żenady wykorzystują marżę monopolisty, działają praktycznie poza kontrolą. Punktem startu jest założenie, że wszystkie spółki Skarbu Państwa powinny być odcięte od partii. Na początek należy sprywatyzować spółki niemające żadnego strategicznego znaczenia – jak fabryka cukierków czy kolejka linowa.

  • Porozumienie z KE celem odblokowania unijnych funduszy z KPO TAK

Tak. Przede wszystkim należy złożyć wniosek o wypłatę środków z KPO, bo takiego wniosku PiS nigdy nie złożył. Polska musi wypełnić kamienie milowe, do których się zobowiązała. To nieprawda, że do przelewu środków z KPO wystarczy tylko ustawa o SN. Przede wszystkim jest to ustawa niekonstytucyjna i nie powinna wejść w życie. System sądownictwa trzeba naprawić zgodnie z założeniami kamieni milowych, i to nie tylko ze względu na środki europejskie, ale także sprawność polskiego wymiaru sprawiedliwości.

  • Zniesienie podatku Belki TAK

Tak. Podatek Belki powinien być co najmniej zawieszony przez okres wysokiej inflacji, aby odciążyć portfele Polaków. Składaliśmy w tej sprawie już rok temu projekt ustawy. Rząd robi zdecydowanie za mało w celu walki z inflacją i nie wykorzystuje szans na jej obniżenie, jak chociażby tej w postaci odstąpienia od podatku Belki, przynajmniej w tym newralgicznym momencie walki z inflacją. W przypadku osób fizycznych podatek powinien zostać całkowicie zlikwidowany na stałe już teraz.

Wybory parlamentarne 2023
Na usługi publiczne wydatki powinny rosnąć
Materiał Promocyjny
Z kartą Simplicity można zyskać nawet 1100 zł, w tym do 500 zł już przed świętami
Wybory parlamentarne 2023
Wynik wyborów poprawił perspektywy kredytodawców
Wybory parlamentarne 2023
Wybory 2023. Jaki będzie program gospodarczy nowego rządu
Wybory parlamentarne 2023
PKW ogłosiła oficjalne wyniki wyborów. Znamy posłów i senatorów
Materiał Promocyjny
Samodzielne prowadzenie księgowości z Małą Księgowością
Wybory parlamentarne 2023
Wybory 2023. Lista nowo wybranych senatorów
Wybory parlamentarne 2023
Wyniki wyborów. PKW podaje dane z 100 proc. komisji