Złoty na fali. Euro najniżej od pięciu lat

Na rynku widać dziś pozytywną zmianę nastawienia inwestorów wobec Polski. Przy zwyżkujących indeksach giełdowych umacnia się też złoty.

Publikacja: 22.01.2025 13:57

Złoty na fali. Euro najniżej od pięciu lat

Foto: AdobeStock

Krajowa waluta rośnie w siłę zarówno do euro jak i dolara przy stabilnym zachowaniu pary EUR/USD. Na półmetku dzisiejszej sesji dolar kosztuje 4,05 zł, co oznacza spadek o 0,5 proc. i powrót do poziomów sprzed miesiąca. Dolar słabnie dziś także wobec innych walut europejskich rynków wschodzących, ale PLN wyróżnia się na ich tle siłą. Kurs euro przy 0,45-proc. zniżce sięga z kolei 4,23 zł, a to najniższy poziom od początku 2020 r. Złoty umacnia się nawet mimo słabszych od oczekiwań danych o produkcji przemysłowej w grudniu.

Kursy średnie waluty krajowej w stosunku do euro, dolara amerykańskiego i franka szwajcarskiego.

Kursy średnie waluty krajowej w stosunku do euro, dolara amerykańskiego i franka szwajcarskiego.

Foto: PAP

Czytaj więcej

WIG20 wybija opór przy rekordach PKO BP

Analitycy tłumacząc siłę złotego najczęściej wskazują na jastrzębie stanowisko Rady Polityki Pieniężnej, kontrastujące z gołębim nastawieniem Europejskiego Banku Centralnego. Ostatnie dni przynoszą jednak zmianę nastawienia inwestorów do euro, widoczne w zachowaniu pary EUR/USD. W środę kurs głównej pary walutowej nieco zwyżkuje, kontynuując wzrosty z dwóch poprzednich dni. W trzy dni EUR/USD urósł już o 1,6 proc. i potwierdza wybicie z trendu spadkowego, trwającego od końca września zeszłego roku. Część analityków wskazuje, że polityka Donalda Trumpa w zakresie ceł na Europę nie będzie jednak tak ostra, jak mogło to wynikać z zapowiedzi podczas kampanii wyborczej.

Odkładanie obniżek stóp procentowych w Polsce sprzyja natomiast postrzeganiu przez inwestorów banków, które dziś wyraźnie zwyżkują na GPW. Największy PKO BP śrubuje dziś historyczne rekordy.

Uncja złota kosztuje w południe 2757,5 dolara, o oznacza 0,5-proc. zwyżkę wobec wczorajszego zamknięcia. Notowania bitcoina osuwają się o 0,7 proc., do 105,3 tys. dolarów.

Czytaj więcej

Dane GUS o płacach w firmach najsłabsze od roku. „A to niespodzianka!”
Waluty
Sytuacja na rynkach 22 stycznia - cła jako element przetargowy
Waluty
Mocny złoty, mimo amerykańskiego zamieszania
Waluty
Dolar zaczął spadki
Waluty
Sytuacja na rynkach 21 stycznia - co z tymi cłami?
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Waluty
Trump myśli nad taryfami
Waluty
Złoty bez zmian po Trumpie